Strona główna 0_Slider PODSUMOWANIE 2022 ROKU: Sportowe sukcesy

PODSUMOWANIE 2022 ROKU: Sportowe sukcesy [76 WYDARZEŃ]

0

Kończący się 2022 rok obfitował w wiele fantastycznych wyników z udziałem sportowców pochodzących lub reprezentujących barwy klubów z terenu powiatu świdnickiego. Były wygrane turnieje, powołania do kadr, medale mistrzostw Dolnego Śląska, mistrzostw kraju, mistrzostw Starego Kontynentu, czy naswet mistrzostw świata. Przedstawiamy 76 wydarzeń z podziałem na miesiące, na które naszym zdaniem należy zwrócić uwagę!

STYCZEŃ 2022

Kolejny piłkarz w polskiej ekstraklasie

W pierwszych dniach stycznia pojawiało się sporo przecieków odnośnie Dominika Piły, jednego z absolutnych liderów pierwszoligowego Chrobrego Głogów i kadrowicza młodzieżowej reprezentacji Polski. Łączono go ze zmierzającym w kierunku polskiej ekstraklasy Widzewem Łódź, czy grającymi wtedy w najwyższej klasie rozgrywkowej Radomiakiem Radom, Górnikiem Zabrze, Rakowem Częstochowa, czy Wisłą Kraków. Do gry o pozyskanie ofensywnego gracza wkroczył jednak zupełnie inny klub! Stało się jednak inaczej, a do gry wkroczyła piąta wówczas siła tabeli polskiej ekstraklasy – Lechia Gdańsk. Dominik Piła 4 stycznia został oficjalnie przedstawiony przez gdańszczan, a trzyletni kontrakt obowiązywać będzie od 1 lipca 2022 roku do czerwca 2025 roku. Jak na razie były piłkarz Polonii-Stali Świdnica zbiera doświadczenie, będąc zawodnikiem rezerwowym. W drużynie z najwyższej klasy rozgrywkowej rozegrał jesienią 6 spotkań. Dominik Piła (rocznik 2001) barwy Polonii-Stali Świdnica reprezentował przez trzy sezony, przechodząc z Gryfa Świdnica. Później został wypożyczony na rok przez Chrobrego Głogów, a przed sezonem 2018/2019 pozyskany już na zasadzie transferu definitywnego. Przed rozpoczęciem rozgrywek 2019/2020 przebojem wdarł się do drużyny prowadzonej przez byłego zawodnika Lecha Poznań – Ivana Djurdjevicia. Regularnie grał w sparingach, strzelał gole i zaliczał asysty, a do tego podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Chrobrym Głogów.

Świdniczanie w kadrze Dolnego Śląska

W styczniu sypnęło powołaniami do kadr dolnośląskich. W składzie kadry Dolnośląskiej Akademii Piłki Ręcznej na zgrupowanie w Sobótce (28-30.01) znaleźli się gracze ŚKPR-u Świdnica: Jakub Kocjan i Mikołaj Kozar, natomiast Igor Przibycin był wśród zawodników rezerwowych. Przypomnijmy, że jednym z opiekunów tej kadry był szkoleniowiec z naszego klubu – Patryk Dębowczyk. Na przełomie stycznia i lutego (30.01 – 4.02) w Jagniątkowie odbyło się także zgrupowanie sportowe zawodników reprezentacji Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej rocznika 2010. W grupie znalazło się dwóch piłkarzy IgnerHome Polonii-Stali Świdnica: Mateusz Politański i Ali Nada, który latem 2022 roku zasilił szeregi Lecha Poznań.

Judocy z powołaniami do kadry narodowej

Kolejny spory sukces osiągnęli zawodnicy UKS-u Judo Świdnica, na co dzień uczniowie II liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Mowa o Stanisławie i Antonim Romanikom. Nasi utalentowani fighterzy zostali w styczniu powołani do składu kadry narodowej juniorów młodszych w judo na pierwsze półrocze 2022 roku. Stanisław rywalizuje w kategorii wagowej do 55 kg, natomiast Antoni w kategorii do 60kg. Także Zuzanna Oleksiuk mieszkanka Bukowa otrzymała powołanie do kadry narodowej juniorek młodszych w judo. To wielkie osiągnięcie mieszkanki gminy Strzegom. Zuzanna na co dzień trenuje w barwach klubu AKS Strzegom i reprezentuje gminę Żarów podczas różnych zawodów sportowych.

LUTY 2022

Świdniczanki wicemistrzyniami Dolnego Śląska

Pięć zespołów stanęło na starcie turnieju finałowego siatkarskich mistrzostw Dolnego Śląska w kategorii juniorek młodszych rozgrywanego w Twardogórze (11-13 lutego). W tej grupie znalazły się też zawodniczki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica, które wygrywając trzy z czterech rozegranych spotkań zostały wicemistrzyniami naszego wojewódzkiego czempionatu. Biało-zielone rozpoczęły znakomicie, bo od trzech triumfów i to bez straty seta przeciwko Akademii Siatkówki AZS AWF Wrocław, Smilebus UKS-owi Wieża Radków i Chełmocowi Wodociągi Wałbrzych. Na koniec jak się okazało odbył się bój o pierwszą lokatę na zakończenie turnieju finałowego mistrzostw Dolnego Śląska w kategorii juniorek młodszych. Siatkarkom MKS-u IgnerHome Volley Świdnica przyszło walczyć z ekipą @Volley’a Wrocław. Tym razem to jednak rywalki po zakończeniu spotkania mogły unieść ręce w górę w geście triumfu. #Volley Wrocław zwyciężył w stosunku 3:0 i to właśnie ta drużyna sięgnęła po tytuł mistrzyń Dolnego Śląska. Nam przypada równie znakomita druga pozycja.

Pięściarskie zmagania w Wałbrzychu

To był bardzo dobry start, ale i cenne, pierwsze szlify dla co poniektórych pięściarzy Boks Polonii Świdnica, którzy po raz pierwszy mieli okazję wystąpić w turnieju bokserskim. W Wałbrzychu odbył się turniej „Imperium Boxing Day”, w którym udział wzięło pięciu biało-zielonych fighterów. Na starcie zawodów zobaczyliśmy Kacpra Malinowskiego, Konrada Walendzika, Mateusza Różańskiego, Kacpra Pęczynskiego i Maksa Grochowskiego. Świdniczanie spisali się bardzo dobrze, wygrywając trzy z pięciu stoczonych walk, ale przede wszystkim zbierając bardzo cenne doświadczenie. W wałbrzyskich zawodach na starcie oglądaliśmy w sumie ponad 40 utalentowanych pięściarzy.

Strzelcy nie zawiedli

W lutym rozpoczęty został sezon strzelecki w kategorii juniorów i młodzików. Podczas Wielkiego Pucharu Kaczawy barwy Klubu Sportów Obronnych Świdnica reprezentowali: Tomasz Jędraszczyk, Wojciech Jędraszczyk i Kamil Rusin. Wielki Puchar Kaczawy to jedna z największych imprez strzeleckich w Polsce. W zawodach brało udział 167 zawodniczek i zawodników z Polski oraz Czech. Wojciech Jędraszczyk po emocjonującej walce zdobył srebrny medal, uzyskując bardzo dobry wynik 341/400 punktów. Tomasz Jędraszczyk zajął z kolei piąte miejsce z wynikiem 537/600 punktów, a debiutujący Kamil Rusin zameldował się na trzynastej lokacie. Zapisał na swoim koncie obiecujący rezultat 511/600 punktów. W zawodach startowała również między innymi mistrzyni olimpijska – Sylwia Bogacka, a gościem była dwukrotna mistrzyni olimpijska, Renata Mauer-Różańska.

Medale i powołania do kadry narodowej

Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się dwie mieszkanki gminy Żarów, a na co dzień zawodniczki AKS-u Strzegom podczas rozgrywanych w niedzielę, 20 lutego w Oleśnicy w Mistrzostw Regionu Zachodniego w judo. Nikola Kamińska nie dała szans swoim rywalkom i wywalczyła złoty medal. Na zawodach gminę Żarów reprezentowała również Zuzanna Oleksiuk, która także okazała się lepsza od wielu przeciwniczek, zdobywając ostatecznie trzecie miejsce. Obie otrzymały także powołania do kadry narodowej judoków.

MARZEC 2022

Piłkarze i szczypiorniści z powołaniami do kadr

Tymon Szwaczek będący na co dzień szczypiornistą Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej otrzymał w marcu powołanie do kadry Dolnego Śląska na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, która od 29 marca do 2 kwietnia odbywała się w Dąbrowie Białostockiej. W reprezentacji naszego regionu znalazło się 16 zawodników z sześciu klubów. Tymon Szwaczek jest bramkarzem, trenuje w zespole młodzików ŚKPR-u I Świdnica pod okiem trenera Maksymiliana Palenia. Dwójka młodych piłkarzy IgnerHome Polonii-Stali Świdnica (Wiktor Duda i Krystian Monica) znalazło się ponadto w gronie powołanych do kadry Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zawodników w kategorii wiekowej U-13. Podopieczni Mariusza Krupczaka i Szymona Krupczaka zostali powołani na turniej reprezentacji wojewódzkich związków piłki nożnej, który odbywał się w dniach 9-10 marca w Jarocinie. W ich ślady poszli także młodsi biało-zieloni piłkarze – Ali Nada, Mateusz Politański i Piotr Waśniowski, którzy znaleźli się w dolnośląskiej kadrze rocznika 2010.

Mamy medale Mistrzostw Dolnego Śląska

Sporym sukcesem dla zawodników Klubu Sportów Obronnych Świdnica zakończyły się marcowe strzeleckie mistrzostwa Dolnego Śląska. Mistrzem województwa dolnośląskiego w pistolecie pneumatycznym młodzików został Wojtek Jędraszczyk. To nie koniec znakomitych wieści, bowiem drugim wicemistrzem Dolnego Śląska w pistolecie pneumatycznym został Tomek Jędraszczyk, a podobny sukces w karabinie pneumatycznym wywalczył Dawid Wójcik. Trenerem naszej sekcji Klubu Sportów Obronnych Świdnica jest Dariusz Cisek.

 

Świetne starty w stolicy Wielkopolski

Z bardzo dobrej strony podczas swojego marcowego startu zanotowali przedstawiciele Klubu Sportowego Rekin Świebodzice. Nasi młodzi sportowcy wzięli udział w silnie obsadzonych Ogólnopolskich Zawodach Pływackich – Festiwalu Sprintu na Termach w Poznaniu. Naszym łupem padło siedem medali. Najwięcej wyłowiła ich z wody Nel Obajtek (rocznik 2012). Nasza pływaczka sięgnęła po złote medale na 50 metrów stylem grzbietowym i 50 metrów stylem motylkowym. Do tego dołożyła srebro na 50 metrów stylem dowolnym i brąz na 100 metrów stylem dowolnym. Medalistami w barwach Rekina byli kolejno 10-latkowie. Na drugim stopniu podium w rywalizacji na 100 metrów stylem dowolnym uplasował się Emil Świdnicki, a dwa brązowe krążki zdobył Paweł Szram (50 metrów stylem klasycznym i 100 metrów stylem klasycznym).

Zwycięstwo w Pucharze Polski i dwa medale MP

Po kolejne, sportowe sukcesy sięgnęła Martyna Janaszek, na co dzień uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i zawodniczka Klubu Sportowego Start Strzegom. W ubiegłym roku została brązową medalistką juniorskich mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi leżąc, a tym razem sięgnęła po dwa krążki podczas krajowego czempionatu. Martyna pokazała się z bardzo dobrej strony podczas rozgrywanych w Warszawie juniorskich Mistrzostw Polski w wyciskaniu sztangi leżąc stylem klasycznym. Żarowianka wywalczyła srebro w swojej kategorii wagowej i brąz w kategorii OPEN. Warto dodać, że w lutym Martyna Janaszek wygrała zawody w ramach Pucharu Polski.

Zwyciężamy w I Turnieju Pogranicza Polsko-Czeskiego

To był turniej przez duże „T”, a rywalizacja stała na niezwykle wysokim poziomie sportowym. W niedzielę, 6 marca hala sportowo-widowiskowa na Zawiszowie była miejscem zmagań zawodników walczących w I Turnieju Pogranicza Polsko-Czeskiego organizowanego przez Podokręg Wałbrzych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Na starcie zobaczyliśmy po cztery zespoły polskie i czeskie w kategorii wiekowej rocznika 2013! Kapitalne emocje trwały do samego końca. Walka toczyła się systemem każdy z każdym, a wszystkie zespoły miały do rozegrania po siedem meczów na dystansie 12 minut każdy. Od samego początku fantastycznie prezentowali się młodzi piłkarze Piasta Nowa Ruda, którzy wygrali sześć pojedynków z rzędu i jak się okazało w decydującym boju mierzyli się o pierwszą lokatę z IgnerHome Polonią-Stal Świdnica. Podopieczni Patryka Paszkowskiego i Szymona Goździejewskiego w tym momencie mieli na swoim koncie pięć wygranych i jedną porażkę poniesioną po słabszym występie przeciwko Reprezentacji Okręgu Trutnov (0:2). Biało-zieloni by myśleć o końcowym triumfie musieli wygrać z Piastem Nowa Ruda. Obie drużyny miały podczas tej konfrontacji swoje szanse, czas leciał nieubłaganie, a na tablicy wyników utrzymywał się cały cas niekorzystny dla miejscowych bezbramkowy remis. Świdniczanie wychodzili coraz wyżej narażając się na bardzo groźne kontry Piasta, ale i te ataki nie przynosiły skutku. W końcu na około 15 sekund przed końcowym gwizdkiem arbitra z prawej strony boiska przedarł się Piotr Kulik-Bekas, uderzył na bramkę rywali, a futbolówka otarła się jeszcze o nogi obrońcy z Nowej Rudy, zmyliła bramkarza i wpadła do sieci. Chwilę później spotkanie się zakończyło, a w szeregach IgnerHome Polonii-Stali Świdnica zapanowała euforia. 

