Strona główna Artykuł sponsorowany Stopnie palenia kawy a jej smak

Stopnie palenia kawy a jej smak

0
Zanim kawa trafi do twoich rąk, musi przebyć długą drogę. Wszystko zaczyna się od wybrania odpowiedniego miejsca do posadzenia krzewów kawowca, a potem pielęgnowania ich aż do momentu, gdy wydadzą owoce. Gdy zielone jagody zmienią swoją barwę na ciemną czerwień, rozpoczynają się zbiory. Aby uzyskać finalny efekt, z którego będziesz przyrządzać swój napar, ziarna poddaje się procesowi palenia. Zobacz, jak jego przebieg wpływa na smak kawy.

Jak stopnie wypalenia kawy wpływają na jej smak?
Szukając smaku kawy, który najbardziej Ci odpowiada należy przede wszystkim zrozumieć, jak wypalanie kawy wpływa na jej walory smakowe. Proces ten jest bowiem kluczowy w produkcji kawy. O tym, jak jest istotny świadczy chociażby to, że jego przeprowadzaniem zajmują się coffee roasterzy, czyli mistrzowie od wypalania kawy. Ich wiedza obejmuje nie tylko etapy wzrostu i dojrzewania owoców kawowca, ale także to, jak poszczególne ziarna będą zachowywały się w piecu.

Wyróżnia się 4 stopnie wypalenia kawy.

  • Kawa jasno palona (blond). Ziarna mają kolor jasnego brązu, wpadającego w cynamon. Proces palenia ziaren jest krótki, a kawa która w jego rezultacie powstaje jest łagodniejsza w smaku, lekka i delikatna. Da się wyczuć w niej owocowe aromaty.
  • Kawa średnio palona (typ śniadaniowy, amerykański). Jej wypalanie trwa trochę dłużej niż w przypadku pierwszego rodzaju. Jest to najpopularniejszy rodzaj palenia, który daje kawę dużo lepiej zbalansowaną, o niższej kwasowości, z delikatną goryczką.
  • Kawa palona średnio ciemno (typ espresso, włoski). Ziarna kawy nabierają połysku, a wszystko za sprawą olejków eterycznych, które proces palenia wydobywa na powierzchnię. W smaku nie czuć kwasowości, za to pojawia się wyraźna goryczka. Nuty owocowe ustępują miejsca aromatom czekoladowym.
  • Kawa ciemno palona (typ sycylijski, wiedeński). W procesie wypalania ziarna stają się błyszczące i tłuste, ponieważ olejki eteryczne wydobywają się na powierzchnię. Nie wyczuwa się w takich ziarnach smaku kwasowości, za to goryczka jest bardzo dominująca. Taka kawa ma aromat czekolady i orzechów.

Określając, jakich smaków w kawie szukasz, łatwo będzie Ci dobrać te o idealnym stopniu wypalenia. Kawy, które kupuje się ze sprawdzonych źródeł zawsze zawierają taką informację.

Jak wybrać najlepszą kawę?
Skąd pewność, że wybrana przez ciebie kawa została dobrze wypalona i ma odpowiednie walory smakowe? Patrząc na opakowanie nie jesteś w stanie dotknąć ziaren, poczuć ich zapachu i zobaczyć koloru. To dlatego tak ważne jest źródło, z którego kupujesz kawę. Dobrej jakości możesz być pewien tylko wtedy, gdy wybierasz kawę od renomowanych producentów i ze sprawdzonych firm, specjalizujących się w sprzedaży właśnie tego napoju. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że kawa, którą kupujesz nie straciła swoich walorów smakowych dobrym rozwiązaniem są kapsułki z kawą. Każda z nich jest zamykana próżniowo, dzięki czemu idealnie zachowuje świeżość kawy do momentu zaparzenia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPoszukiwani listami gończymi
Następny artykułZaśpiewali piosenki z dawnych lat [FOTO]