Strona główna 0_Slider Co z węglem od samorządów? W Świdnicy przed świętami nie będzie opału...

Co z węglem od samorządów? W Świdnicy przed świętami nie będzie opału po preferencyjnych cenach

0

Wraz z nadejściem zimowej aury powrócił temat ogrzewania oraz dystrybucji węgla przez samorządy. Jak ze sprzedażą opału po preferencyjnych cenach radzą sobie poszczególne gminy powiatu świdnickiego?

fot. UM Świebodzice

Przypominamy, że zgodnie z tzw. ustawą węglową, gminy, spółki gminne, związki gminne i inne podmioty będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu do składu opału oraz do domów mieszkańców. Następnie prywatny pośrednik będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2200 zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby, które otrzymały lub są uprawnione do dodatku węglowego. Zgodnie z zapisami ustawy pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 roku.

Świdnica

23 listopada świdnicki magistrat poinformował o wyborze firm, które w imieniu miasta będą prowadzić sprzedaż węgla zgodnie z zapisami ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. – Miasto wybrało operatora, który w jego imieniu zajmie się preferencyjną sprzedażą węgla. Jest to konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe AMA Sp. z o.o. z oddziałem Skład Opału MARGO w Świdnicy przy ul. Strzelińskiej 4A oraz P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar, ul. Nadbrzeżna 10, 58-125 Pszenno. Po podpisaniu umowy przez ww. przedsiębiorców z podmiotem uprawnionym do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego, którym jest Tauron Wydobycie Oddział Jaworzno, mieszkańcy naszego miasta będą mogli zakupić węgiel – informowała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Jak zaznaczała, aby skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, potwierdzające wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa domowego dodatku węglowego. – Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Termin wydania zaświadczenia, zgodnie z ustawą, wynosi do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Z zaświadczeniem będzie można się udać do punktu, który zajmuje się dystrybucją węgla, celem sfinalizowania zakupu – wyjaśniała rzecznik.

W ostatnich dniach kolejni mieszkańcy zaczęli dopytywać o to, jak obecnie wygląda kwestia sprzedaży węgla przez świdnicki samorząd. – Wiele gmin dookoła kupuje po 1900 zł/tonę, a nasza władza nie spieszy się, by umożliwić mieszkańcom tańszy opał tylko przerzucają odpowiedzialność na rząd, natomiast mieszkańcy na tym cierpią – wskazuje jeden ze świdniczan.

Skład opału MARGO przy ul. Strzelińskiej, który podpisał umowę ze spółką Tauron Wydobycie S.A. z siedzibą w Jaworznie otrzymał informacje ze spółki, że nie są znane konkretne terminy dostawy węgla i że przed świętami go nie będzie. Po świętach natomiast dostępny ma być węgiel o sortymencie kostka. Nie ma pewności czy możliwe będą dostawy zamówionego orzecha. Mało prawdopodobna jest również dostawa ekogroszku – poinformowała 9 grudnia rzecznik magistratu.

Gmina Świdnica

Pierwsza dostawa węgla, pochodząca z polskiej kopalni dotarła do gminy Świdnica. Spółka Tauron Wydobycie SA z siedzibą w Jaworznie dostarczyła łącznie 500 ton paliwa węglowego następujących frakcji: kostka, kostka II i groszek II JARET. Jego dystrybucja prowadzona jest przez dwa składy: P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar w Pszennie, ul. Nadbrzeżna 10, AGRO – MAX Krystian Homoncik w Burkatowie nr 28c – mówi Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica. Przekazuje przy tym dalsze informacje:

Jak odbywa się sprzedaż węgla?

Obsługa wniosków odbywa się według kolejności zgłoszeń o czym mieszkańcy gminy informowani są przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wnioskodawca po opłaceniu faktury VAT zostaje skierowany na wskazany skład węgla.

Jak dokonać zapłaty za węgiel?