Worek medali świdnickich „Tygrysów”

Za nami prestiżowy, rankingowy turniej Taekwon-do Polish Open w Dzierżoniowie, który odbył się pod patronatem Związku Sportowego PZ Taekwon-do ITF. W imprezie uczestniczyło ponad 700 zawodników z całej Polski, a swoje role odegrali też fighterzy świdnickiej sekcji SKT Tiger! Nasi fighterzy zdobyli ponad 30 krążków – Zanim doszło do startu starszych zawodników i zawodniczek odbyła się impreza towarzysząca Tiger Open CUP dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat oraz dzieci początkujących (10-12 lat). Była to świetna okazja na pierwszy kontakt ze współzawodnictwem sportowym w miłej rodzinnej atmosferze. Każdy zawodnik otrzymał medal zaprojektowany specjalnie na tą imprezę. Później przyszedł już czas na rywalizację w konkurencjach rankingowych taekwon-do najlepszych zawodników z całej Polski. Impreza w Dzierżoniowie odbyła się po dwóch latach przerwy w zmaganiach sportowych spowodowanej sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie. Stąd tez symboliczny rok 2020 na medalach. Oprócz rywalizacji w konkurencjach indywidualnych testowo zostały przeprowadzone konkurencje drużynowe w walkach i układach, które spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem – komentuje Tomasz Bohuszewicz z SKT Tiger.

Ponad tuzin medali świdnickich pięściarzy

Jedenastu pięściarzy Boks Polonii Świdnica z powodzeniem wystartowało w 76. Mistrzostwach Dolnego Śląska w boksie. Na starcie naszego wojewódzkiego czempionatu, który obył się w Dzierżoniowie znalazło się w sumie 134 zawodników i zawodniczek. – Zdobyliśmy łącznie 10 medali. Na trzecim stopniu podium uplasowali się Gracjan Zachacz, Mateusz Różański i Daniel Worobiec. Po srebrne krążki sięgnęli Alicja Uroda, Konrad Walendzik, Dawid Król, Kacper Pęczyński i Jakub Szrejder, a ze złotych medali mogli cieszyć się Kacper Malinowski, a także Kyrylo Mukhin. Na zawodach byliśmy dzięki wsparciu miasta Świdnica, ŚPWiK i firmy Elektromet Matuszyk – opowiada Mariusz Kuc, trener Boks Polonii Świdnica.

Również udanie dla reprezentantów Świdnickiego Klubu Bokserskiego Respect zakończyły się 76. Mistrzostwa Dolnego Śląska w boksie. Nasi pięściarze sięgnęli w Dzierżoniowie po trzy medale, w tym dwa najcenniejsze. Po złoty medal w kategorii seniorów do 75 kg sięgnął Michał Kuliński. Również na najwyższym stopniu podium w kategorii seniorów -92 kg stanął Tomasz Rychel, a Karolina Kohutiak była druga w kategorii kobiet -50 kg. Jakub Dzieniakowski w kategorii juniorów 71 kg niestety uległ w walce ćwierćfinałowej późniejszemu mistrzoswi Dolnego Śląska, odpadając z dalszej rywalizacji. Trenerami naszych pięściarzy są Piotr Treczyński, Stanisław Godlewski i Andrzej Ignasiak.

Świdniccy oldboje drudzy

Świetnie spisała się ekipa najstarszych świdnickich piłkarzy ręcznych. Występujący pod szyldem Masters Handball Świdnica nasi gracze zajęli drugie miejsce podczas rozgrywanego w Karpaczu mocno obsadzonego I Ogólnopolskiego Turniej Masters Kobiet i Mężczyzn. Zawody odbyły się 26 marca. W turnieju wystąpiło osiem zespołów męskich i osiem kobiecych. Masters Świdnica wygrali swoją grupę eliminacyjną notując komplet trzech zwycięstw: 7:5 z Grunwaldem Poznań Oldboys, 10:6 z Pogonią Masters Szczecin i 8:6 z Budowlanymi Nowa Sól. W wielkim finale świdniczanie trafili na Pogoń Zabrze Handball Team. Rywale wygrali 6:3. Trzecia lokata przypadła zespołowi ze Szczecina. Na kolejnych lokatach uplasowały się: Nowogard Handball, Grunwald Oldboys Poznań, MKS Wieluń Oldboys, Piłka Ręczna Złotoryja, Budowlani Nowa Sól.

Dziesięć krążków w Suchym Lesie

Z bardzo dobrej strony podczas dwudniowego XVIII Wielkopolskiego Międzynarodowego Turnieju Judo zaprezentowali się reprezentanci UKS-u Judo Świdnica. Podczas zawodów rozgrywanych w marcowy weekend w Suchym Lesie wzięło udział ponad 700 sportowców z Polski, Niemiec i Ukrainy. Mimo silnej obsady spisaliśmy się na medal, wracając do domu z dziesięcioma krążkami! Po złote medale sięgnęły Lena Mizura i Urszula Janusz, po srebra Antek Mizura, Maja Jeziorska, Stanisław Romanik i Klaudia Borowiec, a po brązy Urszula Janusz, Grzegorz Pawłowski, Maciej Kot i Maja Korczak.

Srebro podczas prestiżowych zawodów w Krakowie

Stolica Małopolski – Kraków gościła w dniach 25-27 marca uczestników startujących w IX Międzynarodowym Turnieju w Akrobatyce Sportowej pod Wawelem. W tych prestiżowych zawodach, jak co roku udział wzięli także akrobaci Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Świdnica występujący pod wodzą trenera Piotra Pasa. Ze srebrnym medalem do Świdnicy wróciła dwójka kobiet w kategorii 12-18 lat w składzie Urszula Kozak oraz Amelia Cieślak. Pozostałe nasze zespoły zajęły wysokie, punktowane miejsca. Na szóstej lokacie w kategorii 11-16 lat uplasowały się Julia Wrońska i Zuzanna Cieślak, a na siódmej startujące w kategorii Youth Sonia Krzesak oraz Marika Pietras. Dziewiąta pozycja była z kolei udziałem Nikoli Legiejew i Kamili Bogielczyk (11-16 lat). W zawodach uczestniczyły najlepsze zespoły z Polski i Ukrainy, prezentując wysoki, światowy poziom.

KWIECIEŃ 2022

Klub IgnerHome Polonia-Stal Świdnica wyróżniony certyfikatem PZPN!

Biało-zielony klub po raz kolejny został doceniony przez naszą krajową centralę. IgnerHome Polonia-Stal Świdnica otrzymała srebrny certyfikat w programie Certyfikacji PZPN. Pod uwagę wzięty został tradycyjnie wysoki poziom szkolenia i odpowiednia jakość treningów, baza szkoleniowa, czy kwalifikacje trenerów. Oficjalne potwierdzenie do klubu IgnerHome Polonia-Stal Świdnica przyszło w poniedziałek, 11 kwietnia. Nabór do trzeciej edycji programu ruszył z początkiem marca, następnie odbyły się dwie wizyty, które miały zadecydować o udziale klubu w tym bardzo prestiżowym, ale i wymagającym przedsięwzięciu. Była to zapowiedziana wizyta kontrolna podczas której trener monitorujący sprawdzał bazę szkoleniową, sprzęt sportowy i poprawność wszelkich dokumentów. Następnie odbyła się decydująca i niezapowiedziana wizyta monitorująca podczas której pod uwagę wzięty został poziom przeprowadzonych zajęć sportowych z zawodnikami. Kontrolowana została grupa żaków trenera Patryka Paszkowskiego i młodzicy trenerów Mariusza Krupczaka i Szymona Krupczaka. Wizyta okazała się sukcesem, treningi stały na dobrym poziomie sportowym i zostały ocenione bardzo wysoko. W trzecim cyklu programu na terenie Dolnego Śląska objętych systemem Certyfikacji PZPN jest jedynie 10 klubów (poziom gwiazdek: 1 złota, 3 srebrne i 6 brązowych).

Tanecznym krokiem po wygraną

W niedzielę, 11 kwietnia  zakończył się międzynarodowy turniej StarDance Festival w Jelczu Laskowicach. Nie zabrakło na nim świdnickich tancerzy Państwa Anny i Tomasza Wojasów. Wyszli na parkiet, zatańczyli i wygrali, zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Anna Wojas jest nauczycielką w I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.

Dublet świdnickich bliźniaków w finale mistrzostw Polski

Znakomicie zaprezentowali się reprezentanci UKS-u Judo Świdnica, którzy z dużym powodzeniem wystartowali w rozgrywanych w niedzielę, 3 kwietnia w Krotoszynie mistrzostwach Polski w sumo. Najlepiej wypadli bracia bliźniacy – Stanisław i Antek Romanikowie, którzy spotkali się w wielkim finale kategorii wagowej do 60 kg. Krajowy czempionat odbywający się na ternie województwa wielkopolskiego rozgrywany był w kategoriach seniorów i seniorek, jak również juniorów oraz juniorek. Miasto Świdnica reprezentowała trójka zawodników z roczników 2004-2005. – Bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem był finał braci bliźniaków z naszego klubu. W finale kategorii do 60 kg spotkali się bracia Antek i Staszek Romanikowie. Mistrzem Polski juniorów został Stanisław Romanik (4 walki wygrane, ilość zawodników 12). Srebrny medal wywalczył Antek, który w finale przegrał pojedynek ze swoim bratem bliźniakiem. Brązowy medal w kategorii do 80 kg wywalczył do tego Maciej Kot (bilans walk: 3 wygrane i 1 przegrana, ilość zawodników 16) – komentuje Bartłomiej Zamęcki, trener UKS-u Judo Świdnica.

Ponownie sięgnął po medal krajowego czempionatu

Tomasz Kryściak-Pacholski po raz kolejny został medalistą Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym. Po ubiegłorocznym tytule wicemistrza kraju, tym razem przyszedł czas na brązowy krążek. To była ostatnia szansa podopiecznego mrowińskiej placówki na medal w tej konkurencji, gdyż ze względu na wiek opuszcza on mury szkoły. Tytuł mistrzowski zdobył zawodnik reprezentujący MOW Lidzbark Warmiński, a drugi był tenisista stołowy z MOW Borowie. MOW Mrowiny awansował na mistrzostwa kraju dzięki dzikiej karcie. Zwycięzca eliminacji MOW Wałbrzych zrezygnował z udziału w zawodach.

Świdniccy koszykarze grali baraże o II ligę

Koszykarze Domino Polonii Świdnica rozegrali trzy pojedynki, których stawką był awans do dalszej rywalizacji o II ligę. Gospodarzem turnieju był klub Stolarno.pl Resovia Rzeszów, a oprócz miejscowych zmierzyliśmy się jeszcze z Kolejarzem Chojnice oraz AZS Politechniką Warszawską. Turniej barażowy odbył się w ostatni weekend – w dniach 22-24 kwietnia w Rzeszowie. Biało-zieloni prowadzeni przez trenera Pawła Domaradzkiego rozpoczęli od wysokiej porażki z gospodarzami. Świdniczanie w piątek, 22 kwietnia ulegli 61:108 ekipie Resovii, a dzień później przegrali po znacznie bardziej wyrównanej walce 57:66 z AZS Politechniką Warszawską. Na zakończenie doszło do pojedynku zespołów, które na swoim koncie miały po dwie porażki. Koszykarze Domino Polonii Świdnica nie dali najmniejszych szans Kolejarzowi Chojnice, wygrywając 96:70. Koszykarze ze Świdnicy oficjalnie zakończyli bardzo udany sezon 2021/2022.

Karolina Malinowska mistrzynią Polski

Z fantastycznej strony podczas rozgrywanych w Rumii mistrzostw Polski w duathlonie zaprezentowała się Karolina Malinowska, na co dzień uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Karolina przygotowywała się sumiennie, z żelazną dyscypliną i motywacją w swoim klubie GLKS Świdnica do najważniejszej imprezy sportowej w tym sezonie. Jak się okazało wzorowo zrealizowała ustalony z trenerami plan. W jej formule przebieg rywalizacji to: 5 km biegu, 20 km jazdy na rowerze i na koniec ponownie 2,5 km biegu. Warto dodać, że jeszcze nie tak dawno Karolina sięgała po sukcesy w sztukach walki (taekwondo), a teraz została mistrzynią Polski w swojej kategorii w duathlonie.

 

Przemek Kuliś znów w ścisłej czołówce

W ostatni weekend kwietnia, na torze Silver Hotel & Gokart Center w Szczecinie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski w kartingu halowym PIKC 2022 (Polish Indoor Kart Championship). Na starcie stanęło 184 zawodników z całej Europy w trzech kategoriach, a wśród nich był Przemek Kuliś (12-latek z Borowa, gmina Dobromierz), który stanął do obrony tytułu w kategorii do lat 14 wywalczonego przed rokiem. Wyścigi eliminacyjne były bardzo wyrównane, a rywale bardzo szybcy. Przemek cały czas plasował się w czołówce zawodów i po pięciu wyścigach eliminacyjnych zajmował 3. miejsce. W kwalifikacjach do wyścigu finałowego nasz reprezentant wywalczył drugą lokatę, przegrywając o zaledwie 0,020 sekundy. Wyścig finałowy przejechany był taktycznie, zostało dowiezione drugie miejsce, które w ogólnym rozrachunku punktowym pozwoliło stanąć Przemkowi na trzecim stopniu podium podczas całej imprezy. Sam zawodnik stwierdził, że przyjechał obronić tytuł, ale niestety taki jest sport. Tak czy inaczej Przemek trzeci rok z rzędu należy do ścisłej czołówki polskiego i europejskiego kartingu.

MAJ 2022

Szare Wilki ograły wicelidera tabeli

Znakomicie spisała się drużyna ŚKPR-u Świdnica podczas starcia z wiceliderem I ligi regionalnej piłkarzy ręcznych – GOKiS-em Kąty Wrocławskie. Szare Wilki pokonały rywali 25:20 (16:10) i definitywnie pozbawiły ich szans na awans do I ligi centralnej. Świdniczanie kolejny raz pokazali nieprawdopodobny charakter, a prawdziwie epickie zwycięstwo zadedykowali Bartoszowi Galikowi, który po raz drugi w tym sezonie złamał kciuka i jeszcze w trakcie spotkania trafił do szpitala. Świdniczanie bez respektu podeszli do renomowanego przeciwnika, który przed sezonem prężył muskuły i wydawał się głównym kandydatem do wygrania ligi. Wygrana była pięknym rewanżem za przegraną 23:37 w Kątach Wrocławskich. Podobnie jak w starciu z Grunwaldem Poznań świdniczanie w zasadzie przez pełną godzinę kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Olbrzymia determinacja, rozwaga i skuteczność – te atuty zadecydowały o końcowym triumfie. Goście nawet na moment nie wyszli na prowadzenie, a ostatni remis (3:3) notowany był w siódmej minucie. Potem trzy gole z rzędu rzucili świdniczanie i powoli, ale systematycznie budowali swoją przewagę. Popisową partię rozgrywał skrzydłowy Dawid Pęczar, który w pierwszej części trafiał z nieprawdopodobnych pozycji i do niego też trafiła statuetka dla najlepszego zawodnika meczu. U gości wyróżnienie powędrowało do Adriana Kazimierczaka.Tydzień później świdniczanie przegrali po walce 29:34 z mistrzem ligi – Borem Oborniki Śląskie, kończąc sezon 2021/2022 na parkietach I ligi na 8. lokacie.

Świetne starty w Gdańsku i Zagrzebiu

Dziewczynki wraz z kadrą trenerską UKS-u Acro Club Świdnica wzięły udział w Międzynarodowym Turnieju WDA-X Mistrzostwach Polski w Fitness Sportowym w Gdańsku, zajmując wysokie miejsca. Kilka dni później naszym sukcesem zakończył się też start w stolicy Chorwacji. W Gdańsku na drugich pozycjach uplasowały się Maria Czerkaska i Karolina Kozieł, a trzecia była Julia Rembilas. Kilka dni później stolica Chorwacji – Zagrzeb była także łaskawa dla naszych dziewczyn. Podczas międzynarodowych zawodów International Open Dance Zagrzeb wzięli udział przedstawiciele aż 17 państw: Węgry, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Czechy, Bułgaria, Włochy, Czarnogóra, Słowacja, Turcja, Polska, Białoruś, Cypr Północny i Chorwacja. Karolina Kozieł podczas tej prestiżowej imprezy stanęła na najwyższym stopniu podium, a Amelia Ingram była trzecia.

Medale w Łagiewnikach

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci UKS-u Judo Świdnica podczas rozgrywanych w Łagiewnikach Otwartych Mistrzostw Dolnego Śląska. Udział w turnieju wzięło 150 zawodniczek i zawodników z naszego województwa oraz goście z Czech, którzy rywalizowali na trzech łagiewnickich tatami w kategoriach wiekowej młodzik – roczniki 2007-2008 oraz junior młodszy – rocznik 2005-2006. Złoty medal wywalczyła Urszula Janusz (63kg) – młodziczka, po srebrne sięgnęli: Hladkyi Danylo (73kg) – młodzik, Maksym Kot (60kg) – młodzik, Urszula Janusz (57kg) – juniorka młodsza, Maja Korczak (70kg), Tytus Tomkowicz (55kg) i Maciej Kot (+90kg), a brązy stały się udziałem Kamila Bieżyńskiego (60kg) – młodzik
i Klaudii Borowiec (48kg). W maju reprezentanci UKS-u Judo Świdnica rywalizowali także podczas Pucharu Polski młodzików i kadetów w sumo w Nowinach koło Kielc. W turnieju wzięło udział 400 zawodników i zawodniczek z całej Polski z roczników 2006-2007 (kadeci) oraz 2008-2009 (młodzicy). Bardzo dobrze spisała się zwłaszcza Urszula Janusz, która walczyła w trzech kategoriach wagowych i dwóch kategoriach wiekowych, wywalczając trzy medale (złoto, srebro i brąz).

Medalowe żniwa Martyny Janaszek

Fantastycznym sukcesem Martyny Janaszek, na co dzień uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zakończył się start w organizowanych na początku maja w czeskim Pilźnie mistrzostw Europy w trójboju siłowym. Martyna trzykrotnie stawała na podium podczas tych prestiżowych zawodów. Zajęła trzecie miejsce, wywalczając tym samym brązowy medal w juniorkach do lat 18 w kategorii do 57 kg (wynik w całym trójboju wyniósł 307,5 kg). W konkurencji wyciskania sztangi leżąc była również trzecia z rezultatem 70 kg. Trzeci krążek i to srebrny zdobyła w konkurencji martwego ciągu. Miejsce na drugim stopniu podium dał Martynie Janaszek wynik 122,5 kg.

 

Jesteśmy w dolnośląskiej czołówce

Nie udało się niestety naszym piłkarkom i piłkarzom awansować do wielkiego, ogólnopolskiego finału XXII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, choć dosłownie i w przenośni świdniczanie spisali się na medal. Zarówno zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej MKS-u Polonia Świdnica, jak i zawodnicy IgnerHome Polonii-Stali Świdnica występujący pod szyldem klas sportowych Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy zajęli wysokie trzecie lokaty podczas dolnośląskiego finału rozgrywek w kategorii wiekowej U-12! W obu przypadkach mecze półfinałowe można uznać jako przedwczesne finały dzisiejszych zmagań. Dziewczęta uległy zespołowi Ślęzy Wrocław, natomiast chłopcy Śląskowi Wrocław. Później nasi pogromcy bardzo pewnie sięgali po tytuły mistrzowskie, a co za tym idzie po awans do ogólnopolskiego finału, który rozegrany zostanie w Warszawie. Nam na dodatek pozostały wyróżnienia indywidualne. W kategorii dziewcząt Maja Błaszczyk została królową strzelczyń, natomiast Mateusz Politański sięgnął po tytuł najlepszego piłkarza turnieju. Ze świetniej strony zaprezentowały się także młodsze zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej MKS-u Polonia Świdnica z kategorii wiekowej U-8. W turnieju dziewcząt na starcie zjawiło się pięć drużyn. Walka toczyła się systemem każdy z każdym. Świdniczanki dowodzone przez trenerkę Dominikę Sorotę wygrały 4:0 ze Ślęzą Wrocław, 3:2 z Talentem Trzebnica i 5:0 z SP 2 Milicz, a także zanotowało pechową porażkę 4:5 z GKS-em Kamień. Miejscowe prowadziły w tym spotkaniu już 4:2, ale końcówka należała do przeciwniczek, które jak się okazało na finiszu okazały się tego dnia najlepsze. Trzeci stopień podium uzupełniły przedstawicieli Ślęzy Wrocław. Należy dodać, że najlepszą zawodniczką turnieju uznano Ninę Stachyrę, a najlepszą bramkarką Karolina Styś.

Najlepsi na Dolnym Śląsku i z sukcesami w mistrzostwach kraju

Współpracująca ze Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy piłką ręczną stoi. Najpierw po mistrzostwo Dolnego Śląska i awans do finału mistrzostw Polski wywalczyli uczniowie klas 6-8 w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, a w poniedziałek, 16 maja śladem starszych kolegów poszli chłopcy z klas 4-6! Później w maju i w czerwcu świdniczanie walczyli w mistrzostwach kraju. Starsza drużyna zajęła siódme miejsce w Polsce, a ich młodsi koledzy okazali się czwartą ekipą w kraju.

Świetne występy pływaków Rekina

Znakomicie zaprezentowali się młodzi pływacy Rekina Świebodzice występujący pod dowództwem trenera Jacka Rapczyńskiego podczas rozgrywanego we Wrocławiu bardzo prestiżowego Drużynowego Wieloboju Pływackiego – Mistrzostw Dolnego Śląska 10-11 latków! Świebodziczanie poprawiali swoje rekordy życiowe i odgrywali podczas tego wydarzenia ważne role! Rekin uplasował się na fantastycznym drugim miejscu w kategorii drużynowej wśród 10-latków! Na swoim zgromadziliśmy w sumie 4 miejsca medalowe i aż 19 w pierwszej „10” poszczególnych konkurencji!

Świdniczanie z medalami w Częstochowie

Z trzema złotymi, trzema srebrnymi i jednym brązowym medalem reprezentanci UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica zakończyli zmagania w ramach Mistrzostw Polski Związku Sportowego Polska Unia Taekwon-do w Częstochowie. W zawodach świdniczanie wystartowali w ośmioosobowym składzie: kategoria dzieci – Laura Bogusz i Emilia Marcińczyk; kategoria młodzicy – Ilona Tarasova, Jakub Jasinowski, Karol Kudela; kategoria kadeci – Marcel Zieliński, Dawid Szczęsny, Hubert Jasinowski. Kierownikiem ekipy tradycyjnie był trener Waldemar Zdebski, a w sekundowaniu pomagał trener Krzysztof Zieliński. – Niewątpliwie najbardziej udany start zaliczył Hubert Jasinowski, który nie dał szans swoim rywalom w walkach semi contact oraz w konkurencji technik specjalnych, zdobywając dwa złota. Trzeci medal tym razem brązowy Hubert dołożył w walkach light contact. Złoty medal dla klubu zdobył też Marcel Zieliński w konkurencji układów formalnych. Prawdziwą „grupą śmierci” były konkurencje walk semi i light contact w kategorii Marcela, w której to zawodnik po ciężkich bojach wygrał pojedyncze walki i równie po trudnych przeprawach nieznacznie ustępował swoim przeciwnikom. W kategorii juniorów srebrny medal w light contact zdobył Dawid Szczęsny, natomiast dwa pozostałe srebra zdobyły w kat. wiekowej dzieci nasze najmłodsze zawodniczki – Laura Bogusz w konkurencji walk soft stick i Emlia Marcińczyk w semi contact. Pomimo bardzo dobrej postawy i po kilku wygranych, bez medalowych sukcesów jednak wrócili nasi młodzicy. Ich start natomiast bardzo dobrze rokuje na przyszłość zarówno w walkach jak i w konkurencji układów formalnych – komentował trener Waldemar Zdebski.

Mamy mistrzynię Polski

Po fantastyczny sukces sięgnęła Urszula Janusz podczas odbywających się w Kwidzynie Mistrzostw Polski Kadetów w Sumo 2022 (roczniki 2006/2007). Uczennica klasy sportowej o profilu judo w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy wypożyczona do drużyny MKS-u Juvenia Wrocław, stanęła na najwyższym stopniu podium w trakcie zmagań w ramach krajowego czempionatu. – Urszula Janusz startująca w kategorii wagowej do 65 kg była poza zasięgiem swoich rywalek i wygrała wszystkie walki w ekspresowym tempie (ilość zawodniczek w jej kategorii wagowej wynosiła 16). Urszula jest mieszkanką Świdnicy oraz uczennicą Szkoły Podstawowej nr 105. Uczęszcza do klasy ósmej o profilu sportowym judo. Zarówno Urszula, jak i Grzegorz Pawłowski zostali wypożyczeni do drużyn MKS Juvenia Wrocław. Warto dodać, że brązowy medal wywalczyła Maja Korczak w kategorii wagowej  do 70 kg. Męskie i żeńskie ekipy MKS-u Juvenia Wrocław zostały ponadto drużynowymi mistrzami Polski kadetów w sumo – przekazywał trener UKS-u Judo Świdnica, Bartłomiej Zamęcki.

