Strona główna Kultura Po raz pierwszy otworzą cyfrowe pokoje pamięci. Wkrótce wernisaż międzynarodowej historycznej wystawy

Po raz pierwszy otworzą cyfrowe pokoje pamięci. Wkrótce wernisaż międzynarodowej historycznej wystawy

0

Wystawy cyfrowa „Wspomnienia z pokładu” zostanie otwarta wirtualnie, a tak „na żywo” w Fundacji Krzyżowa. Pasjonaci i pasjonatki historii z czterech krajów europejskich prezentują na niej dziesięć mało znanych miejsc i biografii nazistowskich robotników przymusowych. Wykorzystując technologię VR i 360° możemy zwiedzać połączone ze sobą pokoje pamięci. Wydarzenie zaplanowano na 10 listopada.

dawny młyn w Grodziszczu – screen Google Maps

Lokalne inicjatywy historyczne współpracowały z młodymi ludźmi przy tworzeniu i organizacji wystawy. Przez ponad rok grupy spotykały się online oraz podczas trzech międzynarodowych warsztatów na miejscu. Z myślą o europejskiej kulturze pamięci dyskutowano ponadnarodowo o upamiętnieniu miejsc i ofiar nazistowskiej pracy przymusowej. Przedstawiono miejsca nazistowskiej pracy przymusowej we Francji, Polsce, Włoszech i Niemczech – przedstawia projekt Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Wystawa prowadzi zwiedzających do klasztoru Scy-Chazelles, byłego obozu pracy przymusowej w młynie Grodziszcze, dworca północnego w Bochum oraz domu dzieciństwa przyszłego prezydenta Francji Francois Mitteranda. Opowiedziane zostaną historie włoskich internowanych wojskowych oraz losy ciężarnych robotnic przymusowych – dodaje.

Wernisaż historycznej wystawy „Wspomnienia z pokładu” zaplanowano 10 listopada o 16.00. – Można do nas dołączyć albo w Fundacji Krzyżowej albo przez platformę Zoom. Tłumaczenie angielsko – polskie będzie zapewnione. Wstęp jest bezpłatny, link do Zoom zostanie opublikowany facebooku OnboardingMemories Za pośrednictwem e-maila na [email protected] dodajemy Cię do naszej listy gości! – informuje na facebooku organizacja OnboardingMemories.

Projekt jest finansowany przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF), w ramach programu edukacyjnego Nazi Injustice.

/oprac. red./

/materiały – Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

Poprzedni artykułPosterunek prawie gotowy. Kiedy przeprowadzka?
Następny artykułJazdę zakończył w rowie [FOTO]