Strona główna 0_Slider Pierwszą w Polsce elektryczną śmieciarkę mają Świebodzice. I to nie wszystko

Pierwszą w Polsce elektryczną śmieciarkę mają Świebodzice. I to nie wszystko [FOTO]

0

Na ulice Świebodzic wyjedzie pierwsza w Polsce w pełni elektryczna śmieciarka. To część większego zakupu pojazdów elektrycznych. Miasto zaprezentowało dzisiaj nowy samochód dla straży miejskiej, zamiatarkę oraz samochód pogotowia wodociągowego. W skład projektu wchodzi również stacja ładowania.

Już od 5 września w utrzymaniu czystości na ulicach pomaga nowoczesna zamiatarka elektryczna Tenax Electra 2.0 Neo. Dzisiaj przy udziale licznych gości, w tym parlamentarzystów i samorządowców z sąsiednich miast, zaprezentowana została także śmieciarka zbudowana na bazie Renault oraz dwa elektryczne Mercedesy, jeden dla straży miejskiej, drugi dla wodociągów. Gmina na zakup wydała 360 tysięcy złotych. Reszta w kwocie 3 227 987,65 zł to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. – Unia Europejska wymaga od nas, żeby wprowadzać transport zeroemisyjny, żeby pokazywać młodym ludziom, dzieciom, że potrafimy dbać o środowisko – mówił burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.

– Firma, którą reprezentuję, dostarczy na rynek polski i rynki europejskie 1000 podobnych do tego samochodów elektrycznych (śmieciarek, przyp. red.), natomiast ten jeden jest dla nas szczególnie ważny. Jest to pierwszy zarejestrowany w Polsce elektryczny samochód ciężarowy i pierwsza przekazana do użytku komercjalnego śmieciarka – podkreślił Marcin Majak Renault Truck Polska. – Trudno mówić w przypadku śmieciarki o przebiegu, bo ta śmieciarka przede wszystkim pracuje stojąc i zgniatając, zrzucając do swojego nadwozia odpady, na pewno prądu wystarczy na cały dzień pracy – zapewnia przedstawiciel producenta.

– Inne jest to, że jest w automacie. Bardzo dobrze się prowadzi, cichutko, wygodnie – podkreślają Mariusz Młynczyk i Zdzisław Dolecki z ZGK w Świebodzicach.

Miasto wzbogaci się także o dwa autobusy elektryczne. Z NFOŚiGW otrzyma na ten cel dotację w wysokości 3 359 759,00 zł (wartość projektu: 5 530 012,00 zł).

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPatriotyczny koncert „Gloria Wolności”. W świdnickim teatrze wystąpią – Krąg, SponTan, Mokrzeszów i Mała Świdnica
Następny artykułNa czym polega wtryskiwanie?