Nasza pięściarka z brązem mistrzostw Polski

Bardzo udany start w ostatnich dniach maja zaliczyła Alicja Uroda, pięściarka Boks Polonii Świdnica. Podopieczna Roberta Gniota i Władysława Wołosza sięgnęła po brązowy medal podczas rozgrywanych w Bolszewie koło Wejherowa mistrzostw Polski juniorek w boksie. Alicja Uroda w walce o wejście do finału musiała uznać wyższość aktualnej mistrzyni kraju. Finalnie zakończyła rywalizację z brązowym krążkiem, co należy uznać za znakomity rezultat.

CZERWIEC 2022

Fighterzy na podium mistrzostw kraju

Kraków był w ostatnich dniach gospodarzem Mistrzostw Polski Muaythai 2022 w kategorii dzieci i kadetów. Reprezentanci Fighter Klubu Kaczmarek Grodowski wyjechali ze stolicy Małopolski z trzema krążkami. Po złote medale krajowego czempionatu sięgnęli zawodnicy z sekcji Fighter Świdnica – Kiril  Yarovoy i Mykołay Ferenchuk. Znakomicie poszło też Liliannie Pańków (Fighter Świebodzice), która uplasowała się na drugim stopniu podium. Do niezbyt przyjemniej sytuacji doszło w przypadku kolejnego naszego zawodnika – Bartosza Wojewodzica (Fighter Klub Jaworzyna Śląska), patrząc przede wszystkim na rangę imprezy. Bartosz był jedynym uczestnikiem w swojej kategorii i wrócił do domu bez odbycia jakiejkolwiek walki i bez medalu.

Zawodniczka Victorii w kadrze Polski

Związek Piłki Ręcznej w Polsce powołał świebodziczankę do kadry narodowej juniorek młodszych (rocznik 2006 i zawodniczki młodsze) na cykl akcji szkoleniowych. Podopieczna trenerki Dominiki Daszkiewicz-Kwadrans przebywała początkowo na zgrupowaniu szkoleniowym w Szczyrku, a następnie rozegrała razem z biało-czerwoną kadrą mecze międzypaństwowe w Pradze. Martyna Szczepanik wraz ze swoją drużyną z Victorii Świebodzice jest wielokrotną mistrzynią Dolnego Śląska w piłce ręcznej oraz brązową medalistką tegorocznych mistrzostw Polski juniorek młodszych, podczas których wyróżniona została również dwoma nagrodami indywidualnymi. Sięgnęła po tytuł najlepszej strzelczyni całego turnieju oraz znalazła się w najlepszej siódemce krajowego czempionatu rozgrywanego w Zabrzu.

Srebra Jopka i Fajdka

Po raz kolejny nasz utalentowany lekkoatleta stanął na podium podczas najważniejszej imprezy w kraju. Pochodzący z Jaworzyny Śląskiej, trenujący na co dzień między innymi na obiekcie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a reprezentujący barwy AZS-u AWF Wrocław zawodnik sięgnął po srebrny medal w skoku w dal podczas odbywających się w Suwałkach 98. PZLA Mistrzostw Polski. Forma współorganizatora Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych (to właśnie pod jego okiem rozszerzono formułę świdnickich zawodów dla dzieci i młodzieży o skok w dal) była nieco niewiadomą. Wszystko ze względu na niedawny uraz. Mateusz Jopek planował walczyć jednak o medal krajowego czempionatu i swój cel osiągnął. W swojej najlepszej próbie jaworzynianin uzyskał 7,77 m, stając finalnie na drugim stopniu podium. Tego dnia nie do pokonania był reprezentant AZS-u AWF Biała Podlaska – Piotr Tarkowski, który przekroczył barierę 8 metrów. Świetnie dysponowany zwycięzca już w pierwszej swojej próbie uzyskał 8,03 m i ze względu na uraz pięty zrezygnował z kilku skoków, zaliczając w sumie tylko trzy podejścia. Za nim był właśnie Mateusz Jopek, który de facto posmakował już w trakcie swojej kariery złota mistrzostw Polski, a brązowym medalistą został Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin) – wynik 7,52.

Srebrny medal 98. PZLA Mistrzostw Polski uzyskany przez naszego skoczka w dal – Mateusza Jopka, nie był jednym krążkiem wywalczonym przez reprezentantów powiatu świdnickiego. Także na drugim stopniu podium rywalizację zakończył czterokrotny mistrz śwista i brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem – Paweł Fajdek, który podobnie jak w Tokio musiał uznać wyższość Wojciecha Nowickiego. Wojciech Nowicki, będący aktualnym mistrzem olimpijskim jako jedyny przekroczył granicę 80 metrów, uzyskując w najlepszej próbie 80,90 m. Wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów długo nie mógł złapać właściwego rytmu i koniec z końców w Suwałkach ta sztuka mu się nie udała. Paweł Fajdek zaliczył ostatecznie 77,13 m, ale o formę naszego mistrza przed najważniejszym startem w tym sezonie jesteśmy spokojni. Docelową imprezą w roku kalendarzowym 2022 są mistrzostwa świata, które tym razem odbędą się w Eugene w Stanach Zjednoczonych. Paweł Fajdek będący rekordzistą Polski (83,93 m) jest czterokrotnym złotym medalistą tej imprezy (Moskwa 2013, Pekin 2015, Londyn 2017, Doha 2019). Teraz postara się sięgnąć po piąty tytuł i obronić go po raz czwarty z rzędu (start w Eugene ze względu na pandemię został przesunięty o rok). Dodajmy, że w Suwałkach na trzecim stopniu podium uplasował się Marcin Wrotyński (73,77 m).

Zostali najlepszą ekipą w kraju

Znakomite wieści prosto z Głuchołazów dopłynęły do Świdnicy w sobotnie popołudnie, 18 czerwca. Piłkarze IgnerHome Polonii-Stali Świdnica występujący pod szyldem swoich klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy sięgnęli po mistrzostwo Polski klas 5-6 podczas rozgrywanego na Opolszczyźnie ogólnopolskiego finału Igrzysk Dzieci. Cała przygoda rozpoczęła się od eliminacji miejskich, zmagań na szczeblu powiatowym i strefowym, a następnie triumfu w mistrzostwach województwa dolnośląskiego. Świdniczanie wywalczyli sobie tym samym przepustkę do ogólnopolskiego finału rozgrywanego w Głuchołazach. Na starcie w piątek stawiło się osiem zespołów – mistrzów swoich województw i w tej grupie nie brakowało silnych ośrodków, jak choćby Łódź, Płock, czy Chojnice. Nasi piłkarze rozpoczęli turniej rozgrywany systemem każdy z każdym znakomicie. W piątkowe popołudnie wygraliśmy 4:0 z Płockiem i pokonaliśmy 3:1 Szczecinek oraz 3:2 ekipę z Chojnic. Sobota była równie udana. Wszystko zaczęło się od triumfu 3:2 nad Łodzią, a następnie zwycięstwa 4:0 z Terespolem. Na dwie serie spotkań przed zakończeniem rywalizacji mieliśmy trzy punkty przewagi i w perspektywie lepszy bilans bezpośredniego starcia z Chojnicami. Wygrana z Ełkiem gwarantowała już w sobotę przypieczętowanie tytułu mistrzów Polski. Piłkarze IgnerHome Polonii-Stali Świdnica reprezentujący barwy Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy dopięli swego. Na co dzień podopieczni trenerów Mariusza Krupczaka i Szymona Krupczaka, a występujący podczas ogólnopolskiego finału pod okiem trenera Sebastiana Błaszczyka zawodnicy wygrali 2:0, gwarantując sobie przed ostatnim, niedzielnym spotkaniem z Dobiegniewem złote medale mistrzostw Polski!

Wrocław i Belgrad zdobyte

Fantastycznie podczas ostatnich startów zaprezentowały się zawodniczki UKS-u Acro Club Świdnica. Nasze akrobatki z powodzeniem wystartowały w prestiżowych zawodach w Belgradzie, jak i w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Akrobatyce Sportowej rozgrywanych we Wrocławiu, gdzie drużynowo stanęliśmy na drugim stopniu podium.  Finalnie w stolicy Dolnego Śląska wywalczyliśmy osiem krążków. Wisienką na torcie sukcesów był start w prestiżowych zawodach Federacji IBFF International Dance Open w Fit Kids i Acrobatic Show (17-19 czerwca, Belgrad – Serbia). Amelia Ingram sięgnęła po dwa złote medale, podobnie zresztą jak Karolina Kozieł. Świdniczanki z Belgradu wyjechały zatem z czterema złotymi krążkami!

Świdnicka piłkarka w kadrze DZPN

18 zawodniczek powołanych zostało w czerwcu do kadry Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej w kategorii wiekowej młodziczek U-13. Grupa w dniach 17-22 lipca brała udział w obozie letnim naszej wojewódzkiej kadry, który odbędzie się w Domasławicach. Wśród powołanych piłkarek znalazła się zawodniczka IgnerHome Polonii-Stali Świdnica – Zosia Przyborowska, która na co dzień podnosiła swoje umiejętności pod okiem trenera Ryszarda Tyndla, rywalizując przeciwko chłopcom!

Worek medali dla zawodników KSO Świdnica

Zakończone w ostatnią niedzielę, 26 czerwca we Wrocławiu czterodniowe Mistrzostwa Strefowe i Eliminacje do Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży pokazały, kto wiedzie prym w strzelectwie sportowym. Reprezentacja Klubu Sportów Obronnych Świdnica w składzie Tomasz Jędraszczyk, Wojciech Jędraszczyk, Kamil Rusin i Dawid Wójcik prowadzona przez trenera Dariusza Ciska przywiozła aż 10 medali! Złote krążki wywalczyli Tomasz Jędraszczyk w konkurencji pistoletu dowolnego juniorów młodszych, Wojciech Jędraszczyk w konkurencji pistoletu sportowego młodzików oraz Dawid Wójcik w konkurencji karabinu sportowego leżąc młodzików i karabinu sportowego – 3 postawy. Srebrne medale zdobyli z kolei Tomasz Jędraszczyk w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego oraz pistoletu pneumatycznego juniorów młodszych, Dawid Wójcik w konkurencji karabinu pneumatycznego młodzików oraz Wojciech Jędraszczyk w pistolecie pneumatycznym młodzików. Po brązowe krążki sięgnęli Tomasz Jędraszczyk w konkurencji pistoletu sportowego juniorów młodszych oraz Kamil Rusin w kategorii pistoletu pneumatycznego juniorów młodszych.

LIPIEC 2022

Jesteśmy w najlepszej dziesiątce w kraju

Zakończyła się rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa trwała przez cały czerwiec. Miasto Świdnica, dzięki zaangażowaniu mieszkańców uplasowało się na 10. miejscu, poprawiając tym samym wynik z ubiegłego roku o cztery pozycje w rankingu. Było to drugie podejście naszego miasta w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do zabawy przystąpiło łącznie 902 uczestników (643 mężczyzn i 259 kobiet) skupionych w 24 grupach typu szkoły, kluby sportowe, instytucje, firmy itp. W sumie dla Świdnicy pokonali 146.943 kilometry. Jest to wynik lepszy od poprzedniego o 44%, co przełożyło się na bardzo dobre 10. miejsce (w zeszłym roku 14. lokata) na 56 miast prezydenckich biorących udział w rywalizacji. – Świdniczanie spisali się bardzo dobrze w całej rywalizacji. Cieszy fakt, że w tym roku do naszej zabawy zgłosiło się więcej osób niż rok temu. To pokazuje, że tego typu przedsięwzięcia sportowe, aktywizujące często całe rodziny czy stowarzyszenia, są atrakcyjne i ludzie chętnie biorą w nich udział. Dziękuję wszystkim za udział w rywalizacji i za każdy przejechany kilometr dla Świdnicy – mówił Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Paweł Fajdek przekroczył kolejne granice…(!)

W lipcu mieliśmy przyjemność przekazać fenomenalne informacje prosto ze Stanów Zjednoczonych. Nasz znakomity lekkoatleta – Paweł Fajdek po raz piąty z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium podczas mistrzostw świata w konkurencji rzutu młotem. Tym razem światowy czempionat odbywał się w stanie Oregon (Eugene i Portland). Konkurs rzutu młotem zakończył się dla nas wybornie, bowiem biało-czerwoni „ustrzelili” dublet! Podobnie jak w kwalifikacjach wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów rozpoczął finałowe zmagania bardzo spokojnie. Wynik 74,71 m nie dawał wysokiej lokaty, ale był dobrą okazją do ataku. W drugiej próbie Fajdek „odpalił pocisk”, przekraczając barierę 80 metrów. Zanim do tego doszło drugi z naszych reprezentantów – Wojciech Nowicki rzucił 80,07 m i objął prowadzenie w konkursie. Fajdkowi zmierzono jeszcze dłuższą odległość (80,58 m), po czym doszło do zmiany na pozycji lidera zawodów. Radość Pawła z prowadzenia nie trwała jednak długo, bowiem po chwili wicemistrz olimpijski – Eivind Henriksen z Norwegii rzucił 80,87 m. O wszystkim zadecydowała trzecie seria konkursowa. Trzeci w stawce Wojciech Nowicki rzucił aż 81,03 m i ponownie wrócił na najwyższy stopień podium. Paweł Fajdek nie zamierzał zostawać w tyle. Wszedł do koła i uzyskał świetne 81,98 m! To wystarczyło do tytułu mistrza świata. Rywale nie zdołali się poprawić, Wojciech Nowicki zakończył rywalizację na drugiej pozycji, a trzeci był Norweg Henriksen. Paweł Fajdek przesuwa kolejne granice i już dziś został najbardziej utytułowanym polskim lekkoatletą w mistrzostwach świata. Na koncie ma pięć złotych medali i to zdobytych z rzędu. Przypomnijmy, że nasz młociarz będący rekordzistą Polski (83,93 m) wcześniej był najlepszy w Moskwie 2013, Pekinie 2015, Londynie 2017 i Dosze 2019. Teraz przywozi złoto ze stanu Oregon (USA).

