Strona główna 0_Slider Setki gołębi pocztowych na wystawie w Jaworzynie Śląskiej. Będzie też aukcja charytatywna...

Setki gołębi pocztowych na wystawie w Jaworzynie Śląskiej. Będzie też aukcja charytatywna dla Antosia

0

Gołębie pocztowe potrafią zafascynować – swoją tajemniczością i dotąd niewyjaśnionymi ostatecznie powrotami z daleki lotów. Przekonują o tym hodowcy o gołębim sercu i sportowym zacięciu. Poznać ich będzie można na najbliższej wystawie organizowanej w Jaworzynie Śląskiej. W sumie weźmie w niej udział ponad 50 hodowców, którzy zaprezentują około 300 swoich wyjątkowych gołębi pocztowych. Będzie dekoracja mistrzów za tegoroczne wyniki sportowe i na koniec zwycięzców wystawy. Przewidziano także loterię fantową z nagrodami oraz aukcję charytatywną – poświęcone małemu Antosiowi Sobieckiemu ze Świebodzic, który zmaga się z ciężką wadą serca. 43. edycja Okręgowej Wystawy Gołębi Pocztowych odbędzie się w dniach od 9 do 11 grudnia w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.

zdjęcie ilustracyjne (fot. MTP)

Tegoroczna Okręgowa Wystawa Gołębi Pocztowych organizowana jest przez Oddział 0330 Jaworzyna Śląska – Świdnica. Co roku właśnie w grudniu kończy ona sezon lotowy i stanowi podsumowanie osiągnięć hodowców i ich gołębi. – Ten sezon był szczególnie udany dla naszej hodowli. Na szczeblu sekcji i oddziału zdobyliśmy 10 pucharów i ponad 20 dyplomów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku pierwszy raz uczestniczyliśmy w prestiżowym locie gołębi młodych z Hanoweru z dystansem 480 km. Na ten lot zakosztowaliśmy 16 gołębi i zdobyliśmy 8 konkursów. W klasyfikacji „Jokerów” zdobyliśmy 5. nagrodę a z wydolności gołębnika 2. nagrodę – dzieli się sukcesami Zdzisław Woźniak, który wraz z Janem Kawą w Jaworzynie Śląskiej zajmuje się hodowlą gołębi.

By zdobywać takie laury – potrzeba jednak poświęcić wiele swojego czasu i zaangażowania, a co najważniejsze mieć zamiłowanie do gołębi. – Gołąb pocztowy jest ptakiem bardzo mądrym, pomimo swoich rozmiarów, a jednocześnie tajemniczym. Do dziś naukowcy nie potrafią stwierdzić jednoznacznie – czym tak naprawdę gołąb się kieruje wracając z lotu do swojego gołębnika. Nie ma znaczenia z jakiego kierunku zostaje wypuszczony i tak wraca do domu. Gołębie potrafią przysporzyć bardzo dużo satysfakcji swojemu hodowcy wracając z lotu i wygrywając z liczną konkurencją – przyznaje Zdzisław Woźniak, hodujący gołębie pocztowe już 45 lat.

Z jaworzyńskimi hodowcami będzie okazja porozmawiać na zbliżającej się wystawie. Zaprezentują oni swoje wyjątkowe okazy wraz około 50 hodowcami z okręgu – dawnego województwa wałbrzyskiego. Będzie więc możliwość obejrzenia i podziwiania blisko 300 gołębi pocztowych – tych, które wygrywały loty i mają osiągnięcia sportowe, ale także tych – wyróżniających się wyglądem.

Na trzydniowym wydarzeniu wręczone zostaną też liczne nagrody za tegoroczny sezon lotowy w naszym regionie. – Zaczyna się on przeważnie w ostatni weekend kwietnia i trwa do połowy września. Są to loty w przedziale kilometrażowym od 100 – 770 km – wyjaśnia Zdzisław Woźniak. W sobotę, 10 grudnia przewidziano dekorację mistrzów i przodowników za wyniki sportowe osiągnięte na szczeblu okręgu. – Mistrzostwo okręgu rozgrywane jest na zasadach obowiązującego regulaminu ogólnopolskiego w kategoriach Generalne Mistrzostwo Polski, Intermistrzostwo, Mistrzostwo w kategoriach A , B , C , M , i w lotach gołębi młodych (wychowanych w tym roku). Ponadto okręg ustala wewnętrzne mistrzostwa obowiązujące tylko na szczeblu okręgowym takie jak Supermistrzostwo, Mistrzostwo Championów, Mistrzostwo gołębi rocznych, klasyfikację lotników dorosłych i rocznych – tłumaczy hodowca z Jaworzyny Śląskiej. W niedzielę, 11 grudnia nastąpi również dekoracja zwycięzców wystawy. W 30 klasach wystawowych do wygrania będzie 105 pucharów i ponad 300 dyplomów.

Wystawie będą też towarzyszyły licytacje charytatywne – z fantami można się zapoznać na stronie Oddziału 0330 Jaworzyna Śląska – Świdnica. Z pewnością wiele z nich zainteresuje hodowców i pasjonatów gołębi. Przewidziano również aukcję charytatywną. – Na naszej aukcji będzie można wylicytować gołąbki z czołowych hodowli Polski i nie tylko. Jest gołąb podarowany od hodowcy z Belgii, który sobie zastrzegł minimalną kwotę wywoławczą w wysokości 2500 zł. i są już chętni na tego gołębia – dodaje Zdzisław Woźniak. Inicjatywy charytatywne w tym roku poświęcone będą dzielnemu małemu Antosiowi Sobeckiemu ze Świebodzic. Chłopiec zmaga się z ciężką wadą serca i w tym momencie potrzebne są olbrzymie środki na drugą operację w Genewie. Antosiowi można pomóc także m.in. za pośrednictwem Fundacji Siepomaga.

Bilety w cenie 15 zł – Wstęp wolny dla kobiet i dzieci
Szczegółowy program wydarzenia na plakacie.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia użyczone przez Zdzisława Woźniaka/
/Zdjęcie główne – ilustracyjne/

Poprzedni artykułKącik do czytania w sypialni. Jak zaaranżować?
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach