Wielu świdniczan od lat oczekiwało na odbudowę zabytkowej altany oraz sąsiadującej z nią parkowej fontanny, stanowiących centralny punkt Parku Młodzieżowego. Prace związane z realizacją tej inwestycji trwały rok. Już w najbliższą środę, 9 listopada o godz. 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie tego zakątka parku połączone z pokazem audiowizualnym.

Altana w Parku Młodzieżowym wybudowana została w 1875 roku, na pozostałościach fleszy ceglanej, tuż przy dawnym Forcie Ogrodowym. Powstała ona z inicjatywy podpułkownika Riebla, radnego miejskiego, inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu umocnień dawnej, fryderycjańskiej twierdzy świdnickiej.
W ramach inwestycji odbudowany został taras widokowy wraz z altaną i fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu. Przebudowano także fontannę wolnostojącą. Zamontowano oświetlenie iluminacji obiektu, wybudowano balustrady oraz odbudowano schody prowadzące do altany. Dopełnieniem są również nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin.
Na realizację prac przeznaczono ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych, a inwestycja dofinansowana została z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
/UM Świdnica, opr. mn/

![Spotkanie z muzyką tworzoną z pasji, doświadczenia i potrzeby artystycznej wędrówki. Trwa cykl „Muzyczna Altana” [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Muzyczna-Altana-koncert-Ryszard-Fidler-i-VIATORI-2026.07.12-mix-238x178.jpg)

![Kolizja czterech aut na krajowej „piątce” w Strzegomiu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Strzegom-DK5-zderzenie-4-aut-2026.07.12-4-100x75.jpg)

![Przyłęgów. Pożar w budynku mieszkalnym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Przylegow-pozar-w-domu-mieszkalnym-2026.07.12-4-100x75.jpg)
![Trwa dogaszanie pożaru w Strzegomiu. Akcja może potrwać kolejną dobę [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Strzegom-dogaszanie-pozaru-2026.07.12-9-100x75.jpg)