Tomasz Rudnik sięgnął w Poznaniu po srebro

W lipcowych startach w ramach JBL Triathlon Poznań na dystansie 58,175 km wzięło udział ponad 500 zawodników. W powietrzu było czuć niesamowitą atmosferę sportowej rywalizacji, która napędzała startujących! Wśród nich wyróżnił się żarowianin Tomasz Rudnik, który zdobył srebrny medal w kategorii mężczyzn 40-49! JBL Triathlon Poznań rozpoczął się na całego mimo przeciwności losu! W Jeziorze Maltańskim w Poznaniu jakość wody wykluczyła możliwość przeprowadzenia etapu pływackiego, przez co zawody odbyły się w formie duathlonu. Mimo to zawodnicy licznie zgromadzili się w stolicy Wielkopolski, by dać z siebie jak najwięcej. O godzinie 11.00 rozpoczęły się zmagania na dystansie potocznie zwanym „ćwiartką”. W wyniku zmiany formuły trasa składała się z dwóch etapów biegowych mających 2,625 km oraz 10,55 km przedzielonych etapem kolarskim o długości 45 km. Zawody w formie duathlonu nie powstrzymały Tomasza Rudnika w zdobyciu srebrnego medalu! Zawodnik reprezentujący Becomeone zakończył zmagania z wynikiem 2:03:36.

Nasze piłkarki trzecie w Polsce

W połowie lipca w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski LZS, czyli Ogólnopolski Finał Turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka”. Szanse na grę miały mistrzynie każdego województwa wyłonione w eliminacjach. Nasze województwo reprezentowały piłkarki MKS-u Polonia Świdnica i spisały się fantastycznie, stając na najniższym stopniu podium tej prestiżowej imprezy. Nasza drużyna po wielu latach przerwy przywozi na Dolny Śląsk medale Mistrzostw Polski LZS. Od 6 lat nie udało się to żadnemu zespołowi z naszego województwa, a w całej historii tego turnieju jesteśmy dopiero drugą dolnośląską ekipą, która tego dokonała. Należą się ogromne brawa dla całej drużyny, tym bardziej, że w naszej kadrze były tylko dwie zawodniczki z górnego rocznika (2009). Warto zaznaczyć, że nasza bramkarka Emilia Wójcik została wybrana przez trenerów najlepszą bramkarką całego turnieju. Druga nasza golkiperka – Julia Biliniewiecz również spisała się znakomicie i była niepokonana w całym turnieju.

Mistrzowskie podium ponownie dla Magdaleny Halickiej

Podczas rozegranych w dniach 14-17 lipca na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych dla seniorów i juniorów, duży sukces odniosła mieszkanka Świdnicy – Magdalena Halicka, która od wielu lat reprezentuje barwy Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. Magdalena Halicka wywalczyła w grupie juniorów kobiet trzecie miejsce i tytuł II wicemistrza Polski w klasie S3A (modele rakiet z opadaniem na spadochronie) oraz drugą lokatę i tytuł wicemistrza Polski w klasie S6A (modele rakiet z opadaniem na wstędze). Niestety swoje sukcesy zawodniczka AZW okupiła tsratą wszystkich swoich modeli, które niesione wiatrem przekraczającym często prędkość 6 m/sek. lądowały daleko poza terenem lotniska – w zabudowaniach Leszna, co uniemożliwiało ich odzyskanie.

Z powodzeniem walczyli w mistrzostwach kraju

 
 

Siódemka reprezentantów Klubu Sportowego Neptun Świdnica występujących pod okiem trenerów Beaty Pożarowszczyk-Kuczko i Sławomira Kuczko wzięła udział w pływackich Mistrzostwa Polski 15-latków i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 17 i 18-latków. Krajowy czempionat dla zawodniczek i zawodników w kategorii wiekowej 15 lat odbył się w Lublinie. Barw świdnickiego Neptuna bronili: Aleksandra Jaros, Kinga Ścisłowicz, Natalia Lęga, Marcel Borkowski i Hubert Hołdys. W pierwszym dniu zawodów Aleksandra Jaros zakończyła rywalizację na 10. miejscu w konkurencji 1500 metrów stylem dowolnym, a w drugim dniu uplasowała się w finale B na 12. lokacie w Polsce na dystansie 100 metrów stylem motylkowym z nowym rekordem życiowym! Nasza sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym mix w składzie: Natalia Lęga, Kinga Ścisłowicz, Marcel Borkowski i Hubert Hołdys zameldowała się na 12. pozycji w kraju, a na pierwszej wśród klubów z Dolnego Śląska. Marcel Borkowski w finale B zakończył rywalizację na 14. miejscu w kraju, a w porannych eliminacjach pierwszy raz w karierze „złamał” barierę jednej minuty na dystansie 100 metrów stylem motylkowym!. W porannych eliminacjach rekordy życiowe ustanawiali również Kinga Ścisłowicz na dystansie 50 metrów stylem klasycznym oraz Hubert Hołdys na dystansach 50 metrów i 200 metrów stylem dowolnym. Kinga Ścisłowicz poprawiając rekord życiowy o trzy sekundy w konkurencji 100 metrów stylem klasycznym zajęła 5. miejsce w finale B podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Swoje rekordy życiowe pobili również Natalia Lęga na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym oraz Hubert Hołdys na dystansach 50 metrów stylem motylkowym i 200 metrów stylem zmiennym. Marcel Borkowski z nowym rekordem życiowym wywalczył 8. lokatę w finale A w bardzo mocno obsadzonej konkurencji 200 metrów stylem motylkowym. Aleksandra Jaros w tej samej konkurencji wygrała finał B również z nowym rekordem życiowym, ostatecznie kończąc zmagania na 11. miejscu wśród 15-latek w całej Polsce. W porannych eliminacjach rekordy życiowe ustanawiali również Natalia Lęga w konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym oraz Hubert Hołdys w konkurencji 100 metrów stylem dowolnym. Oświęcim był z kolei gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dla pływaków w kategorii wiekowej 17 i 18 lat. Na starcie imprezy znalazły się dwie zawodniczki KS Neptun Świdnica – Maja Lęga i Inez Borkowska. Inez Borkowska z nowym rekordem życiowym w finale A zajęła 8. miejsce w kraju na dystansie 200 metrów stylem klasycznym, a w dniach poprzednich w finałach B pływała na krótszych żabkarskich dystansach 50 i 100 metrów stylem klasycznym. Maja Lęga jako młodsza rocznikowo zawodniczka wróciła natomiast z nowymi rekordami życiowymi na dystansach kraulowych 50, 100 i 200 metrów stylem dowolnym.

SIERPIEŃ 2022

Rekord Diamentowej Ligi, a następnie czwarta lokata w Europie

Nasz znakomity młociarz, wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów okazał się na początku sierpnia najlepszy podczas kolejnej edycji Memoriału Kamili Skolimowskiej rozgrywanego na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Impreza weszła w skład prestiżowych zawodów Diamentowej Ligi, które w Polsce odbyły się po raz pierwszy! Konkurencja rzutu młotem w wykonaniu mężczyzn była silnie obsadzona. Choć na Śląsku zaprezentowało się tylko czterech sportowców, to była to najlepsza czwórka młociarzy podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Świata w Eugene. Pogoda nie ułatwiała zawodnikom walki, ale mokre koło nie przeszkodziło Pawłowi Fajdkowi w sięgnięciu po kolejny triumf. W swojej najlepszej próbie żarowianin posłał młot na odległość 81,27 m. Nasz znakomity lekkoatleta ustanowił tym samym rekord Diamentowej Ligi, który do tej pory należał do drugiego z biało-czerwonych – Wojciecha Nowickiego. Zawodnik z Podlasia w czerwcu tego roku rzucił w Paryżu dwa centymetry mniej (81,25 m). W Chorzowie Nowicki był drugi (79,19 m), podobnie jak ostatnio podczas mistrzostw globu, uznając wyższość jedynie Pawła Fajdka. Na trzeciej lokacie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej znalazł się Francuz Quentin Bigot (78,83 m), a czwarty był brązowy medalista mistrzostw z Eugene – Norweg Eivind Henriksen (78,48 m).

W drugiej połowie sierpnia nie udało się Pawłowi Fajdkowi sięgnąć po dublet w 2022 roku i zdobyć złote medale zarówno mistrzostw świata, jak i mistrzostw Europy. Złoty medalista mistrzostw globu z Eugene i lider światowych list był jednym z głównych pretendentów to tytułu mistrza Starego Kontynentu, walczył zaciekle, poprawiał się z każdym rzutem, lecz tym razem skończyło się lokatą tuż za podium. Wychowanek UKS-u Zielony Dąb Żarów rozpoczął konkurs finałowy Mistrzostw Europy w Monachium nerwowo, bo od dwóch spalonych prób. Znalazł się nieco pod ścianą, ale chyba nikt nie miał wątpliwość, że nasz znakomity młociarz jest w stanie oddać w trzeciej próbie daleki rzut. Tak też się stało. Fajdek rzucił 78,43 m i znalazł się w wąskim finale. Później poprawiał się z każdym rzutem, ale do medalu trochę brakło. W ostatniej próbie nasz utytułowany młociarz uzyskał 79 metrów oraz 15 centymetrów i przegrał niewiele z Norwegiem Eivindem Henriksenem (79,45 m). Tego dnia najlepszy okazał się drugi z biało-czerwonych – Wojciech Nowicki, który uzyskał znakomite 82 metry, a ze srebrem skończył Węgier – Bence Halasz, pobijając rekord życiowy (80,92 m).

Martyna Janaszek mistrzynia Europy

Mieszkanka Żarowa wróciła z dwoma krążkami z mistrzostw Starego Kontynentu rozgrywanego w Budapeszcie. Martyna Janaszek w stolicy Węgier sięgnęła po brąz i złoto, zostając mistrzynią Europy. Brązowy medal przyniosła jej rywalizacja w wyciskaniu klasycznym. Złoto było udziałem Ukrainki Sofii Stanko, a srebro innej reprezentantki biało-czerwonych – Wiktorii Dankowskiej. W wyciskaniu leżąc Janaszek zdobyła tytuł mistrzyni Europy. Reprezentantka Polski jest juniorką, rywalizującą w kategorii 57 kg. Podczas mistrzostw Starego Kontynentu zawiodła przede wszystkim frekwencja. W wyciskaniu klasycznym zobaczyliśmy tylko trzy zawodniczki. W wyciskaniu leżąc Martyna Janaszek nie miała konkurentek w swojej kategorii.

Jedziemy na finały Mistrzostw Europy

Ze znakomitej strony zaprezentowała się kadra Dolnośląskiego Związku podczas turnieju półfinałowego Mistrzostw Europy UEFA Regions Cup rozgrywanego w Rydze. Nasi mistrzowie Polski amatorów w których składzie znalazło się aż sześciu przedstawicieli IgnerHome Polonii-Stali Świdnica zanotowali w stolicy Łotwy komplet zwycięstw, pewnie awansując do wielkiego finału mistrzostw Starego Kontynentu, który odbędzie się w czerwcu 2023 roku. Tak jak przypuszczano przed startem turnieju, decydujący dla układu pierwszych dwóch miejsc pojedynek odbył się już w pierwszej serii spotkań. Kadra Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej mierzyła się z ekipą ze Słowacji (West Slovakia). Dolnoślązacy wyszli na prowadzenie, ale tuż przed przerwą do remisu z rzutu karnego doprowadzili rywale. Po zmianie stron błyskawicznie na prowadzenie wyszli Słowacy, ale kolejny trzy trafienia były dziełem zespołu biało-czerwonych. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej po niełatwym boju wygrał 4:2 i w dobrych nastrojach mógł przystąpić do kolejnych pojedynków. W nich nasi piłkarze gola już nie stracili, a do tego aż siedmiokrotnie zmuszali bramkarzy przeciwników do kapitulacji. W swoim drugim spotkaniu pokonaliśmy 2:0 ARF Ialoveni z Mołdawii, a na koniec 5:0 gospodarzy imprezy – Latvia Amateur (Łotwa). Tym samym kadra Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zapewniła sobie awans do wielkiego finału Mistrzostw Europy UEFA Regions Cup. W czerwcu 2023 roku na terenie jednego z finalistów o mistrzowski tytuł powalczy osiem najlepszych zespołów. Przypomnijmy, że kadra Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej najpierw na terenie województwa lubuskiego wywalczyła przepustkę do ogólnopolskiego finału, a następnie zdominowała zawody w Wielkopolsce, wygrywając wszystkie spotkania bez straty gola i sięgając po tytuł mistrzów Polski UEFA Regions Cup przeznaczonych dla piłkarzy amatorów. Teraz zrobiliśmy kolejny krok w stronę obrony mistrzowskiego tytułu. Dodajmy, że w 2019 roku w Niemczech Dolnoślązacy wywalczyli mistrzostwo Starego Kontynentu. Swoistą klamrą jest postać Grzegorza Borowego, który trzy lata temu był kapitanem mistrzowskiej drużyny, a teraz już jako szkoleniowiec chce powtórzyć ten ogromny sukces. Oprócz postaci trenera Grzegorza Borowego, kadra DZPN była reprezentowana przez piątkę zawodników IgnerHome Polonii-Stali Świdnica: bramkarza – Bartłomieja Kota, obrońcę – Damiana Kasprzaka oraz pomocników – Piotra Kotylę, Sebastiana Białasika i Kornela Traczyka.

