Strona główna Artykuł sponsorowany Ile kosztuje skuteczne ocieplenie domu? Analiza cen na przełomie 2022 i 2023...

Ile kosztuje skuteczne ocieplenie domu? Analiza cen na przełomie 2022 i 2023 roku

0

Modernizacja istniejącego obiektu lub budowa zupełnie nowego jest niezwykle wymagająca głównie ze względu na izolację termiczną, która ma – przynajmniej w teorii – uniemożliwić ucieczkę ciepła z domu na zewnątrz. Zadanie to polega na ograniczeniu procesu niekontrolowanej wymiany ciepła, która to powoduje obniżenie temperatury we wnętrzu domowych pomieszczeń, a przy tym także zwiększenie rachunków na ogrzewanie. Z tego względu obecnie coraz więcej inwestorów zadanie swoim fachowcom jedno pytanie w zasadzie na samym początku współpracy – jaki rodzaj termoizolacji warto zastosować i czym się kierować w jej wyborze. Bo jak się okazuje, koszt ocieplenia domu ma duży wpływ na cenę jego wzniesienia, lecz także dalszej eksploatacji.

le kosztuje ocieplenie domu styropianem?

Ocieplenie domu styropianem to najczęściej spotykane rozwiązanie, które w dalszym ciągu, i to mimo wielu zmian na rynku termoizolacji, jest najpopularniejsze na rynku budowlanym. Oczywiście podstawowy wpływ w tym przypadku na koszt ocieplenia domu ma sama cena materiału, która waha się w skali roku nawet o kilkadziesiąt procent. Należy zdecydować o jego grubości oraz wadze i wielu różnych parametrach, które to mogą w rezultacie zupełnie zmienić opłacalność tego rozwiązania.

Duży wpływ na ostateczną cenę mają także dodatki niezbędne w całym procesie, takie jak klej oraz siatki. Nie bez znaczenia jest oczywiście również koszt robocizny związanej z ocieplaniem budynku, który ma bardzo duży udział w ostatecznych kosztach. Istotne jest także to, czy dom jest pasywny, czy też nie. Jeśli tak, musisz nastawić się na nieco wyższą cenę. Trzeba także liczyć się z odpadkami i utratą materiału budowlanego np. po docięciu do odpowiedniego wymiaru.

Ogółem – koszt zakupu dobrej klasy materiału szacuje się na około 35 zł za 1 m2, a koszt robocizny na 1 m2 wynosi około 60,00 zł, lecz może znacznie wzrosnąć zależnie od wielkości danego miasta. Grunt generuje koszt zupełnie marginalny, rzędu kilku złotych za każdy 1 m2. Nieco więcej kosztuje klej do siatki – około 15,00 zł za 1 m2 oraz siatka w cenie około 5,00 zł za 1 m2. Całościowy koszt 1 m2 może wynosić do 100,00 zł za 1 m2.

Efektywne ocieplanie ścian zewnętrznych

Koszt ocieplenia domu może różnić się także w zależności od rodzaju materiału wykorzystanego do termoizolacji. Poza styropianem równie popularne są także płyty PIR oraz zwykła, znana wszystkim budowlańcom wełna. Oba te materiały co prawda mają podobną charakterystykę pracy, lecz nieco wyższą cenę zakupu oraz montażu, która może tak naprawdę zupełnie zniwelować zalety tych materiałów względem popularnego styropianu. 

Tak czy inaczej, niezwykle istotne jest, aby dopasować koszt ocieplenia domu do swoich wymagań oraz oczekiwań. Obniżając nieco jakość materiałów oraz wybierając ekipę nieco niższej klasy, można oszczędzić około 20,00 zł, lecz to, czy warto to zrobić, zależy w głównej mierze od wymagań i charakterystyki cieplnej danego domu.

Oczywiście nie kończy się na tym – bardzo dużym kosztem ponad wymieniony wyżej zakres jest także wykończenie elewacji. Na pracę składa się między innymi aplikacja tynku, sam tynk silikonowy oraz podkład, co łącznie daje kwotę około 40,00 zł za 1 m2. Malowanie jest jeszcze droższe – koszty wahają się dość mocno w zależności od województwa, wynoszą jednak około 20,00 zł w przypadku małych województw do nawet 40,00 zł w dużych miastach.

Dobrze jest skorzystać z oferty sprawdzonego dostawcy oraz wykonawcy, dzięki którym proces kładzenia termoizolacji z całą pewnością okaże się efektywniejszy, szybszy, a przy tym także bardziej przewidywalny.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSklepy, apteki, komunikacja miejska. Informator na święta
Następny artykułŚwiąteczne paczki trafiły do podopiecznych Domu Dziecka oraz mieszkanki Mokrzeszowa [FOTO]