Strona główna Kultura Śladami wielkich kompozytorów. Koncert muzyki klasycznej już jutro w Świdnicy

Śladami wielkich kompozytorów. Koncert muzyki klasycznej już jutro w Świdnicy

0

Świdnicka publiczność usłyszy wspaniałe kompozycje wybitnych twórców muzyki klasycznej mieszkających lub odwiedzających Dolny Śląsk. W świdnickim teatrze zaśpiewa znana śpiewaczka Ewa Vesin występująca w ostatnim czasie m.in. na na scenach Opery Rzymskiej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej czy praskiego Národniego Divadla. Artystce towarzyszyć będzie wrocławska pianistka, wykładowczyni i kierowniczka muzyczna Narodowego Teatru Starego w Krakowie – Justyna Skoczek. Koncert już jutro, 22 grudnia o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Obowiązują na niego bezpłatne wejściówki.  

(Od lewej) Ewa Vesin fot. Zuzanna Szamocka oraz Justyna Skoczek

Bogata i wielowarstwowa historia Dolnego Śląska niemal na każdym kroku dostarcza materiału do twórczego przyjrzenia się pięknym tradycjom regionu, w którym na przestrzeni setek lat mieszkali i bywali również światowej sławy muzycy.

Karol Lipiński, Antoni Radziwiłł, Józef Wieniawski, Ferenz Liszt, Hektor Berlioz, Richard Wagner, Richard Strauss, Fryderyk Chopin, Feliks Mendelssohn, Ludomir Różycki czy Franz Eckert to tylko niektórzy z kompozytorów odwiedzających Dolny Śląsk. Nie tylko bowiem Wrocław (niemieckie Breslau i czeska Vratislav) – jako stolica i największe miasto regionu – gościł znakomitych muzyków. Również w mniejszych miastach – Świdnicy, Legnicy, Lwówku Śląskim czy w uzdrowiskach Kotliny Kłodzkiej – kwitło życie artystyczne (i towarzyskie).

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa wraz z dolnośląskimi partnerami zaprasza na drugi koncert w ramach projektu „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku”, poświęconego znanym twórcom muzyki klasycznej.

Już 22 grudnia (czwartek) w Świdnickim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert, którego program inspirowany jest kompozytorami romantycznymi i późnoromantycznymi (m.in. Antonim Radziwiłłem, Stanisławem Moniuszką czy Richardem Wagnerem). Wystąpi w nim doskonale znana dolnośląskiej publiczności Ewa Vesin (sopran), która w ostatnich sezonach śpiewała m.in. na scenach Opery Rzymskiej (tytułowa Turandot w arcydziele Pucciniego i Madame Lidoine w Dialogach karmelitanek Poulenca), Teatru Wielkiego Opery Narodowej (jako Halka Moniuszki i Tosca Pucciniego) czy praskiego Národniego Divadla (Tosca), a przy fortepianie śpiewaczce towarzyszyć będzie Justyna Skoczek, wrocławska pianistka, korepetytorka, wykładowczyni akademicka, kierowniczka muzyczna Narodowego Teatru Starego w Krakowie.  

W programie koncertu znajdą się arie operowe i utwory instrumentalne m.in. Giacomo Pucciniego, Amilcare Ponichellego, Pietra Mascagniego czy Stanisława Moniuszki.

Koncert „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” odbędzie się w czwartek, 22 grudnia o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp jest wolny (bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie lub w kasach ŚOK-u)

Projekt „Śladami wielkich kompozytorów po Dolnym Śląsku” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Partnerem wydarzenia jest Klinika Okulistyczna Optegra.

/oprac. AN/

Poprzedni artykułDostał już buławę, a teraz tytuł zasłużonego dla gminy. Samorządowcy „dopieszczają” ministra z PiS-u
Następny artykułDbali o konie, sami mieszkali bardzo skromnie. Zrzutka na odbudowę domu w Lutomi Górnej