Strona główna 0_Slider Budynek „Kasprowicza” odzyskał blask. Remont odsłaniał niespodzianki sprzed lat

Budynek „Kasprowicza” odzyskał blask. Remont odsłaniał niespodzianki sprzed lat

0

Obchodząca w tym roku 110-lecie siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy tak pięknie nie wyglądała od nowości. Budynek przeszedł termomodernizację i jest nie tylko ładnie, ale także cieplej.

Budynek, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące wzniesiony został w 1912 roku według projektu rządowego budowniczego Borsta, a ufundowało go miasto Świdnica.Budynek przeznaczony był na zespół ewangelickich szkół żeńskich: wyższe seminarium dla nauczycielek szkół ludowych (podstawowych) i średnią szkołę żeńską, do której uczęszczało około 250 uczennic. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce się 1 lipca 1912 roku.

W 1923 r. połączono ją z miejską szkołą średnią i przemianowano na „Friedrichschule” tj. szkołę im. Fryderyka. Szkoła przetrwała aż do końca II wojny światowej, a potem gmach został zajęty przez Armię Czerwoną, która urządziła w nim klub oficera radzieckiego. Znajdował się tu m.in. sklep, odbywały się projekcje filmowe i zabawy taneczne. Wielu mieszkańców Świdnicy pamięta je i miło wspomina. I Liceum im. Kasprowicza przeniosło się do siedziby przy ul. Pionierów w lutym 1991 roku. Uważni obserwatorzy mogą jeszcze dziś odnaleźć w budynku szkoły ślady po poprzednich właścicielach i użytkownikach.

W 2015 roku modernizację przeszła aula szkoły. Obiekt dobudowany za czasów Armii Radzieckiej był w najgorszym stanie, ale i poniemiecki korpus wraz z salą gimnastyczną wymagał kompleksowego remontu. Rozpoczął się w 2021 roku i został podzielony na dwa etapy. 20 grudnia tego roku zostały przeprowadzone odbiory po drugim etapie prac, który obejmował część środkową oraz część wyjściową (frontową) budynku. Wymieniono tynki na ciepłochłonne, ocieplona została ściana szczytowa i strop nad najwyższą kondygnacją, wymieniono pokrycie dachu, remont przeszły drzwi, kominy i wiele innych elementów konstrukcji. Cały budynek został pomalowany. Wszystkie prace były uzgadniane z konserwatorem zabytków. Na budynku zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Podczas modernizacji robotnicy odnajdowali pamiątki z przeszłości., m.in. odnaleziono interesujący zestaw zdjęć z okresu, kiedy w Świdnicy stacjonowała Armia Radziecka. W obecnym gmachu „Kasprowicza” działał wówczas klub oficera radzieckiego. – Najprawdopodobniej któryś z żołnierzy radzieckich ukrył pomiędzy dachówkami i belkami dwa pakunki, zapewne z myślą o tym, aby zabrać je ze sobą przy powrocie do Związku Radzieckiego. Jeden pakunek zawiera kilkadziesiąt zdjęć prywatnych i wojskowych, przedstawiających głównie żołnierzy radzieckich, ale również dzieci i pracowników cywilnych. W drugim pakunku znalazły się cynowe talerze, które mogły stanowić wyposażenie stołówki, a które przełożone były skrawkami gazety „Prawda” z 1959 roku. Są dość sfatygowane, najprawdopodobniej dlatego, że oddziaływała na nie temperatura – opisywał dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Robert Kaśków.

II etap termomodernizacji kosztował 1.582.869,36 zł i zakończył realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30”, którego łączna wartość wyniosła 3.065.850,51 zł. Powiat Świdnicki na realizację I etapu inwestycji otrzymał 1.229.833,76 zł. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

/opr. red./
fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Poprzedni artykułSklep franczyzowy czy ajencja – co się bardziej opłaca?
Następny artykułKtóre apteki będą dyżurować w święta? Co z obiektami sportowymi i komunikacją miejską? Informator na święta