WRZESIEŃ 2022

Gospodynie nie były zbyt gościnne

Nowopowstały Młodzieżowy Klub Siatkówki Polonia Świdnica był w dniach 10-11 września organizatorem Świdnickiego Ogólnopolskiego Turnieju Młodziczek. Przez dwa dni na terenie dwóch hal sportowych (ZSE przy ul. Pionierów 10 i GOKSiR w Witoszowie Dolnym) młode adeptki piłki siatkowej z roczników 2008-2010 toczyły zacięte boje o Puchar „Młodzieżowej Polonii”. W turnieju udział wzięło osiem drużyn z różnych zakątków Polski. Bardzo wysoki i wyrównany poziom gry sprawiał, że licznie zgromadzeni kibice z wypiekami dopingowali wszystkie drużyny. Gospodynie turnieju – zespół MKS-u Polonia Świdnica – nie były jednak zbyt gościnne i nie dały szans na zwycięstwo żadnej z przyjezdnych drużyn, wygrywając wszystkie swoje mecze w stosunku 2:0.

Dawid Hanc z debiutem w reprezentacji Polski

Były piłkarz Gryfa Świdnica i Polonii-Stali Świdnica – Dawid Hanc zadebiutował we wtorek, 27 września w biało-czerwonej młodzieżowej reprezentacji Polski. Nasza kadra U-21 będąca zapleczem seniorskiej reprezentacji kraju zremisowała w towarzyskim spotkaniu rozgrywanym w Suwałkach z ekipą Łotwy 1:1. Oba gole padły w drugiej części spotkania. Najpierw dla gości trafił w 59. minucie Kristiāns Kaušelis, a wyrównał niewiele ponad 10 minut później Bartłomiej Kłudka. Dawid Hanc obecnie reprezentujący barwy pierwszoligowego Chrobrego Głogów pojawił się na murawie w 75. minucie spotkania, zmieniając zawodnika ekstraklasowej Warty Poznań – Kajetana Szmyta. Dawid Hanc jest wychowankiem Gryfa Świdnica, a następnie reprezentował biało-zielone barwy Polonii-Stali Świdnica. W wieku trampkarza przed startem sezonu 2015/2016 stamtąd właśnie został transferowany do Zagłębia Lubin, gdzie przeszedł kolejne szczeble piłki młodzieżowej. W ostatnich sezonach występował w rezerwach ekstraklasowca występujących w III lidze. W poprzednim sezonie był bardzo ważną postacią „Miedziowych”, wywalczając z drużyną Zagłębia II Lubin awans do II ligi. Przed startem tego sezonu przyszedł czas na zmiany i zasilenie szeregów pierwszoligowego Chrobrego Głogów. W tym sezonie Dawid zaliczył już osiem występów na zapleczu polskiej ekstraklasy, dokładając mecz ogólnopolskiego Pucharu Polski. Teraz przyszedł czas na debiut w reprezentacji Polski U-21 prowadzonej przez trenera Michała Probierza.

Udane występy i premierowe zwycięstwa turniejowe

Młodzi tenisiści stołowi z klubu UKS Radunia Tąpadła zbierali kolejne, sportowe szlify występując w miniony weekend w kolejnym turnieju z cyklu Mistrzostw Wrocławia, jak również w finansowanych przez Fundację KGHM zawodach w Miliczu. – Podczas Mistrzostw Wrocławia życiowy wynik osiągnął nasz zawodnik Wojciech Szustka, który mierzył się z rywalami z takich ośrodków jak Wrocław, Zielona Góra, czy Ustrzyki Dolne. Będący ostatnio w coraz lepszej dyspozycji 12-letni Wojtek zajął ostatecznie trzecie miejsce, wyprzedzając o jedną lokatę klubowego kolegę – Teodora Lisiewicza. To bardzo duży progres po okresie wakacyjnym, bowiem na poprzednich cyklach chłopcy plasowali się w przedziale miejsce 12-15 – twierdził szczęśliwy Michał Drozd z UKS-u Radunia Tąpadła. Kolejny dzień to wyjazd na turniej do oddalonego o ponad 100 km Milicza. Reprezentowała nasz klub tam aż siedmioosobowa delegacja, rywalizująca wśród blisko 40 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych z całego województwa. Tym razem to nasi gracze rozdawali karty, a w finale spotkali się Teodor Lisiewicz i Wojciech Szustka. Tego dnia górą był ten pierwszy, który jednocześnie wygrał swój premierowy turniej w karierze. Blisko podium był Krzysztof Krajewski, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Na uwagę zasługuje również postawa 9-letniego Stanisława Ludkowskiego, który zakończył zmagania na dziesiątej lokacie z bilansem 7 zwycięstw i 2 porażek, a był to jego drugi turniej w karierze. Wśród chłopców pojawiła się również trójka naszych wojowniczek, dla których to kolejne cenne doświadczenie i kolejne wygrane gry. Dziewczynki ostatecznie zostały sklasyfikowane na następujących miejscach: 18. Wiktoria Czernicka, 19. Łucja Kołodziej i 24. Natalia Drozd.

Kolejne podium na koncie Dawida Kamińskiego

Po raz kolejny na najwyższym stopniu podium stanął młody judoka z Kalna – Dawid Kamiński, zdobywając złoty medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się w sobotę, 17 września w Poznaniu. Był to pierwszy turniej sprawdzający przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski. – Po tej ostatniej kontuzji i mocnych obozowych treningach udało się zdobyć ten upragniony medal. Dawid zawalczył na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Poznaniu. Przed nim jeszcze bardzo dużo pracy, ale zapału i chęci mu nie brakuje. Ten ciężko zdobyty złoty medal bardzo go zmotywował do dalszej pracy – mówiła mama Dawida, Katarzyna Kamińska. Mieszkaniec Kalna Dawid Kamiński w tym roku znalazł się na trzecim miejscu w rankingu Dolnośląskiego Związku Judo Młodzików. To duży sukces zawodnika, a zdobyte medale w sportowych zmaganiach są tylko potwierdzeniem, że na to miejsce na podium po prostu zasługuje. Sukces to efekt sumiennych przygotowań, a przede wszystkim świadomości własnych możliwości, bo przecież „Mistrzowie nie tworzą się w salach gimnastycznych. Mistrzowie są stworzeni z tego co mają ukryte głęboko w sobie”.

Wiktoria Jabłońska podwójną mistrzynią Polski

Pod koniec września w Rzeszowie odbyły się Mistrzostwa Polski Kettlebell Sport Debiuty 2022 – coroczne zawody sportowe skierowane do wszystkich osób trenujących z odważnikami kulowymi. Fantastycznie zaprezentowała się świdniczanka, Wiktoria Jabłońska zostając mistrzynią kraju! – 24 września zaliczyłam swój debiut w kategorii profesjonalnej w rwaniu oraz długim cyklu jednorącz na odważniku 16 kg, jednocześnie w obu konkurencjach zdobywając mistrzostwo Polski! Wynik w rwaniu 16 kg (5 minut) – 117 powtórzeń, a w długim cyklu jednorącz 16 kg (5 minut) – 74 powtórzenia. Emocje jakie mi towarzyszyły w tym dniu są nie do opisania. Bałam się strasznie czy oby na pewno dam sobie radę, mimo że to było tylko 5 minut, jednak dzięki wsparciu bliskich osób poszło łatwiej niż się spodziewałam. Jeszcze rok temu to wszystko wydawało się takie niemożliwe. Przejście z 8 na 12 kg mnie przerażało, a co dopiero na 16 kg. Mimo wszystko było to moje marzenie, żeby wystartować na tej pięknej żółtej kuli wśród najlepszych zawodniczek w Polsce. Nadszedł wreszcie ten moment, kiedy marzenie stało się rzeczywistością i to jeszcze w tak krótkim czasie, a wszystko się udało dzięki najlepszemu trenerowi Dawidowi Gołębiowskiemu oraz jego wsparciu. Jestem po prostu dumna z siebie oraz ze swojego ciągłego rozwoju. Cieszę się, że mogę się realizować w czymś tak wspaniałym jak kettlebell sport. Wróciłam do domu z ogromną satysfakcją i jeszcze większą motywacją do następnych treningów, dlatego lecimy dalej i nie zwalniamy tempa – wyznała dumna zawodniczka, Wiktoria Jabłońska.

Karolina Kozieł mistrzynią i wicemistrzynią Europy

W ostatni weekend września w chorwackiej miejscowości Novalja odbyły się Mistrzostwa Europy w Fit Kids, w których z fantastycznej strony zaprezentowała się zawodniczka UKS-u Acro Club Świdnica. Karolina Kozieł, na co dzień uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy w Fit Kids – kategoria Solo Junior 3. Zawodniczka UKS-u Acro Club Świdnica wywalczyła ponadto wicemistrzostwo Europy w kategorii Acro Dance Solo Youth.

PAŹDZIERNIK 2022

Szczypiorniści ŚKPR-u pojechali na dolnośląską kadrę

Konrad Anioł, Maksymilian Ruszaj, Jakub Mitek i Kacper Maksymowicz otrzymali powołanie do liczącej szesnastu zawodników kadry wojewódzkiej młodzików w piłce ręcznej na konsultację szkoleniową, która od 7 do 9 października odbędzie się w Obornikach Wielkopolskich. Cala czwórka to podopieczni trenera Krzysztofa Terebuna i na co dzień reprezentują barwy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej w zespole młodzików. Także czterech zawodników Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej z rocznika 2010 trenerki Justyny Curyl powołanych było na konsultację szkoleniową Dolnośląskiej Akademii Piłki Ręcznej. Trzydniowe zgrupowanie odbyło się w dniach 28-30 października w Sobótce. W kadrze znalazło się szesnastu graczy, a świdnicki klub miał w tej grupie najwięcej swoich reprezentantów! Na zgrupowanie DAPR w Sobótce zaproszenia dostali Stanisław Stramek, Radosław Bronikowski, Franciszek Wasilewicz i Mikołaj Kozar.

Damian Lempart z tytułem drugiego wicemistrza Polski

Absolutnym rzutem na taśmę świdniczanin, Damian Lempart wraz z Michałem Walczakiem-Makowieckim zdobyli swój kolejny tytuł w Mistrzostwach Polski Endurance w wyścigach samochodowych. W niezwykle nieprzewidywalnym wyścigu, załoga składająca się ze świdniczanina i raszynianina zajęła piąte miejsce podczas finałowej rundy na Torze Poznań. Zapewniło im to zachowanie podium na trzeciej lokacie w klasyfikacji rocznej. Sobotni wyścig rozpoczął się w ulewie. Deszczowe chmury nadciągnęły nad Tor Poznań już podczas procedury startowej, kiedy wszyscy uczestnicy wyścigu Endurance byli przygotowani na suche warunki. Ze względów bezpieczeństwa, wyścig rozpoczął się za safety car’em i zaraz po nim, część załóg zdecydowała się na zmianę kół. Jednak wszystkie pucharowe Mini spod szyldu Super S Cup zostały na gładkiej oponie w strugach deszczu, próbując robić co się da. Walczak-Makowiecki błyskawicznie przebił się z czwartego na pierwsze miejsce, aczkolwiek musiał je później ustąpić Tomaszowi Pawlaczykowi. Na drugą część wyścigu, samochód do dyspozycji otrzymał Lempart. Po ciągłych obserwacjach radarów pogodowych, większość prognoz mówiła o ustępowaniu opadów. Kiedy inni rywale ryzykowali zmianę opon na deszczowe, załoga podjęła decyzję o pozostaniu na gładkich oponach, mając świadomość jak szybko może się zniszczyć deszczowa opona wraz z końcem opadów. Mimo prognoz, w połowie stintu opady zaczęły się nasilać. To mocno spowolniło Lemparta, a zapewniło dużą korzyść pozostałym kierowcom Super S Cup, którzy zaryzykowali zmianę na deszczowe opony. Świdniczanin musiał jedynie nie popełniać jakichkolwiek błędów, co nie było wyjątkowo łatwym zadaniem podczas deszczu, mając do dyspozycji tylko gładkie opony bez rowków odprowadzających wodę. Przy dyspozycji Adama Karkuszewskiego, który startował w parze z Bartoszem Alejskim, nawet zwycięstwo w finale nie zapewniłoby Lempartowi i jego zmiennikowi obrony tytułu. Załoga jednak zapewniła sobie tytuły drugich wicemistrzów Polski Endurance, stając na trzecim stopniu podium.

