Strona główna 0_Slider Maszkarony z wieży ratuszowej odnowione

Maszkarony z wieży ratuszowej odnowione [FOTO]

0

Przez wiele lat były „ozdobą” murków prowadzących do siedziby ogrodów działkowych, a dzięki inicjatywie Świdnickiego Portalu Historycznego zostały odkute i trafiły do renowacji. Praca przy maszkaronach z zawalonej w 1967 roku wieży zakończyła się, o czym poinformowała pracownia Restoart.

W jaki sposób zabytkowe rzeźby dwóch głów trafiły na kwietniki przy domu działkowca? – Duża część gruzu i pozostałości kamieniarki po wieży ratuszowej, która zawaliła się w styczniu 1967 roku została wywieziona na wysypisko przy ulicy Bystrzyckiej w Świdnicy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat jedno ze zidentyfikowanych miejsc, gdzie zrzucono kamienny gruz pochodzący z wieży, na pewno było nielegalnie eksplorowane – wyjaśniał w listopadzie 2019 roku Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego. Najprawdopodobniej to właśnie tam zostały wydobyte maszkarony zdobiące wejście do domu działkowca.

W 2022 roku miasto przejęło maszkarony na własność na podstawie umowy darowizny i jest jedynym dysponentem zabytków. Jak informuje Świdnicki Portal Historyczny, po dwóch latach przygotowań, we wrześniu br. ogłoszono przetarg na demontaż obu rzeźb i ich konserwację. Wygrała go Pracownia Konserwatorska „Restoart” Piotra Wanata z Wrocławia, która specjalizuje się w konserwacji zabytków architektury i rzeźby kamiennej.

Program konserwatorski obejmował prace związane z oczyszczeniem kamienia, wykonaniem badań petrograficznych, wzmocnienia osłabionej lokalnie struktury kamienia preparatami krzemoorganicznymi, dezynfekcję i zatrucie mikroflory wraz z usunięciem zabrudzeń, iniekcja spękań, uzupełnienie ubytków zaprawami mineralnymi, dobranymi właściwie pod względem faktury i kolorystyki. Patrząc na zamieszczone zdjęcia, trzeba przyznać, że rzeźby odzyskały swój dawny blask – cieszy się Andrzej Dobkiewicz i pisze w ŚPH: W nadchodzącym 2023 roku rozpisane zostanie zapytanie ofertowe na II etap prac związanych z maszkaronami, obejmujący przygotowanie ekspozycji obu rzeźb przy trzonie odbudowanej wieży ratuszowej. Po 56 latach maszkarony mają szansę powrócić na świdnicki Rynek.

/opr. red./
fot. za Restoart

Poprzedni artykułLikwidują kasę w świdnickim Urzędzie Miejskim
Następny artykułPolicjanci siłą wyciągali pijanego kierowcę. „Jak miałem wysiąść, jak ledwo chodzę”