 • Po otrzymaniu informacji z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o pozytywnym rozpatrzeniu „wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwo domowe” należy dokonać wpłaty na konto GOPS (szczegółowe informacje dostępne są na stronie Urzędu Gminy Świdnica).
 • Osoby nie posiadające konta bankowego mogą dokonać zapłaty w Agencji MONETIA przy ul. Zamenhofa 42 w Świdnicy bez dodatkowej prowizji, lub z prowizją w każdej instytucji finansowej.
 • Uwaga! Prosimy nie kierować wcześniejszych wpłat na konto GOPS przed otrzymaniem informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
 • W przypadku płatności przelewem lub gotówka za datę wpłaty uznaje się datę wpływu środków na konto Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
 • Do odbioru paliwa węglowego należy na składzie okazać opłaconą fakturę.
 • Po dwóch dniach od dokonania wpłaty należy zgłosić się do pok. nr 113 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica po odbiór imiennej faktury. Okazanie tylko opłaconej faktury oraz wylegitymowanie się dokumentem tożsamości lub okazaniem pełnomocnictwa od „Wnioskodawcy” w miejscu odbioru paliwa węglowego będzie podstawą do wydania zadeklarowanej ilości węgla. Wnioskodawca, który we wniosku wskazał adres e-mail może takie dokumenty otrzymać elektronicznie, bez konieczności wizyty w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Przydatne informacje

 • Cena za tonę paliwa węglowego wynosi 2000 zł.
 • Oferowane przez gminę Świdnica paliwa węglowe pochodzą z polskiej kopalni ZAKŁAD GÓRNICZY SOBIESKI.
 • Gmina Świdnica nie świadczy usługi dowozu paliwa węglowego pod adres domowy. Koszt transportu jest po stronie kupującego.
 • Zgodnie z przepisami ilość paliwa węglowego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1,5 tony (1500 kg) do 31 grudnia 2022 r. i 1,5 tony (1500 kg) od 1 stycznia 2023 r. Niewykorzystany limit w puli do 31 grudnia 2022 r. przechodzi do puli do 30 kwietnia 2023 r.
 • Dostawy kolejnych transportów paliwa węglowego do gminy Świdnica są w 100% zależne od Spółek Skarbu Państwa na które nie mamy wpływu. Niemniej jednak pracujemy nad jak najszybszą realizacją kolejnych zamówień.
 • Szczegółowe informacje udzielane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica stanowisko nr 110, parter., w godzinach pracy Urzędu: poniedziałek, środa, czwartek 7.30-15.30, wtorek 7.30-17.00, piątek 7.30-14.00, tel. 74 852 12 26, 74 852 30 67 wew. 113,112.

Gmina Dobromierz

Pierwsza dostawa węgla po preferencyjnej cenie dotarła do gminy Dobromierz i od poniedziałku 12 grudnia ruszyła jego sprzedaż. Węgiel ze Składu Opału M. Rajca w Wałbrzychu trafił do tych gospodarstw, które jako pierwsze złożyły wnioski i uregulowały płatność. Następne dostawy będą realizowane zgodnie z kolejnością złożonych wniosków – informują urzędnicy.

Gmina Marcinowice

W dniach 7-8 grudnia 2022 roku dotarł do naszej gminy transport węgla przeznaczony dla gospodarstw domowych zgodnie z zamówieniem – poinformowała kilka dni temu Beata Staryszak z Urząd Gminy Marcinowice, zapowiadając rozpoczęcie dystrybucja węgla dla gospodarstw domowych w dniu 9 grudnia.. Do gminy trafiło 505,60 ton orzecha oraz 113,95 ton groszku.

Na dzień dzisiejszy gospodarstwa domowe uprawnione do zakupu preferencyjnego, które otrzymały dodatek węglowy oraz złożyły wniosek o zakup będą miały możliwość zakupu paliwa stałego – dodała Staryszak.

Szczegółowe informacje dotyczące dystrybucji węgla na terenie gminy dostępne są na stronie Urzędu Gminy Marcinowice.