Zawodnik KSO wystrzelał dwa medale

Wojciech Jędraszczyk, na co dzień trenujący w Klubie Sportów Obronnych Świdnica sięgnął po tytuł wicemistrza kraju w pistolecie szybkostrzelnym podczas rozgrywanych w miniony weekend w Zielonej Górze Mistrzostw Polski Młodzików w strzelectwie sportowym. Podczas tych samych zawodów Wojtek zdobył jeszcze brązowy medal w konkurencji pistoletu sportowego i zajął 10. miejsce w pistolecie pneumatycznym. Nasz zawodnik stanął do walki z 26 rywalami z całej Polski, reprezentującymi 13 klubów strzeleckich. Wojtek Jędraszczyk z wynikiem 530 punktów uległ tylko Wiktorowi Kopiwodzie z klubu GROT Płock, który zdobywając 549 pkt. wyrównał rekord Polski. Warto zwrócić uwagę na fakt, że poza podium znaleźli się zawodnicy tak liczących się klubów jak Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Zawisza Bydgoszcz, czy Gwardia Zielona Góra. Konkurencja pistoletu szybkostrzelnego polega na oddaniu serii 5 strzałów do 5 tarcz oddalonych o 25 metrów w czasie 8 i 6 sekund. Takich serii zawodnik oddaje aż 12. Tą samą konkurencję wygrał na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku Józef Zapędzki. Drugi medal Wojtka w tych zawodach był sporą niespodzianką. Konkurencja pistoletu sportowego składa się z dwóch części. W pierwszej części – dokładnej zawodnik oddaje 30 strzałów w 5-minutowych seriach 5-strzałowych do tarcz na dystansie 25 metrów. W drugiej części ma oddać również 30 strzałów w 6 seriach, ale ma tylko 3 sekundy na oddanie strzału. Słabo strzelona część dokładana nie dawała Wojtkowi szans medalowych. Jednak w części szybkiej Wojtek popisał się znakomitymi próbami, odrabiając straty. W ostatniej, szóstej serii trafił pięć dziesiątek i w rezultacie zdobył brązowy medal z wynikiem 535 punktów. Wojtek wykazał się w tej konkurencji ogromną dojrzałością zawodniczą i opanowaniem, a to doskonale wróży na przyszłość.

Żarowianin walczył na Mistrzostwach Świata Ironmanów na Hawajach

Spełnił swoje największe sportowe marzenie, kiedy na mecie usłyszał „Jesteś Ironmanem”. W miniony weekend, żarowianin Tomasz Rudnik startował w Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach. Choć nie udało się zdobyć miejsca na podium, to już sam udział naszego zawodnika na mistrzostwach globu to wielki sukces. – To były najtrudniejsze zawody w jakich kiedykolwiek startowałem. Od samego początku, pływanie z „pralką” na starcie, gdzie ciężko było się zorientować, w którym kierunku płynąć. Jednak mimo wszystko oceniam ten etap na dobry z plusem pod względem czasu i utraty sił. T1 udało się pokonać sprawnie i z mocnym nastawieniem wsiadłem na rower. Trasa to 180km w pofałdowanym terenie o sumie wzniesień 1700 metrów. Najgorsze było to, że ani na chwilę nie zaszło słońce i mocno „paliło”. Pojawiło się kilka kryzysów w trakcie, ale cała jazda to bardzo mocna walka o czas i pozycję. Ilości płynów, jakie wypiłem podczas etapu rowerowego, nie jestem w stanie do dzisiaj zliczyć. Jednak to i tak nie pomogło. Rower kończę ze średnią 35km/h, co w tych warunkach jest bardzo dobrym wynikiem. T2 ponownie spokojnie i przygotowany ruszam na bieg. Jak się później okazuje, najdłuższy i najcięższy w moim życiu. Mega gorąco, słońce paliło skórę i zero cienia. Od początku nogi to „beton”. Pojawiają się chwile, że jest lepiej, ale bardzo ciężka trasa nie pozwala na rozluźnienie. W wielkim skrócie, tak mnie odcięło na bieganiu, że miałem obawy, czy ukończę. Jednak nie po to tyle trenowałem, żeby nie ukończyć. Nawet na kolanach, ale doszedłbym do mety. Wlewałem w siebie litry płynów i obkładałem lodem. Odliczałem kilometr po kilometrze. Dałem z siebie wszystko, co miałem tego dnia i dotarłem do upragnionej mety i usłyszałem „You are an Ironman” na Hawajach podczas Mistrzostw Świata – niezapomniane przeżycie! Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków i tysiące ciepłych słów – komentował tuż po zakończeniu udziału w zawodach, Tomasz Rudnik.

Taekwondziści z medalami w Opolu

Stegu Arena w Opolu była gospodarzem międzynarodowego turnieju Taekwon-do Polish Open, który odbyły się w dniach od 15 do 16 października. Wśród 600 zawodników z Polski, Niemiec, Mołdawii, Rumuni oraz Ukrainy znaleźli się również przedstawiciele Sportowego Klubu Taekwon-do Tiger, UKS-u Taekwondo Gryf Śwdnica i Akademii Sztuk Walki Rooster. Ekipa „Tigerów” zapisała na swim koncie osiem medali: Nikola Kizym (złoto), Paweł Pietrzak (złoto), Konrad Potocki (srebro i brąz), Julia Musiałek (srebro i brąz), Kasandra Głowacka (brąz) i Mikołaj Styczeń (brąz). 

Świdnickiego Gryfa reprezentowało 13 zawodników z kategorii wiekowej dzieci: Laura Bogusz, Emilia Marcińczyk, Wiktoria Głód, Mikołaj Byczko, Piotr Maciuszek, Liliana Parużyńska, młodzików: Karol Kudela, Jakub Jasinowski, Ilona Tarasova oraz kadetów: Maciej Dobrowolski, Hubert Jasinowski, Marcel Zieliński, Aleksander Żurawski. Pomimo wysokiego poziomu sportowego imprezy, który w tym roku dodatkowo podniosły zagraniczne ekipy, „Gryfiacy” wywalczyli 5 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale. W kategorii dzieci triumfowały: Laura Bogusz (1. miejsce w walkach softstick, 1. miejsce układy formalne, 3. miejsce techniki specjalne, 3. miejsce techniki szybkościowe), Wiktoria Głód (3. miejsce układy formalne). W kategorii młodzików na podium znaleźli się: Ilona Tarasova (1. miejsce układy formalne, 1. miejsce techniki specjalne), Karol Kudela (2. miejsce układy formalne). Medale w kategorii kadetów wywalczyli z kolei: Marcel Zieliński (2. miejsce walki light contact) i Hubert Jasionowski (1. miejsce walki semi contact).

Świetny start zaliczyli również zawodnicy Akademii Sztuk Walki „Rooster”, prowadzącej na co dzień zajęcia treningowe w Świdnicy oraz w Świebodzicach. Klub ASW „Rooster”, pomimo swej krótkiej działalności wystawił 3 zawodników w kategorii wiekowej dzieci: Malwinę Miry (sekcja Świdnica), Jakuba Dzikowskiego (sekcja Świebodzice) oraz Maję Żyłkę (sekcja Świdnica). Maja Żyłka zdobyła aż 4 krążki – złoty medal w konkurencji technik specjalnych, srebrne medale w konkurencji walk soft stick oraz układów formalnych tradycyjnych i brązowy medal w konkurencji technik szybkościowych. 

Medale świdniczanek podczas mistrzostw świata

Ze świetnej strony zaprezentowały się reprezentantki UKS-u Acro Club Świdnica podczas rozgrywanych w Skarszewach na Pomorzu Mistrzostw Świata Fit Kids G.P.A Skarszewy 2022! Mistrzyniami świata federacji GPA zostały: Karolina Kozieł – solo oraz ekipa w składzie Iga Zalewska, Agata Ponińska, Milena Okulska, Honorata Dul – formacja. Po wicemistrzostwo świata sięgnęły Victoria Suiarko, Iga Zalewska, Agata Ponińska – trio, a po brązowe medale: Dominika Burdzy, Julia Makles, Amelia Dziedzic, Aleksandra Walczak, Amelia Ingram – formacja, a także Julia Rembilas – solo.

LISTOPAD 2022

Świdniczanka ze srebrem podczas Pucharu Europy

W listopadowy weekend prawie 500 zawodniczek i zawodników z 17 krajów z terenu Starego Kontynentu rywalizowało w Pucharze Europy w karate kyokushin IKO, który odbył się w Krakowie-Myślenicach. Polskę reprezentowało między innymi rodzeństwo ze Świdnicy – Anastazja i Mikołaj Matysiakowie ze Świdnickiego Klubu Karate Kyokushinkai. Sobotnie zmagania toczone na czterech matach w klasyfikacjach dzieci, młodzieży i mastersów w kata (układy formalne) oraz w kumite (walki) – z podziałem na płeć, kategorie wiekowe i wagowe oglądało prawie tysiąc osób, w tym kibice zza granicy. W gronie widzów był dyrektor Międzynarodowego Departamentu Międzynarodowej Organizacji Karate (IKO), Japończyk shihan Katsuhito Gorai (7 dan). Organizatorem tego prestiżowego wydarzenia był prezes Okręgowego Związku Karate w Lublinie, szef IKO w Polsce – shihan Jacek Czerniec (6 dan). Poziom turniejów był naprawdę wysoki, zawodnicy z kilkunastu krajów zjechali się, aby zawalczyć o tytuł najlepszych zawodników Starego Kontynentu, ale również o kwalifikacje do przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się w Tokio. Nasi reprezentanci zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Anastazja wywalczyła srebrny medal w kategorii kata dziewcząt 16-17 lat, co otworzyło jej drogę do mistrzostw świata. Mikołaj zajął 7. miejsce w swojej kategorii wiekowej chłopców 10-11 lat. Zarówno Anastazja, jak i Mikołaj trenują u bardzo doświadczonego i znanego w świecie karate – sensei’a Zbigniewa Romanowskiego (3 dan), który już od ponad 40 lat z sukcesami przekazuje swoją wiedzę i umiejętności kolejnym pokoleniom młodych adeptów karate.

Pokazali moc, mamy medalistów mistrzostw globu

Fantastycznie zaprezentowali się przedstawiciele Fighter Klubu Kaczmarek Grodowski podczas rozgrywanych w Walii Mistrzostw Świata World Kickboxing & Karate Association. Liliana Pańków (gmina Dobromierz) sięgnęła po dwa srebra, Jakub Kusiel (Świebodzice) po złoto i srebro, a Patryk Rzepecki (gmina Jaworzyna Śląska) zakończył rywalizację z brązowym krążkiem! – Powiedzieć, że jestem dumny, to jakby nic nie powiedzieć…(!) Bardzo dobra postawa na treningach pomnożona przez ciężką pracę dały nam taki właśnie efekt. Poziom mistrzostw i samych zawodników, a przez to również walk był naprawdę bardzo wysoki, dlatego zdobyte miejsca smakują jeszcze lepiej. Pokazują też ile potrzeba jednak pracy, by osiągać sukcesy, brawo ekipa! Dziękuję Fighter Klub Kaczmarek Grodowski, Fighter Klub Jaworzyna Śląska, całemu sztabowi trenerskiemu i oczywiście rodzicom za wkład w wyszkolenie i wychowanie! Dziękujemy bardzo włodarzom gminy Jaworzyna Śląska, burmistrzowi Grzegorzowi Grzegorzewiczowi, burmistrzowi Świebodzic Pawłowi Ozdze, Urzędowi Gminy Dobromierz i wójtowi Jerzemu Ulbinowi za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i możliwość wysłania naszych zawodników na tak dużą i ważną imprezę, jaką są Mistrzostwa Świata World Kickboxing & Karate Association. Teraz nie spoczywamy na laurach, pracujemy dalej i jeszcze bardziej intensywnie! Gratulujemy oczywiście całej naszej ekipie, Zapisujemy się w historii klubu, wielki szacunek i brawa. Dziękujemy również naszym partnerom, którzy zawsze wspierają naszych sportowców – wyznaje szczęśliwy Arkadiusz Kaczmarek z Fighter Klub Kaczamrek Grodowski.

Świebodziczanie zdobyli w Hiszpanii dwa medale

Klub Taekwon-do Taipan wrócił w listopadzie ze słonecznej Hiszpanii z medalami. W Otwartych Mistrzostwach Hiszpanii w taekwondo wzięło udział 500 zawodników z 10 krajów, a na starcie nie zabrakło również przedstawicieli Świebodzic. – Wielkie brawa dla zawodników świebodzickiego klubu, a w szczególności gratulujemy za zdobycie srebrnych medali w walkach Aleksandrowi Szymańskiemu oraz Jakubowi Gmurowi. Piotr Bartkowiak po dramatycznej walce uległ z kolei swojemu rywalowi niewielką różnicą punktów. Wielkie gratulacje także dla trenera Jarosława Włochala – czytaliśmy w komunikacie Urzędu Miasta Świebodzice.

