Strona główna 0_Slider Odbudowa altany w Parku Młodzieżowym z poślizgiem

Odbudowa altany w Parku Młodzieżowym z poślizgiem [FOTO]

0

Zgodnie z zawartą w sierpniu 2021 roku wykonawca rekonstrukcji zabytkowej altany wraz z fontannami miał zakończyć prace 30 października. Zadanie nie jest jednak zakończone, pojawił się aneks do umowy.

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 altanę ogrodzono wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. W 2019 roku został zlecony, a w 2021 roku wykonany projekt odbudowy. Prace o wartości 3 mln 345 tys. złotych rozpoczęły się w 2022 roku, prowadzi je Zakład Ogólnobudowlany REMECO, a środki pochodzą z budżetu miasta oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Altana miała być gotowa 30 października, ale nie jest. Miasto nie informuje o opóźnieniu. W elektronicznym rejestrze umów pojawił się zapis o aneksie do umowy, jednak nie ma żadnych szczegółów, czego dotyczą zmienione punkty.

Z pytaniami o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego. Do tematu wrócimy po otrzymaniu odpowiedzi.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Zdjęcia wykonane 31 października 2022r.

Poprzedni artykułNarodowe Święto Niepodległości w Świdnicy. Program i wydarzenia towarzyszące
Następny artykułSolidny klubowy debiut w Opolu [FOTO]