Strona główna 0_Slider Protest służb mundurowych. Policjanci pikietowali przed świdnicką komendą

Protest służb mundurowych. Policjanci pikietowali przed świdnicką komendą [FOTO]

0

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wzięło udział w pikiecie będącej wyrazem wsparcia dla ogólnopolskiego protestu służb mundurowych, który został zorganizowany w środę w Warszawie. – Nie chcemy podwyżek. Chcemy z otrzymywanych wypłat móc godnie utrzymywać swoje rodziny – wskazuje przedstawiciel policyjnych związkowców.

Ogólnopolska akcja protestacyjna zorganizowana została przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych. 9 listopada przed kancelarią premiera w Warszawie zebrali się przedstawiciele straży pożarnej, straży granicznej, celników, pracowników więziennictwa oraz policji. – Oczekujemy, że rząd zwróci nam pieniądze, które odebrała nam inflacja. Jeśli tego nie zrobi, szeregi polskiej Policji opuszczą tysiące doświadczonych policjantów i stracimy zdolność ochrony naszego społeczeństwa przed zagrożeniami, z którymi dotychczas sobie radzimy – twierdzi Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów.

Do Warszawy zjechały się delegacje ze wszystkich województw, w tym również dużo funkcjonariuszy z Dolnego Śląska. W ramach wsparcia dla kolegów protestujących w Warszawie zorganizowaliśmy protest pod Komendą Powiatową Policji w Świdnicy, podczas którego wspierali nas także pracownicy cywilni Policji, którzy również walczą o godne zarobki – mówi st. asp. Karol Grochowalski, wiceprzewodniczący świdnickiego zarządu terenowego NSZZ Policjantów.

Protest dotyczy sytuacji w naszym kraju, a dokładniej propozycji rządu w sprawie waloryzacji naszych świadczeń. Uważamy, że nasze świadczenia są bardzo małe w stosunku do innych grup, które – jak słyszymy z zapowiedzi rządu – mają otrzymać waloryzację w wysokości około 14%. W przypadku służb mundurowych propozycja rządu mówi tylko o 6-7%. Już teraz mamy informacje, że policjanci ze stażem dochodzą do wniosku, że czas odejść na emeryturę. Bardziej opłaca się im przejść na emeryturę z większą waloryzacją, niż pozostać w dalszej służbie z mniejszą waloryzacją świadczeń. Nie jest to prośba o podwyżkę, tylko o godną waloryzację w świetle sytuacji ekonomicznej, jaką obecnie mamy w naszym kraju – tłumaczy Grochowalski.

W całym powiecie świdnickim służbę pełni ponad 300 funkcjonariuszy, którzy pracują w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy, komisariatach w Strzegomiu, Jaworzynie Śląskiej, Żarowie oraz Świebodzicach, a także w posterunkach w Dobromierzu i Marcinowicach.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułMuzyczne opowieści o Ojczyźnie. Uczniowie i nauczyciele zadebiutowali w nowym cyklu koncertów w Galerii Fotografii [FOTO]
Następny artykułMasz dość niechcianych połączeń telefonicznych?