Strona główna 0_Slider Świdniczanin w roli głównej podczas jubileuszowego 60. Rajdu Barbórki!

Świdniczanin w roli głównej podczas jubileuszowego 60. Rajdu Barbórki!

0

Fantastyczne wieści dopłynęły dziś z Warszawy, gdzie miała miejsce jubileuszowa 60. edycja Rajdu Barbórki – Ogólnopolskiego Kryterium Asów rozgrywanego corocznie na początku grudnia. Załoga Jacek Sobczak i Michał Marczewski podróżująca Porsche 911 GT3 okazała się najlepsza w klasie R2 podczas tej prestiżowej imprezy zamykającej sezon rajdowy w kraju!

Pierwsza edycja Rajdu Barbórki odbyła się w 1964 roku. Rajd nie jest zaliczany do żadnej sezonowej klasyfikacji. Jest to krótki rajd, który składa się z kilku odcinków specjalnych i kilkunastu kilometrów oesowych. Impreza odbywa się w Warszawie, między innymi na Żeraniu, czy Bemowie, a finalny odcinek Karowa rozgrywany jest w centrum miasta na ulicy Karowej. Najwięcej zwycięstw w Barbórce odniósł dotąd Kajetan Kajetanowicz, który wygrywał ośmiokrotnie (dziś jego pojazd nie został przez sędziów dopuszczony do startu – element klatki nie spełniał wymogów bezpieczeństwa). Barbórka jest symbolicznym zakończeniem sezonu sportów motorowych w Polsce. W rajdzie biorą udział nie tylko kierowcy rajdowi, ale także kierowcy wyścigowi oraz rallycrossowi. Impreza cieszy się statusem prestiżowej, co często przyciągało w historii także zagranicznych kierowców. Jako że rajd nie jest zaliczany do cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, możliwy jest udział samochodów klasy WRC, co zwiększa atrakcyjność widowiska.

Dziś rozegrana została 60. edycja Rajdu Barbórki. Świetnie spisał się Jacek Sobczak pilotowany przez świdniczanina – Michała Marczewskiego. Załoga startująca samochodem Porsche 911 GT3 wygrała cztery z sześciu odcinków specjalnych w R2, stając ostatecznie na pierwszym miejscu podium w swojej klasie. Zajęli też finalnie 22. pozycję w klasyfikacji generalnej imprezy rozgrywanej w stolicy kraju. 60. Rajd Barbórki wygrał duet Marczyk/Gospodarczyk (Škoda Fabia Rally2 Evo), wyprzedzając o 13,74 sek. załogę Chuchała/Rozwadowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) i o 23,55 se. Nowaka i Grzelkę (Skoda Fabia).

/MDvR/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Rynek
Następny artykułNie było niespodzianki, pełna pula punktów zostaje w Świdnicy [FOTO]