Strona główna 0_Slider Koniec z plastikowymi kubeczkami i sztućcami w powiecie świdnickim?

Koniec z plastikowymi kubeczkami i sztućcami w powiecie świdnickim?

0

Czy w świdnickim Starostwie Powiatowym, szkołach prowadzonych przez powiat, a także w powiatowych instytucjach zostanie wprowadzony zakaz używania plastikowych produktów jednorazowego użytku? Z takim wnioskiem wystąpił jeden z powiatowych radnych, uzasadniając swój pomysł koniecznością ochrony środowiska. Zdaniem starosty Piotra Federowicza, wprowadzenie takiego ograniczenia przyniosłoby „dobry efekt wizerunkowy, ale niekoniecznie prowadziłoby to do uzyskania efektu rzeczowego”.

Mając na uwadze ochronę środowiska i klimatu, apeluję o niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem, jakim jest plastik. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie zatruwa on organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dzieci! – zaapelował Krystian Ulbin, radny powiatu świdnickiego, w interpelacji skierowanej do władz powiatu. – Wnioskuję o wprowadzenie zakazu używania plastikowych produktów jednorazowego użytku w obiektach należących do powiatu świdnickiego. Podobne rozwiązanie wprowadziła Gmina Wałbrzych, dzięki czemu na jej terytorium znacząco ograniczono zużycie plastiku – stwierdził radny.

W przywołanym jako przykład Wałbrzychu, w marcu 2019 wprowadzony został całkowity zakaz używania jednorazowych plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w instytucjach miejskich oraz na imprezach organizowanych przez miasto. Wałbrzych próbował też wprowadzić m.in. zakaz sprzedaży toreb plastikowych w sklepach. Miejscowi radni przyjęli uchwałę w tej sprawie, jednak nie weszła ona w życie. Unieważnił ją wojewoda dolnośląski, tłumacząc że Rada Miejska nie może uchwalić zakazów, które nie są uwzględnione w polskim porządku prawnym.

Czy podobne działania związane z ograniczeniem lub zakazaniem używania plastikowych produktów jednorazowego użytku mogłyby zostać podjęte przez świdnickie starostwo? Jak informuje starosta Piotr Fedorowicz, „nie było planów wprowadzenia takich uregulowań”. – Charakter wszystkich naszych obiektów, sposób ich udostępniania i eksploatacji, wykorzystywanie ich nie tylko przez pracowników i uczniów, ale przede wszystkim przez naszych petentów zewnętrznych, po wprowadzeniu w życie takiej uchwały, spowodowałby – w mojej ocenie – dobry efekt wizerunkowy, ale niekoniecznie prowadziłoby to do uzyskania efektu rzeczowego – wskazuje starosta.

Z pewnością o wiele skuteczniejsze byłyby w tym względzie przepisy prawa wprowadzone na poziomie krajowym, chociaż i takie, w naszej rzeczywistości, nie gwarantowałyby znacznej skuteczności (vide obowiązek używania masek ochronnych i egzekwowanie tego obowiązku podczas ogłaszanych obostrzeń pandemicznych!). Niemniej podejmiemy próbę uzyskania informacji od Gminy Wałbrzych w kontekście efektów wdrożenia takiej regulacji, a przede wszystkim sposobów ich egzekwowania. Być może taka wiedza pozwoli na głębszą analizę zasadności wprowadzenia tego rodzaju norm – zaznacza Fedorowicz. Dodaje zarazem, że zarówno w Starostwie Powiatowym, jak i w innych obiektach należących do powiatu, „prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, w tym także odpadów tworzyw sztucznych, z ich przekazywaniem do recyklingu, co powoduje znaczne zmniejszanie oddziaływania takich zanieczyszczeń na środowisko naturalne”.

Michał Nadolski
[email protected]

zdjęcie ilustracyjne: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Poprzedni artykułMiał zyskać na sprzedaży drapaka dla kota. Stracił kilka tysięcy złotych
Następny artykułMikołajkowy turniej w Żarowie [WYNIKI]