Strona główna Artykuł sponsorowany Kawa ziarnista – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Kawa ziarnista – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

0
Kawa to jeden z ulubionych napojów Polaków, wiele osób rozpoczyna od niej pracowity dzień. Zawarta w niej kofeina pobudza i dodaje energii. Ponadto poprawia funkcje poznawcze, przez co usprawnia logiczne myślenie, zapamiętywanie nowych informacji oraz tworzenie związków przyczynowo skutkowych. Z tego powodu kawa jest chętnie wybierana przez studentów w trakcie sesji, gdyż niweluje zmęczenie i ułatwia poszerzanie wiedzy. Mała czarna jednak różni się smakiem, na co wpływa wiele czynników. Zdaniem wielu osób pełnię aromatu zachowuje kawa ziarnista. O czym warto pamiętać, decydując się właśnie na nią?

Sposób parzenia a wybór kawy
Dobrej jakości kawa może być parzona na wiele sposobów. Jedni preferują klasyczne kawiarki, drudzy stawiają na ekspres ciśnieniowy lub przelewowy. Między poszczególnymi metodami istnieją jednak zasadnicze różnice, które wpływają na ostateczne decyzje zakupowe. Do kawiarek i ekspresów ciśnieniowych najlepiej wybrać kawę do espresso. Natomiast w przypadku urządzeń przelewowych najlepszym rozwiązaniem może okazać się ziarnista kawa Lavazza.

Ciemno palona kawa – czym się charakteryzuje?
Smak kawy nie każdemu odpowiada, niektórzy postrzegają ją jako wyjątkowo gorzki i kwaśny napój. Jednak jej właściwości w dużej mierze zależą od stopnia palenia oraz kraju pochodzenia. Wybierając odpowiedni rodzaj, można odkryć liczne walory picia małej czarnej, w tym korzystny wpływ na pamięć i koncentrację. Ciemno palona kawa posiada najbardziej intensywny posmak, jest gorzka i kwaśna. Niektórzy próbują z nim walczyć, sięgając po mleko oraz cukier, jednak to nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Średnio palona kawa – komu przypadnie do gustu?
Średni stopień palenia ziaren kawy sprawia, że ta zyskuje nieco łagodniejszy posmak. Ten wciąż dla niektórych osób może okazać się zbyt mocny. Niemniej w tym przypadku kawa ziarnista zaczyna zyskiwać nieco delikatniejszy i bardziej złożony smak. Wiele osób wyczuwa w niej owocowe i orzechowe akordy.

Jasno palona kawa, czyli mała czarna o słodkim posmaku
Sklep z kawą często oferuje też jasno palone kawy, które są niewątpliwie najsłodsze, a przez to najchętniej wybierane przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z małą czarną. Specjaliści do ich przygotowywania zalecają ekspresy przepływowe. Jednocześnie kawy jasno palone posiadają najbogatszy bukiet smakowo-zapachowy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie na Kopernika. Jeden z kierowców zasłabł
Następny artykuł„Świąteczna paka dla bezdomniaka”. Podaruj prezent podopiecznym świdnickiego schroniska