Strona główna 0_Slider Duża dziura powiatowego budżetu, ale i rekordowe wydatki na remonty dróg i...

Duża dziura powiatowego budżetu, ale i rekordowe wydatki na remonty dróg i szkół

0

Blisko 7,4 mln złotych ma w 2023 roku sięgnąć deficyt w kasie powiatu świdnickiego, ale jednocześnie samorząd szykuje się do wyjątkowo dużych inwestycji remontowych na drogach i w szkołach. Na ten cel są ponad 33 miliony złotych. Radni o powiatowym budżecie będą decydować 28 grudnia.

fot. ilustracyjna

Projekt budżetu zakłada dochody w wysokości 210 779 827 zł, natomiast wydatki mają wynieść 218.173.864 zł. Najwięcej pochłoną płace i pochodne – 129 033 672 zł. Obsługa powiatowego długu ma kosztować 3,57 mln złotych.

Powiat szykuje się do wielu inwestycji, na które zostaną przeznaczone 33 215 111,00 zł. Ponad 6,6 mln złotych będzie kosztowało ważne dla rolników scalanie gruntów w Mokrzeszowie w gminie Świdnica oraz we wsiach Granica, Tomkowice i Godzieszówek w gminie Strzegom. 300 tysięcy a zostać przeznaczone na budowę terenowej stacji fotowoltaicznej przy budynku Starostwa Powiatowego, planowany jest także zakup serwera za 70 tysięcy zł, a 170 tysięcy zł pochłonie program Cyfrowy Powiat.

Kontynuowane będą prace przy wymianie źródeł ogrzewania i ocieplaniu obiektów należących do powiatu. I tak 500 tysięcy złotych ma kosztować pierwszy etap termomodernizacji budynku Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego położonego w Jaworzynie Śląskiej, 1,2 mln zł modernizacja kotłowni w budynku Zespołu Szkół w Żarowie, 700 tysięcy zł modernizacja kotłowni w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 10. Pół miliona jest zapisane na czwarty etap przebudowy budynku głównego III LO w Świdnicy, a 300 tysięcy zł na zagospodarowanie terenu przy I LO. Z dotacji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych 3,229 mln zł zostanie przeznaczone na termomodernizację budynku głównego Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Równej w Świdnicy.

Projekt budżetu zakłada także przeznaczenie 100 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu pojazdu specjalnego lekkiego
rozpoznawczo – ratowniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Najwięcej jednak środków trafi na remonty dróg i chodników. Na trakty piesze w projekcie budżetu zapisano pół miliona złotych, ponad 800 tysięcy zł ma być skierowane na przebudowę nawierzchni jezdni drogi powiatowej nr 2898Dod Goli Świdnickiej w kierunku drogi krajowej nr 35. Największe drogowe inwestycje zostaną wykonane przy wsparciu Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tego programu na remonty i modernizację dróg trafi ponad 15,5 mln złotych. Pieniądze mają być wykorzystane do przebudowy drogi powiatowej nr 2924D na odcinku w Borowie, przebudowę nawierzchni jezdni drogi powiatowej nr 2902D na odcinku Pszenno – Kątki, przebudowę nawierzchni jezdni oraz przebudowę kanalizacji deszczowej drogi powiatowej nr 2880D w Jaworzynie Śląskiej oraz przebudowę nawierzchni jezdni drogi powiatowej nr 2879D
na odcinku Śmiałowice-Panków.

Środki na drogi i termomodernizację szkół są rzeczywiście większe niż w latach ubiegłych, ale naszym największym zmartwieniem jest niedobór dochodów bieżących. Były lata, gdy budżet miał na plusie 10, 11 milionów złotych. Problem stanowi zmniejszony udział w dochodach z PIT. Planowany na przyszły rok to ok. 39 milionów złotych, a w 2020 było to 40 milionów złotych. To ogromna różnica. Wolałbym, byśmy mieli środki na bieżące funkcjonowanie, a programy na inwestycje były oparte o jakieś kryteria i regulaminy. W tej chwili nie ma żadnych kryteriów, punktacji, nie wiadomo, na podstawie czego oceniane są wnioski. Nie ma też żadnej drogi odwoławczej. Doskonale wiemy, jak wyglądał podział środków. I nie będę próbował dociekać, dlaczego tym razem powiat na drogi i szkoły dostał pieniądze – mówi starosta Piotr Fedorowicz.

Sesja Rady Miejskiej rozpocznie się 28 grudnia o godzinie 12.00 w sali narad Starosta Powiatowego w Świdnicy. Obrady będzie można śledzić on-line za pośrednictwem strony internetowej powiatu.

/red./

Poprzedni artykułPolicjanci siłą wyciągali pijanego kierowcę. „Jak miałem wysiąść, jak ledwo chodzę”
Następny artykułSztanga powędruje w górę…