Strona główna 0_Slider Przybywa drzew w alei zasłużonych nad świdnickim zalewem

Przybywa drzew w alei zasłużonych nad świdnickim zalewem [FOTO]

0

Kolejne drzewa zostały posadzone przy ścieżce spacerowej nad zalewem Witoszówka w Świdnicy. Upamiętniają osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla miasta.

Co prawda nazwa się nie zmieniła, bo nadal jest to Aleja Goplany, ale szpaler drzew jest dedykowany Honorowym Obywatelom Miasta Świdnicy i Zasłużonym dla Miasta Świdnicy. O to, by uhonorowanie szczególnie zasłużonych dla lokalnej społeczności osób nie ograniczało się do przyznania tytułu i wręczenia pamiątkowego medalu apelował w 2020 roku przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, który zaproponował, aby na terenie miasta stworzyć miejsce poświęcone wyróżnionym.

W związku ze Statutem Gminy Miasto Świdnica i nadawanym przez Radę Miejską w Świdnicy tytułów „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” i „Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy” proszę o wyznaczenie miejsca, gdzie moglibyśmy sadzić symboliczne drzewa dedykowane tym zasłużonym postaciom dla naszego miasta. Jednocześnie byłby to symbol naszej dbałości o środowisko i żywy pomnik ludzi, którzy swoje życie i działalność poświęcili dla Świdnicy – zasugerował Jan Dzięcielski w złożonej interpelacji. Jako najlepsze miejsce wskazał położoną nad zalewem Witoszówka Aleję Goplany, zaś uroczystość sadzenia drzew mogłaby się odbywać 11 listopada, na stałe wpisując się do kalendarza miejskich obchodów Narodowego Dnia Niepodległości. Pomysł wszedł w życie przed rokiem.

Przy Alei Goplany w 2021 roku zostały posadzone pierwsze trzy drzewa. Rosną obok tych, które w 2020 roku zasadzono z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego. Klony odmiany Royal Red są dedykowane cukiernikowi i społecznikowi Eugeniuszowi Kępie, który w tym roku został Honorowym Obywatelem Miasta Świdnicy oraz dwojgu zasłużonym – wieloletniemu nauczycielowi języka polskiego w I LO w Świdnicy Zdzisławowi Grześkowiakowi oraz polonistce z II LO w Świdnicy Marioli Szaciło-Mackiewicz.

W tym roku posadzono kolejne cztery klony dla trojga zasłużonych i Honorowej Obywatelki Świdnicy.

Honorowa Obywatelka Świdnicy Helena Semenetz-Kwiatkowska

Świdnicka pisarka, znana z działalności kulturalnej i społecznej, inicjatorka ekumenicznych Modlitw o pokój na świecie, organizatorka Wigilii Przełomu Tysiącleci, będącej początkiem corocznej tradycji wigilijnej w Świdnicy. Helena Semenetz-Kwiatkowska urodziła się 23 września 1946 roku w Świdnicy. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące, a tytuł magistra matematyki uzyskała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel matematyki – najpierw w Cieplicach Śląskich, a później w Świdnicy (Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 8). Od początku swojej kariery zawodowej była bardzo zaangażowana w życie społeczne i kulturalne miasta. Organizowała spotkania z poezją, filozofią i sztukami pięknymi. Współtworzyła Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka ITON. Z jej inicjatywy w 1992 roku powstała Niepubliczna Szkoła „ITON”.

Jej pasją życiową była i jest historia starożytnego Egiptu. Ta przygoda zaczęła się od badań nad pochodzeniem jej nazwiska i jego podobieństwem do egipskiego nazwiska Semenechkare, kiedy to poznała autorów Wielkiej Herezji Amarneńskiej i idee religijnej rewolucji w Egipcie. Zadebiutowała książką „Kim jesteś Nefretete?” (2010), której akcja dzieje się w Świdnicy. Losy królewskiej pary Echnatona i Nefretete analizuje już od przeszło 20 lat. Kolejna jej powieść „Klucz życia” przedstawia losy królowej Nefretete i pozostałych twórców rewolucji religijnej.

Zasłużona dla Świdnicy śp. Irena Kozłowska

Pionierka Ziemi Świdnickiej i wieloletnia nauczycielka,  wielokrotnie wyróżniana za swoją pracę zawodową i społeczną. Irena Kozłowska urodziła się w 1921 roku Warszawie.

Irena Kozłowska poza pracą zawodową działała społecznie w wielu stowarzyszeniach. Była współzałożycielką Koła Polonistów w Świdnicy w 1957 roku, które istnieje do dziś. Jest to nie tylko kolo samokształceniowe, ale zespół ludzi, którzy spotykają się, aby dyskutować o literaturze, historii, filozofii, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi (m in. Olga Tokarczuk). Za swojąracę zawodowa i społeczną otrzymała wiele wyróżnień m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Ministra i Kuratora Oświaty.

Zasłużona dla Świdnicy hm. Violetta Sobczak

Skarbniczka świdnickiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów, wielokrotnie wyróżniana za swoją pracę zawodową oraz społeczną. Violetta Sobczak to znana, ceniona, godna zaufania i niezawodna świdnicka harcerka.Współpracowała i pomagała m.in. przy finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wsparciu dla narodu ukraińskiego, corocznej akcji przekazania światełka betlejemskiego, przy wydarzeniach związanych ze Świętem Niepodległości, wolontariacie w punkcie szczepień w Świdnicy, wigilii dla seniorów, akcji Pola Nadziei, a także akcji Świdnica na Rowery. Udzielała wsparcia w trakcie biegu Żołnierzy Wyklętych, Biegu Niepodległości, RST Półmaratonu Świdnickiego, biegu na orientację dla dzieci i młodzieży. Osobiście pomagała oraz koordynowała pomocy w codziennej egzystencji dla osób przebywających na izolacji czy kwarantannie związanej z COVID-19, uczestniczyła w przygotowaniu paczek świątecznych dla zasłużonych seniorów w Świdnicy we współpracy z ZHP, aktywnie uczestniczyła w sprzątaniu fleszy, Strzelnicy; współpracowała ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury jako juror konkursów recytatorskich.

Zasłużony dla Świdnicy prof. Marcin Drąg

46-letni prof. Marcin Drąg wraz ze swoim zespołem pracuje nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, mającymi na celu opracowanie metod ograniczających rozprzestrzenienie się koronawirusa. Równolegle do prowadzonych na całym świecie prac nad szczepionkami, ekipa prof. Drąga z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania PWr poszukuje skutecznego leku na SARS-CoV-2. To właśnie zespół kierowany przez świdniczanina zidentyfikował i skutecznie przetestował molekuły bardzo silnie hamujące namnażanie się wirusa. Ekipa prof. Drąga za darmo udostępnia innym naukowcom wyniki swych badań nad substancjami zdolnymi pokonać koronawirusa.

Profesor Marcin Drąg jest absolwentem II LO w Świdnicy.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZ Turowem o trzecią kolejną wygraną
Następny artykułPokonać Piasta i usadowić się w górnej połówce tabeli [BĘDZIE LIVE]