Strona główna 0_Slider Prawie 10 milionów złotych dla świdniczan na wymianę kopciuchów i ocieplanie budynków

Prawie 10 milionów złotych dla świdniczan na wymianę kopciuchów i ocieplanie budynków

0

Pond 240 mln złotych przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Łącznie do dofinansowania z programu „Ciepłe Mieszkanie” dolnośląskie gminy zgłosiły 65 projektów. Umowy podpisały 20 grudnia także Świdnica, Strzegom i Dobromierz.

– Dziś ważny dzień dla Dolnego Śląska – 15 gmin podpisało umowy z programu „Ciepłe Mieszkanie”, kolejne gminy z południa naszego województwa już czekają w kolejce żeby dołączyć do jego realizacji. Program jest tak skonstruowany, aby był bliżej mieszkańców – mówił na konferencji we Wrocławiu wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

Program „Ciepłe Mieszkanie” z budżetem 1,4 mld złotych skierowany jest do właścicieli, użytkowników mieszkań w budynkach wielorodzinnych, jego celem jest wymiana nieefektywnych źródeł ogrzewania. „Ciepłe Mieszkanie” – to program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, tzw. „kopciuchów” i poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

W siedzibie funduszu we Wrocławiu umowy z programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisały m.in. Świdnica, Strzegom i Dobromierz. Właściciele budynków wielorodzinnych w Świdnicy będą mieli do dyspozycji 9 937 500,00 złotych, gmina Dobromierz 625 000,00 zł, gmina Strzegom 3 575 000,00 zł.

– Jesteśmy absolutnym liderem jeśli chodzi o liczbę złożonych wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. To pokazuje, jak bardzo ten program był potrzebny, właśnie tu na Dolnym Śląsku. Dzisiejsze spotkanie to również dobry moment, żeby powiedzieć o nowościach w programie „Czyste Powietrze” – podkreślał prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. – W naszym regionie w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono ponad 26 tys. wniosków na kwotę 400 mln złotych – dodał prezes wrocławskiego Funduszu.

Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze” to podwyższenie progów dochodowych, do 136 200 zł dotacji w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, kompleksowej termomodernizacji, możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie, do 1200 zł dodatkowego dofinansowania do audytu energetycznego budynku.

Wprowadzenie kolejnej odsłony programu „Czyste Powietrze”, spowoduje, że Beneficjenci programu nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo będą płacić mniej za ciepło. Nowa IV wersja programu będzie uruchomiona w styczniu 2023 r.

Więcej informacji: https://czystepowietrze.gov.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/

/inf. WFOŚiGW/

Poprzedni artykułKombinezon damski narciarski — który wybrać?
Następny artykułCzym kierować się przy wyborze spodenek?