Strona główna 112 Policjanci apelują o ostrożność na drogach przed listopadowym długim weekendem

Policjanci apelują o ostrożność na drogach przed listopadowym długim weekendem

0

O zachowanie zasad bezpieczeństwa, a także o ostrożność i rozwagę apelują do kierowców świdniccy policjanci w związku ze zbliżającym się długim weekendem. – Wsiadając za kierownicę swojego pojazdu odpowiadamy za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu. Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się także do pieszych – mówią mundurowi.

Panująca aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego świdniccy policjanci apelują do wszystkich kierowców oraz pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Często kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha, tymczasem nawierzchnia jest śliska, a wtedy koła łatwo tracą przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Zachowajmy ostrożność i wzmóżmy uwagę w pobliżu przejść dla pieszych – przypomina Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Funkcjonariusze swój apel kierują również do samych pieszych. – Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypominamy, że piesi przechodząc przez jezdnię mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Piesi są obowiązani ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej piesi przechodząc przez jezdnię lub torowisko są obowiązani korzystać tylko z przejścia dla pieszych – wylicza Ząbek.

Jak dodaje, piesi znajdujący się na przejściu dla pieszych lub wchodzący na przejście dla pieszych mają pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd – nawet na przejściu dla pieszych – jest niedopuszczalne. Piesi powinni również pamiętać o noszeniu odzieży z elementami odblaskowymi, która przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w porze nocnej w wielu przypadkach może zapobiec wypadkom drogowym.

Apelujemy też o to, by nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Takim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażamy nie tylko siebie ale i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W przypadku informacji o zamiarze kierowania pojazdem przez osobę spożywającą alkohol – zareagujmy. Nie dopuśćmy takiej osoby do jazdy. Być może taką postawą uratujemy czyjeś życie – wskazuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułGdzie znaleźć części do maszyn Hitachi?
Następny artykułCzy warto zostać technikiem masażystą?