Strona główna 0_Slider Bezpieczeństwo na Przemysłowej do poprawy? Po kolejnych potrąceniach jest apel o podjęcie...

Bezpieczeństwo na Przemysłowej do poprawy? Po kolejnych potrąceniach jest apel o podjęcie działań

0

Świdniccy samorządowcy kolejny raz interweniują w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ulicy Przemysłowej. To efekt niedawnych potrąceń oraz zgłaszanych przez kierowców problemów z dostrzeżeniem pieszych. Poprzednia sugestia doświetlenia istniejących przejść dla pieszych została odrzucona przez wojewódzkich drogowców.

Potrącenie na ulicy Przemysłowej (7 grudnia 2022 roku, zdjęcie nadesłane przez czytelnika portalu Swidnica24.pl)

W ostatnim czasie na ulicy Przemysłowej doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w wyniku których ucierpieli piesi. 28 października w godzinach wieczornych na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Witosa potrącona została 69-letnia kobieta, która w następstwie tego wypadku została hospitalizowana. – Kierujący autem 71-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych – informuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło rankiem 7 grudnia. – 40-letnia kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa 68-letniej pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście w rejonie skrzyżowania ulic Przemysłowej i Stalowej. Doszło do potrącenia, w wyniku którego piesza została zabrana do szpitala – przywołuje Ząbek. Do szeregu potrąceń pieszych doszło również podczas poprzedniego sezonu jesienno-zimowego.

Wobec powtarzających się zdarzeń oraz pojawiających się apeli mieszkańców o podjęcie działań w sprawie poprawy bezpieczeństwa na Przemysłowej, interwencję w tej sprawie podjął przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. – Na ulicy Przemysłowej mieszkańcy już niejednokrotnie sygnalizowali „niedoświetlone” przejścia dla pieszych. Dochodzi na jej całej długości do potrąceń – stwierdził Jan Dzięcielski w piśmie do władz miasta. Zaproponował on przycięcie żywopłotu, który ogranicza widoczność na jednym z przejść znajdujących się w rejonie osiedla Zarzecze, a także jego doświetlenie.

Nie jest to pierwsza interwencja świdnickich samorządowców w sprawie Przemysłowej. Już pod koniec 2021 roku o poprawę bezpieczeństwa na tej ulicy i dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych wystąpił radny Mariusz Kuc, który wskazywał, że kierowcy zgłaszali problemy z dostrzeżeniem pieszych znajdujących się na pasach. Wniosek radnego trafił wówczas do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, która w imieniu zarządu województwa dolnośląskiego sprawuje nadzór nad drogą wojewódzką nr 382, która przebiega ulicą Przemysłową.

Wojewódzcy drogowcy nie dostrzegli jednak potrzeby doświetlania „zebr”. – Przeanalizowano sześć przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu ul. Przemysłowej w Świdnicy. Przejścia wyznaczone są w terenie zabudowanym, ich oznakowanie jest kompletne, a wzajemna widoczność relacji kierujący – pieszy na wszystkich przejściach jest zachowana w stopniu bardzo dobrym. Należy podkreślić, że każde z tych przejść zlokalizowane jest w rejonie lamp oświetlenia ulicznego. W związku z powyższym obecnie nie planujemy wykonania dodatkowego punktowego oświetlenia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382 na ul. Przemysłowej w Świdnicy – stwierdził Grzegorz Kowalkowski, dyrektor ds. utrzymania DSDiK.

Czy kolejna interwencja wpłynie na zmianę decyzji drogowców? O ich stanowisku w tej sprawie będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZłote gody państwa Denesów
Następny artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o COVID-19