Cypr zdobyty

Reprezentantki UKS-u Acro Club Świdnica z dużymi sukcesami powróciły z Mistrzostw Świata IBFF Fit Kids rozgrywanych w połowie listopada na terenie Cypru Północnego. Świdniczanki wróciły do Świdnicy z medalami mistrzostw globu! Karolina Kozieł uzyskała dwukrotnie tytuł mistrzyni świata w konkurencjach Miss Fitness kat. Youth oraz Acro Dance kat. Solo Junior 3. Do tego sięgnęła jeszcze po wicemistrzostwo świata w kategorii Fit Kids A Solo Junior. Druga z naszych zawodniczek – Amelia Ingram wywalczyła tytuł wicemistrzyni globu w kategorii Fitness Dance Solo Junior oraz zajęła czwarte miejsce w Fit Kids Solo Junior.

Zostali medalistami Pucharu Polski

Hubert Jasinowski i Maciej Dobrowolski z UKS-u Taekwon-do Gryf Świdnica sięgnęli po medale podczas Pucharu Polski Point Fighting Grand Prix 2022 Polskiego Związku Kickboxingu. Imprezę rozegrano w dniach 12-13 listopada w Świdniku, a na starcie stanęli najlepsi krajowi zawodnicy formuły Point Fighting, przez co impreza stała na wysokim poziomie technicznym, a same walki były bardzo widowiskowe. Pomimo, że poprzeczka sportowa była ustawiona bardzo wysoko, w kategorii +69 kg kadetów starszych, złoto po trzech wygranych walkach wywalczył Hubert Jasinowski. Maciej Dobrowolski startujący w kategorii -69 kg kadetów starszych po jednej wygranej zdobył finalnie brąz. Mały niedosyt został po przegranej Maćka w starciu o wejście do finału. O porażce zadecydował zaledwie jeden punkt, a emocji nie brakowało do ostatnich sekund pojedynku.

 

Trzynaście krążków w Kątach Wrocławskich

W niedzielę, 20 listopada na terenie hali widowiskowo-sportowej w Kątach Wrocławskich odbywał się IX Puchar Polski Taekwon-do ITF Hq Korea / UITF / Open ITF organizowany przez Polskie Zrzeszenie Taekwon-do. W czempionacie brali udział zawodnicy z całej Polski. Akademia Sztuk Walki „Rooster” prowadząca treningi na terenie Świdnicy oraz Świebodzic wystawiła 8 zawodników, z których każdy zdobył co najmniej jeden medal! Nasi zawodnicy w sumie zdobyli ich aż 13 (6 złotych, 5 srebrnych oraz 2 brązowe)!

Wrócili z Radlina z tarczą

Trzyosobowa grupa zawodników UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica reprezentowała klub i miasto Świdnica podczas zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kickboxingu w Radlinie. Świdniczanie spisali się bardzo dobrze, wracając do domu z czterema medalami. – Pomimo, że skład ilościowo skromny, to jakościowo już nie mięliśmy żadnych kompleksów, bo w grupie wiekowej kadet starszy (-37 kg) dwa złote medale zdobył Marcel Zieliński, wygrywając formułę walki point fighting oraz kick light. W kadetach młodszych natomiast Karol Kudela wygrywa point fighting (-42 kg), a Jakub Jasinowski zdobywa srebro w kategorii -47 kg – relacjonował trener UKS-u Taekwondo Gryf Świdnica, Waldemar Zdebski.

GRUDZIEŃ 2022

Świdniczanin w roli głównej podczas 60. Rajdu Barbórki

Fantastyczne wieści dopłynęły na początku grudnia z Warszawy, gdzie miała miejsce jubileuszowa 60. edycja Rajdu Barbórki – Ogólnopolskiego Kryterium Asów rozgrywanego corocznie na początku grudnia. Załoga Jacek Sobczak i Michał Marczewski podróżująca Porsche 911 GT3 okazała się najlepsza w klasie R2 podczas tej prestiżowej imprezy zamykającej sezon rajdowy w kraju! Załoga wygrała cztery z sześciu odcinków specjalnych w R2, stając ostatecznie na pierwszym miejscu podium w swojej klasie. Zajęli też finalnie 22. pozycję w klasyfikacji generalnej imprezy rozgrywanej w stolicy kraju. 60. Rajd Barbórki wygrał duet Marczyk/Gospodarczyk (Škoda Fabia Rally2 Evo), wyprzedzając o 13,74 sek. załogę Chuchała/Rozwadowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) i o 23,55 se. Nowaka i Grzelkę (Skoda Fabia).

Świetny start „Tygrysów” podczas Śląskiej Ligi Kickboxingu

Na terenie hali „Łagisza” w Będzinie w niedzielę, 4 grudnia odbyła się Śląska Liga Kickboxingu pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu. W imprezie wzięło udział w sumie 369 zawodników z 20 klubów z całej Polski. Świetnie zaprezentowali się świdniccy zawodnicy Sportowego Klubu Taekwon-do Tiger, zdobywając 4 złote i 2 srebrne medale w walkach (Mikołaj Styczeń – 1. miejsce: pointfighting, 1. miejsce: light contact; Maja Jewuła – 1. miejsce: pointfighting, 2. miejsce: light contact; Kasandra Głowacka – 1. miejsce: light contact, 2. miejsce: pointfighting)

Sypnęło medalami w Małopolsce

Bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Fighter Klubu Kaczmarek Grodowski podczas rozgrywanego w Lisiej Górze Otwartego Pucharu Polski Muaythai IFMA przeznaczonego dla dzieci i kadetów. – Był to dobry i mocny turniej, nikomu nie było łatwo. Zawodnicy prezentowali dobry, wysoki poziom, któremu my musieliśmy sprostać. To nam się zresztą udało, biorąc pod uwagę nawet fakt, że w swoich szeregach mieliśmy kilku debiutantów w tak mocnej formule, jaką jest Muay Thai. Pojedynki były bardzo wyrównane, co powodowało niejednogłośne werdykty, ale to dobrze o nas świadczy, bo ze startu na start widoczny jest postęp. Z Lisiej Góry przywozimy indywidualnie dwa puchary za pierwsze miejsca, a do tego trzy srebrne i dwa brązowe krążki – przekazał trener Arkadiusz Kaczmarek. Nasi medaliści: 1. miejsce i Puchar Polski – Bartosz Wojewodzic, 1. miejsce i Puchar Polski – Filip Brzeziński, 2. miejsce – Zuza Pasikowska, 2. miejsce – Wiktor Dziubak, 2. miejsce – Sebastian Dobrowolski, 3. miejsce – Amelia Kulpinska, 3. miejsce – Henia Biniaszewska.

Znakomity start i triumf w kategorii 8-latków

Ponad 20-osobowa grupa młodych pływaków Klubu Sportowego Rekin Świebodzice wystartowała w sobotę, 10 grudnia w Andrzejkowych Zawodach Pływackich w Dzierżoniowie. Świebodziczanie spisali się na medal, notując wartościowe rezultaty, zbierając bezcenne szlify i wygrywając klasyfikację drużynową dla 8-latków! Dla zdecydowanej większości młodych „Rekinów” był to pierwszy start w zawodach pływackich i oficjalna rywalizacja z przedstawicielami innych klubów pływackich z terenu Dolnego Śląska. Była trema, ale udało się ją znakomicie przezwyciężyć, notując świetne rezultaty. Silna i liczna ekipa Rekina wystąpiła podczas Andrzejkowych Zawodów Pływackich w Dzierżoniowie pod opieką trenerów Daniela Rapczyńskiego i Rafała Kwiatkowskiego.

Fantastyczny rok i 100 medali Saiyana

Kończący się 2022 rok był niezwykle udany dla reprezentantów Saiyan Świdnica MMA. Nasi fighterzy sięgali między innymi po tytuły mistrzów Polski i mistrzów Starego Kontynentu, zapisując na swoim koncie trzycyfrową liczbę medali…(!) – To pierwszy aż tak duży wynik od początku istnienia klubu. Co rok zaznaczamy swoją obecność na największych imprezach w Amatorskim MMA oraz Grapplingu, na które zjeżdżają się największe kluby w Polsce, ale ten rok przebił wszystkie wcześniejsze, pokazując że idziemy cały czas w dobrą stronę. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj jeden z naszych juniorów – Victor Dushka, który w grapplingu zdobył w tym roku praktycznie wszystko, co było możliwe. Dorobek to 10 złotych medali, tytuł mistrza Polski, mistrza Europy w formule bez kimon, jak i w kimonach. Pamiętajmy że zawodnik ma dopiero 16 lat, a zaczął przygodę ze sportem właśnie u nas ponad dwa lata temu – wyznał szczęśliwy Bartłomiej Batko z Saiyan Świdnica MMA. Dominik Jerzyło, Oliver Kurpiński, Alicja Uroda i Franek Leśniański jako pierwsi kadeci i juniorzy w świdnickim klubie zaczęli startować w formule MMA i od razu sięgnęli po tytuły na Mistrzostwach Europy oraz Polski. – To raduje, bo widząc ile serca w to wkładają, wystarczy jedynie poczekać, aż będziemy oglądać ich na poważnych galach za kilka lat. Długo by zajęło opisywanie wszystkich zawodników z osobna, ale doceniamy każdego, który jedynie posiada charakter i wkłada serce w to, co robi. To największa z możliwych zalet i jak nasi zawodnicy pokazują, inwestycja w nich to czysta przyjemność – dodał Bartłomiej Batko.

Świebodziczanka z brązowym medalem międzynarodowych zawodów

Już po raz czterdziesty dziewiąty odbył się największy i najbardziej popularny turniej tańca – Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar prof. Mariana Wieczystego w Krakowie. Od kilku edycji turniej ten ma charakter imprezy międzynarodowej, w której uczestniczą pary zagraniczne oraz sędziowie międzynarodowi. W tym roku w trzydniowych zawodach mających miejsce w grudniowy weekend uczestniczyło ponad 2500 tancerzy w różnych stylach tanecznych. Turniej zakończył się dla nas fantastycznym sukcesem. Świebodziczanka – Maja Homenda debiutowała w zawodach ze swoim nowym partnerem Kirillem Stupachenko. Para trenuje na co dzień w Jeleniej Górze w klubie Vitiv Dance Studio pod okiem trenerki Iriny Vitiv. Wystartowała w stylu latynoamerykańskim w najwyższej polskiej klasie tanecznej A. Mimo licznej konkurencji Maja i Kirill doszli do ścisłego finału, gdzie wytańczyli brązowy medal oraz otrzymali awans do najwyższej międzynarodowej mistrzowskiej klasy tanecznej S.

Nasza zawodniczka multimedalistką mistrzostw Polski

Ogromnym sukcesem dla Dominiki Sasin zakończył się start w Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii Masters, które odbyły się w dniach 16-18 grudnia na terenie Term Maltańskich w Poznaniu. Nasza zawodniczka związana na co dzień z klubem Żelazna Świdnica wystąpiła w krajowym czempionacie pod szyldem AZS-u AWF Wrocław, kończąc rywalizację z dorobkiem siedmiu medali! – Te zawody były moim głównym startem w sezonie zimowym (zaraz po Mistrzostwach Europy Masters, które miały miejsce w Rzymie pod koniec sierpnia). Startowałam tam na dystansie 3 kilometrów Open Water, czyli w morzu. W Poznaniu dominowały co prawda dystanse krótkie, ale przygotowując się do zawodów międzynarodowych wykonałam kawał ciężkiej pracy pod względem wytrzymałości. Miało to swoje przełożenie w Poznaniu. Wystartowałam w aż ośmiu konkurencjach i były one rozłożone jedynie na trzy dni, dlatego te zawody były wyjątkowo ciężkie. Najbardziej zadowolona jestem z wyników w konkurencjach 100 i 200 stylem zmiennym, na których udało mi się uzyskać najlepsze wyniki wśród wszystkich pań i dodatkowo poprawiłam swoje rekordy życiowe – komentuje Dominika Sasin. Komplet wyników uzyskanych w Poznaniu:
1. miejsce – 100 metrów stylem zmiennym (czas: 1:07:41), 1. miejsce – 200 metrów stylem zmiennym (czas: 2:27:84), 1. miejsce – 100 metrów stylem motylkowym (czas: 1:04:96), 2. miejsce – 100 metrów stylem dowolnym (czas: 59:90), 2. miejsce – 200 metrów stylem dowolnym (czas: 2:12:80), 2. miejsce – 400 metrów stylem dowolnym (czas: 4:48:14), 3. miejsce – 50 metrów stylem motylkowym (czas: 29:37), 6. miejsce – 50 metrów stylem dowolnym (czas: 27:44).

/Mateusz Dzień vel Rakoczy/

Poprzedni artykułStyczniowa giełda staroci za tydzień
Następny artykułDużo dobrych wiadomości w 2023 roku!