Strona główna 0_Slider Ponad 400 tysięcy złotych na ośrodek wsparcia dla bezdomnych. Powstanie w miejscu...

Ponad 400 tysięcy złotych na ośrodek wsparcia dla bezdomnych. Powstanie w miejscu poradni uzależnień

0

W miejscu obecnej siedziby Poradni Uzależnień i Współuzależnień od Alkoholu przy ul. Westerplatte 47, obok schroniska prowadzonego przez Towarzystwo św. Brata Alberta, powstanie miejski ośrodek wsparcia dla bezdomnych. Miasto wykłada 429 tysięcy złotych na adaptację, ale nie ujawnia, jak ona będzie wyglądała i jakie będą zasady korzystania z obiektu.

Otwarcie poradni w 2012 roku. Na zdjęciu ówczesny prezydent Wojciech Murdzek i przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska

Informacja o utworzeniu ośrodka wsparcia dla bezdomnych pojawiły się na początku 2022 roku. Pomysł wywołał sprzeciw.  Interpelację ws. poradni Zofia Skowrońska-Wiśniewska złożyła 28 stycznia podczas obrad Rady Miejskiej, wskazując, że obiekt przy ul. Westerplatte został wybudowany ze środków, gromadzonych przez miasto w ciągu 5 lat ze środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Inwestycja kosztowała 1,98 mln złotych, a w budynku obok sal do porad indywidualnych i terapii grupowych umieszczono także pomieszczenia dla pracowników socjalnych. Do obu części są dwa oddzielne wejścia. Radna podkreślała, że zarówno usytuowanie poradni, jak i rozplanowanie budynku ma zapewnić komfort osobom, które korzystają z pomocy. To nie tylko uzależnieni, ale także ich bliscy, a alkohol często wiąże się z przemocą. – Nie wyobrażam sobie, że teraz osoby, które są w tak trudnej sytuacji, będą musiały iść do centrum miasta i jeszcze mijać się z innymi klientami MOPS-u na korytarzach – stwierdziła, krytykując także pomysł utworzenia noclegowni.

– Wszystko uzgadniamy z Poradnią w Czarnym Borze (poradnię w Świdnicy prowadzi ZLO Czarny Bór, przyp. red.). Nie widzę żadnych przeszkód, by funkcjonowała przy ul. Franciszkańskiej – odpowiedziała radnej prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Problem, z jakim boryka się Świdnica to tzw. noclegownia dla osób bezdomnych.

Prezydent podkreśliła, że chodzi o miejsce, gdzie tymczasowe schronienie mieliby znaleźć bezdomni bez względu na ich stan, a więc także pod wpływem alkoholu. Regulamin dwóch prowadzonych przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Świdnicy schronisk jest jednoznaczny i osoby, które są pod wpływem alkoholu, nie mogą w nich przebywać. Jak stwierdziła prezydent, pojawia się problem z tymi, którzy trafiają np. na klatki schodowe. W noclegowni mieliby przebywać krótko, mieć dostęp do prysznica i ciepłego posiłku. – W tym zakresie jesteśmy obligowani przez wojewodę – dodała. W jej opinii miejsce jest dobre, bo oddalone od siedzib ludzkich.

Radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska nie zgodziła się z takim stanowiskiem, wskazując, że tuż obok znajduje się schronisko dla bezdomnych. – Bezdomni będą mogli się swobodnie przemieszczać – stwierdziła zaznaczając, że obiekt nie jest przystosowany na potrzeby noclegowni.

Wiadomo już, że ma zostać przystosowany. – Podpisanie umowy z wykonawcą zadania pn. „Przebudowa budynku przy ulicy Westerplatte 47 na ośrodek wsparcia” odbyło się 19 października br. Termin realizacji inwestycji to 2 miesiące od podpisania umowy. Po czym rozpocznie się procedura odbiorowa – poinformowała, odpowiadając na pytania Swidnica24.pl rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska. Dopytywana o szczegóły: Jak został wyłoniony wykonawca, ile będzie kosztowała inwestycja, z jakich środków zostanie pokryta, co znajdzie się w ośrodku wsparcia, kto go poprowadzi, kto i na jakich zasadach będzie z niego korzystał? rzeczniczka 10 listopada odpowiada: Wykonawca został wybrany w przetargu nieograniczonym. Umowa została zawarta na kwotę 429 444,99 zł. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych miasta. Na pozostałe pytania dot. funkcjonowania ośrodka wsparcia poinformujemy po podjęciu stosownych decyzji. 

Umowa, zawarta ze Spółdzielnią Rzemieślniczą Wielobranżową z Bielawy, w Elektronicznym Rejestrze Umów Urzędu Miejskiego w Świdnicy została opisana: Umowa o roboty budowlane polegające na przebudowie budynku przy ul. Westerplatte 47 do potrzeb schroniska dla bezdomnych w ramach zadania pn.: ,,Przebudowa budynku przy ul. Westerplatte 47 na ośrodek wsparcia”

Na pytanie, co będzie z poradnią uzależnień, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykuł11 listopada z dyspensą od biskupa
Następny artykułSą chętni do sprzedaży węgla w Świdnicy po preferencyjnych cenach