Strona główna Temat dnia Świdnica wybrała firmy, które zajmą się sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach

Świdnica wybrała firmy, które zajmą się sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach

0

Świdnica szykuje się do sprzedaży węgla zgodnie z zapisami ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Na razie wybrano firmę, która w imieniu miasta będzie prowadzić sprzedaż. Konieczne jest jeszcze zawarcie umowy z dostawcą węgla, co mogłoby nastąpić w przyszłym tygodniu.

Miasto wybrało operatora, który w jego imieniu zajmie się preferencyjną sprzedażą węgla. Jest to konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe AMA Sp. z o.o. z oddziałem Skład Opału MARGO w Świdnicy przy ul. Strzelińskiej 4A oraz P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar, ul. Nadbrzeżna 10, 58-125 Pszenno. Po podpisaniu umowy przez ww. przedsiębiorców z podmiotem uprawnionym do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego, którym jest Tauron Wydobycie Oddział Jaworzno, mieszkańcy naszego miasta będą mogli zakupić węgiel. Niestety, dostawca węgla czyli Tauron Jaworzno nie jest jeszcze gotów na podpisanie stosownej umowy. Ma nastąpić to najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Jak dodaje, aby skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie należy przedstawić zaświadczenie, potwierdzające wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa domowego dodatku węglowego. – Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Termin wydania zaświadczenia, zgodnie z ustawą, wynosi do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Z zaświadczeniem będzie można się udać do punktu, który zajmuje się dystrybucją węgla, celem sfinalizowania zakupu – zwraca uwagę rzecznik.

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne, związki gminne i inne podmioty będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu do składu opału oraz do domów mieszkańców. Następnie prywatny pośrednik będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2200 zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby, które otrzymały lub są uprawnione do dodatku węglowego. Zgodnie z zapisami ustawy pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 roku – przypomina.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułStartuje 11. edycja Świdnica Cup [OBSADA/TERMINARZE]
Następny artykułCzarne sukienki – do czego warto je zakładać?