Strona główna 0_Slider Wznowienie prac na al. Niepodległości na początku przyszłego roku? Na razie zajęto...

Wznowienie prac na al. Niepodległości na początku przyszłego roku? Na razie zajęto się przejściem przy Garbarskiej [FOTO]

0

Świdnicki magistrat prowadzi rozmowy z firmą zainteresowaną dokończeniem przebudowy alei Niepodległości po wcześniejszym wykonawcy, który w połowie września został wyrzucony z placu budowy. Do końca roku ma zostać ustalony nowy termin zakończenia inwestycji oraz ostateczny koszt drogowego zadania. Wznowione zostały tymczasem prace związane z przebudową przejścia pieszego pomiędzy aleją Niepodległości a ulicą Garbarską.

Przypomnijmy, pierwszy etap przebudowy al. Niepodległości, obejmujący odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja, rozpoczął się 5 czerwca 2021 roku. Na realizację drogowej inwestycji, którą powierzono spółce Polskie Surowce Skalne, przeznaczono ponad 5,8 mln złotych. W ramach zadania przewidziano m.in. przebudowę jezdni, chodników oraz oświetlenia ulicznego, wykonanie zatoki autobusowej na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską, a także budowę 20 miejsc parkingowych wzdłuż alei.

Pierwotnie planowano, że roboty zostaną ukończone w maju bieżącego roku, jednak termin ten został przesunięty na 31 października z uwagi na odkrycie murów obronnych XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej. Odkrycie doprowadziło do czasowego wstrzymania realizacji prac, bowiem odkopane fundamenty kolidowały z planowaną przebudową kanalizacji deszczowej. W lipcu odpowiadająca za realizację prac spółka Polskie Surowce Skalne wystąpiła do miasta o zwiększenie wartości kontraktu, tłumacząc to m.in. rosnącymi cenami materiałów budowlanych. Miasto podjęło wówczas negocjacje z firmą, która tymczasem opuściła plac budowy. 16 września poinformowano o zerwaniu umowy z wykonawcą.

W ramach I etapu inwestycji, zgodnie z protokołem inwentaryzacyjnym stwierdzono, że stopień zaawansowania prac jest na poziomie 42%. Wykonano w ok. 90% roboty związane z montażem kanalizacji deszczowej, usunięto kolizję z siecią gazową, wykonano również część konstrukcyjną jednego pasa ruchu pod ułożenie nawierzchni asfaltowej oraz odcinkowo nawierzchnie ciągów pieszych i zatok postojowych. Zaawansowane też są prace przy renowacji muru obronnego wraz z balustradą. Do zrobienia pozostaje m.in.: dokończenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogi, chodników i ścieżki rowerowej, oznakowanie, oświetlenie drogowe oraz zieleń – informowała w połowie listopada Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji powykonawczej miasto przystąpiło do rozmów z firmami, które wystartowały w pierwotnym przetargu na przebudowę alei Niepodległości. – Wystosowano zaproszenia do sześciu potencjalnych wykonawców. Zaproszenie do postępowania przyjął jeden z nich – firma HYPMAR z Modlęcina. Drugi etap procedury to złożenie oferty. Planowane jest, że nastąpi to w połowie grudnia br. W związku z tym, że negocjacje mają charakter poufny, szczegóły dotyczące realizacji oraz terminu zakończenia prac podane zostaną po podpisaniu umowy. Przekazanie placu budowy może nastąpić jeszcze w tym roku – wskazywała Dzwonkowska. Prezydent Świdnicy wyrażała z kolei nadzieję, że „już na początku przyszłego roku nowy wykonawca rozpocznie prace”.

Na porzuconym od kilku miesięcy placu budowy pojawili się tymczasem pracownicy firmy TINARG z Mściwojowa, którzy przystąpili do dokończenia mniejszego zadania realizowanego wcześniej przez spółkę Polskie Surowce Skalne. Dotyczy ono przebudowy przejścia pieszego pomiędzy aleją Niepodległości i ulicą Garbarską. Za dokończenie robót nowy wykonawca otrzyma 159 tys. złotych. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie grudnia.

/mn/

Poprzedni artykułPolska premiera popularnej świątecznej gry planszowej „Magia Bożego Narodzenia”
Następny artykułJak dobrać spodnie do typu figury?