Strona główna Wydarzenia Świdnica Paweł Fajdek w areszcie. Podczas spotkania osadzeni życzyli mu kolejnego mistrzowskiego tytułu

Paweł Fajdek w areszcie. Podczas spotkania osadzeni życzyli mu kolejnego mistrzowskiego tytułu [FOTO]

0

W ubiegłym tygodniu w świdnickim areszcie, w ramach zajęć kulturalno-oświatowych, odbyło się spotkanie z wybitnym polskim lekkoatletą, specjalizującym się w rzucie młotem, pięciokrotnym mistrzem świata, a także brązowym medalistą olimpijskim i rekordzistą Polski – Pawłem Fajdkiem.

W zajęciach cieszących się dużym zainteresowaniem wzięło udział kilkudziesięciu skazanych, odbywających na co dzień karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Paweł Fajdek już na wstępie został przywitany gromkimi brawami. Następnie jeden z osadzonych odczytał życiorys sportowca, niezwykle bogaty w wybitne wyniki. Skazani chętnie wysłuchali opowieści gościa dotyczących jego: kariery sportowej, rywalizacji na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, czy innych wielkich zawodach, ale także prozaicznych obowiązków wynikających, chociażby z pełnienia roli ojca. Skazani byli pod dużym wrażeniem osoby wybitnego sportowca oraz jego dokonań. Warto odnotować, że Paweł Fajdek w tym roku dokonał rzeczy niezwykłej – po raz piąty z rzędu sięgnął po tytuł mistrza świata w rzucie młotem, wyprzedzając o 95 centymetrów swego wielkiego rywala, mistrza olimpijskiego Wojciecha Nowickiego, co zarówno w historii polskiej, jak i światowej lekkoatletyki pozostaje absolutnym ewenementem – relacjonuje mjr Bartłomiej Perlak, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

W trakcie spotkania prezentowane były filmy z zawodów sportowych, przedstawiające rywalizację sportową, w tym także ostatnie zawody o mistrzostwo świata. Paweł Fajdek na bieżąco komentował i opowiadał o osiąganych wynikach, ale i ciężkich treningach. – Wiele wątków dotyczyło właśnie samego przygotowania do rywalizacji, a także trenera i atmosfery w trakcie największych światowych zawodów, jakimi bez wątpienia są olimpiady. Osadzonym imponowała konsekwencja, pracowitość, odporność na stres i silny charakter sportowca, który jednocześnie dał się poznać jako niezwykle sympatyczny, życzliwy i otwarty człowiek – przywołuje rzecznik.

Na koniec skazani gromkimi brawami podziękowali za poświęcenie czasu na rozmowę i spotkanie. Z ust skazanych padały życzenia dotyczące powodzenia w trakcie kolejnych startów, w tym 6. tytułu mistrza świata i upragnionego złotego medalu olimpijskiego. Ponadto zgodnie z tradycją panującą w Areszcie Śledczym w Świdnicy Paweł Fajdek otrzymał pamiątkowy upominek w postaci okolicznościowej bransoletki, z flagą Polski oraz imieniem córki sportowca, autorstwa jednego z uczestników spotkania. Dodatkowo otrzymał on również bransoletkę w barwach biało czerwonych wraz prośbą o start w niej w zawodach, a następnie przekazanie na aukcję charytatywną – dodaje.

Spotkanie z sportowcem odbyło się w ramach prowadzonych w jednostce oddziaływań resocjalizacyjnych, w których zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym mogą uczestniczyć również osoby współdziałające z funkcjonariuszami Służby Więziennej. Takie oddziaływanie poprzez autorytet wyzwalający, którym niewątpliwie Paweł Fajdek może poszczycić się, ma inspirujący i konstruktywny wpływ na postępowanie osób pozbawionych wolności. Postawa i kariera sportowca oraz jego dotychczasowe osiągnięcia, które cieszą się uznaniem, pozytywnie wpływają na słuchaczy mobilizując ich do inicjatywy, podejmowania własnych samodzielnych działań, a jednocześnie także uczą odpowiedzialności za swoje czyny i dają możliwość rozwijania zdolności – wskazuje Perlak.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułJak dobrać spodnie do typu figury?
Następny artykułCzyszczenie obuwia – jak wyczyścić buty?