Gmina Jaworzyna Śląska

7 grudnia Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej poinformował o dotarciu pierwszych dostaw węgla do lokalnego składu opału. – Cena węgla to 2000 zł / tonę. Węgiel pochodzi z TAURON Wydobycie S.A. Zakład Górniczy Sobieski. Zgodnie z przepisami ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg (1,5 tony) do 31 grudnia 2022 r. oraz 1500 kg (1,5 tony) od 1 stycznia 2023 r. Niewykorzystany limit w puli do 31 grudnia 2022 roku przechodzi do puli do 30 kwietnia 2023 roku. W ramach sprzedaży preferencyjnej przez gminy nie jest świadczona usługa dowozu węgla pod adres domowy i nie będzie on workowany. Dlatego konieczny jest własny transport lub skorzystanie z usług składu węgla. Pracujemy nad jak najszybszym przystąpieniem do realizacji zamówień mieszkańców. Jednakże dostępność węgla zależna jest od spółek Skarbu Państwa, które go dostarczają – przekazano w komunikacie urzędu.

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej telefonicznie lub mailowo skontaktują się z każdym wnioskodawcą (wg kolejności składania wniosków) i poinformują o możliwości dokonania wpłat i odbioru węgla. Wszelkie informacje dotyczące zakupu węgla po cenach preferencyjnych uzyskać można pod nr. tel. (74) 848 91 65 lub (74) 858 82 30 lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej, pok. 1.

Gmina Strzegom

Sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach dla swoich mieszkańców rozpoczęła już także gmina Strzegom. Jak informował 9 grudnia Tomasz Wanecki z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, do dwóch strzegomskich składów węgla dotarło wówczas w sumie 100 ton węgla typu orzech i 25 ton ekogroszku.

Węgiel z naszych składów odbierają już systematycznie osoby, które jako pierwsze złożyły stosowny wniosek. Do pozostałych mieszkańców pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu dzwonią z prośbą o stawienie się w magistracie (parter, pokój nr 14), by dopełnić wszelkich formalności. Dodajmy, że wniosek złożyło ponad 1100 osób – mówił Wanecki.

Do końca roku do Strzegomia dotrze 351 ton węgla i 250 ton ekogroszku. W sumie potrzebne będzie 900 ton węgla i 290 ton ekogroszku, dlatego 7 grudnia 2022 roku zostało wystosowane pismo do PGG o zwiększenie dostaw niezbędnych do realizacji wszystkich potrzeb mieszkańców gminy Strzegom – wskazywał.

Świebodzice

W poniedziałek, 12 grudnia do składu opałowego na Szczawienku – Wałbrzych, dotarł przywieziony ze Śląska węgiel dla Mieszkańców naszego miasta. Obecnie trwa dystrybucja węgla dla wszystkich osób, które złożyły wniosek o zakup w preferencyjnej cenie 2000,00 zł za tonę – informują urzędnicy ze Świebodzic.

Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstwa domowego i wniosek ten został pozytywnie zweryfikowany, będą według kolejności złożenia wniosków powiadamiani telefonicznie o dostępności węgla. Po opłaceniu faktury mieszkaniec otrzyma informacje niezbędne do odbioru węgla. Koszt dowozu węgla na teren gminy Świebodzice wynosi 40,00 zł. Więcej informacji pod numerem telefonu 74 6669581

Gmina Żarów

29 listopada 2022 roku rozpoczęła się sprzedaż węgla w gminie Żarów. Pracownicy Urzędu Miejskiego sukcesywnie dzwonią w zależności od ilości i rodzaju dostarczonego nam węgla do osób, które mają prawo do jego zakupu. Gmina Żarów zapewnia węgiel mieszkańcom w kwocie 1950 złotych za tonę, z dowozem do domu – informuje Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Sukcesywnie dowożony jest ekogroszek do mieszkańców. Problemy są z frakcją orzech, którego otrzymaliśmy mniej, a 600 ton jeszcze nie dotarło. Zabezpieczyliśmy 240 ton ekogroszku i to odpowiada złożonym wnioskom. Wydaliśmy 60 ton orzecha, a potrzeby są na 800 ton. Zgodnie z umową, PGG S.A. zapewniła, że przekaże nam 600 ton orzecha do końca roku – wylicza Pawlik.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWyróżnieni za twórczość artystyczną i upowszechnianie kultury. Stypendyści zaprezentują się podczas uroczystej gali
Następny artykułSeniorka zgubiła aparat słuchowy [Aktualizacja]