Strona główna Wydarzenia Strzegom Śmieci będą wywożone rzadziej. Ma to uchronić mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami

Śmieci będą wywożone rzadziej. Ma to uchronić mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami

0

1 kwietnia 2023 roku na terenie gminy Strzegom wejdą w życie zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, które będą wiązały się m.in. ze zmniejszeniem częstotliwości odbioru śmieci. – Zmiany mają na celu obniżenie kosztów realizacji usługi, a tym samym ochronę mieszkańców gminy przed drastycznymi podwyżkami opłat za odbiór odpadów komunalnych w 2023 roku – tłumaczy Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Do najważniejszych zmian należeć będzie zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów komunalnych w części wiejskiej gminy, który będzie odbywać się raz na dwa tygodnie. Przewidziano również wprowadzenie podziału Strzegomia na sześć rejonów o zabudowie jednorodzinnej i zmniejszenie w tych rejonach częstotliwości odbioru odpadów, który również odbywać się będzie raz na dwa tygodnie. Proponowane rejony:

 • Rejon 1: ul. Klonowa, ul. Dębowa, ul. Bukowa, ul. Kasztanowa, ul. Legnicka od nr 24, ul. Bazaltowa, ul. Kwarcowa, ul. Ametystowa, ul. Skalna, ul. Kalcytowa, ul. Granitowa, ul. Niecała, ul. Jaśminowa, ul. Fiołkowa, ul. Różana, ul. T. Kościuszki, ul. Św. Jana, ul. K. Pułaskiego.
 • Rejon 2: ul. Brzoskwiniowa, ul. Porzeczkowa, ul. Agrestowa, ul. Jagodowa,
  ul. Poziomkowa, ul. Winogronowa, ul. Strzelnicza, ul. Anielewicza,
  ul. Gronowska, Aleja Wojska Polskiego od nr 80, ul. Ceglana.
 • Rejon 3: ul. Olszowa, ul. Dembińskiego, ul. Piłsudskiego, ul. Bema,
  ul. Słoneczna, ul. Limanowskiego, ul. Brzozowa, ul. Andersa,
  ul. Lipowa, ul. Polna, ul. Starzyńskiego, ul. Spokojna, ul. Pogodna,
  ul. Familijna, ul. Wrzosowa.
 • Rejon 4: ul. Bracka, ul. Źródlana, ul. Stawowa, ul. Rybna, ul. Wodna,
  ul. Potokowa, ul. 3 Maja, ul. Zielona, ul. Morska.
 • Rejon 5: ul. Krótka od nr 9, ul. Słoneczne Ogrody, ul. Widokowa, ul. Parkowa od nr 16.
 • Rejon 6: ul. Brzegowa, ul. Malinowa, ul. Milenijna, ul. Kopalniana, ul. Dolna.

W pozostałej części Strzegomia – o zabudowie wielolokalowej – odbiór odpadów komunalnych odbywać się będzie z częstotliwością raz na tydzień.

Planuje się również zmniejszenie częstotliwości odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych. Odbiór tych odpadów odbywać się będzie jeden raz na kwartał. Właścicielom nieruchomości umożliwione zostanie zamówienie usługi dodatkowego, płatnego odbioru mebli i innych odpadów wielkogabarytowych poza harmonogramem odbioru.

Wśród zmian zakłada się też: zwiększenie ulgi dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy zdecydują się na stworzenie kompostownika przydomowego na odpady biodegradowalne; segregowanie odpadów biodegradowalnych na odpady tzw. zielone (trawa, liście, gałęzie, kwiaty) oraz resztki jedzenia i odpadki warzywne i owocowe; położenie nacisku na edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułPodtrzymać dobrą serię
Następny artykułPrezenty dla Mikołaja [KONKURS]