Strona główna 112 Sople spadły na chodnik i samochody

Sople spadły na chodnik i samochody [FOTO]

0

Przy użyciu drabiny strażacy usuwali dzisiaj sople, wiszące z dachu budynku przy ul. Dalekiej. Część lodu spadła na chodnik i zaparkowane przy nim samochody.

Usuwanie sopli należy do właściciela lub zarządcy budynku.

Prawo budowlane stanowi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić dochowując należytej staranności bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub siły natury, takich jak: intensywne opady atmosferyczne, w tym opady śniegu, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska – wskazuje Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.

Apeluję o podejmowanie niezwłocznych działań w każdym przypadku wystąpienia w/w czynników oddziałujących na obiekty budowlane, w szczególności do sprawdzania grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w państwa własności lub zarządzaniu oraz w razie konieczności, usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz zwisających sopli. Równocześnie zwracam uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną, w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji budynku – apeluje PINB.

/red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwięty Mikołaj na świdnickim Rynku. Dzisiaj Wigilia Wszystkich Świdniczan [FOTO]
Następny artykułŚwiąteczna sesja świdnickich bezdomniaków. Psy i koty proszą o nowe domy