Strona główna Wydarzenia Świdnica Kolejna akcja zbierania podpisów pod projektem o in vitro. PO zaprasza do...

Kolejna akcja zbierania podpisów pod projektem o in vitro. PO zaprasza do Galerii Świdnickiej

0

Lokalni działacze Platformy Obywatelskiej po raz drugi organizują zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o refundowaniu przez państwo procedury leczenia niepłodności metodą in vitro.

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani – przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób. Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności – tłumaczą inicjatorzy projektu. Obywatelski projekt ustawy zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

Rządowy program dofinansowania in-vitro działał w Polsce w latach 2013-2016. Po jego zlikwidowaniu część samorządów zdecydowała się na dofinansowywanie procedury z własnych budżetów. Taki krok podjęto m.in. w Świdnicy.

Będziemy zbierać podpisy przez najbliższe trzy miesiące w całej Polsce, w tym również w Świdnicy oraz powiecie świdnickim. Potrzebujemy zebrać minimum 100 tys. podpisów, ale liczymy na znacznie więcej. Mamy nadzieję, że te 100 tysięcy uzbieramy do samych świąt. Formularz, na którym będziemy zbierać podpisy dostępny jest na ogólnopolskiej stronie internetowej „Tak! dla in-vitro”. Każdy może ten formularz pobrać. Jest tam również udostępniony projekt oraz uzasadnienie do ustawy – informowała w listopadzie podczas pierwszej akcji zbierania podpisów w Świdnicy poseł Monika Wielichowska.

Kolejna akcja już w najbliższy weekend. W sobotę w Galerii Świdnickiej w godzinach 16 do 19 i  w niedzielę 10-14 będziemy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem refundacji in vitro – zachęca Jan Dzięcielski, przewodniczący RM w Świdnicy.

/red./

Poprzedni artykułWyzbierał kilka ton śmieci na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Wiele z nich pochodzi z lat 90. XX wieku [FOTO]
Następny artykułAwaria sygnalizacji na newralgicznym skrzyżowaniu w Świdnicy