Strona główna 0_Slider „Karolina” płaci na raty, Electrolux zmniejsza zatrudnienie. Tymczasem dane z rynku pracy...

„Karolina” płaci na raty, Electrolux zmniejsza zatrudnienie. Tymczasem dane z rynku pracy zaskakująco dobre

0

– Jestem zaskoczony danymi za październik. W naszym powiecie zarejestrowały się tylko 22 osoby bezrobotne. Dane są lepsze niż przed rokiem – mówi Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. Tymczasem z firm docierają niepokojące informacje.

Jak już informowaliśmy, fabryka Electrolux, prowadzi program dobrowolnych odejść, który w Świdnicy ma objąć 30 osób. Powodem jest zmniejszony pobyt na sprzęt AGD. Zupełnie inne kłopoty dotknęły Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Po zakupie większości udziałów przez firmę Gerlach rozpoczęła się restrukturyzacja. Z 460 pracowników, zatrudnionych jeszcze rok temu, jak informował prezes Piotr Szcześniak, w październiku zostało 330 osób. Ze względu na bardzo wysokie podwyżki cen gazu fabryka we wrześniu i październiku nie wypalała ceramiki. Piece uruchomiono dopiero w listopadzie, ale 11 listopada pracownicy zaalarmowali o kolejnych problemach.

– Jakiś czas temu w waszej redakcji została nagłośniona sprawa gazu w firmie Karolina w Jaworzynie Śląskiej. Właściciel Zapewniał, że to wszystko to chwilowe niedogodności i w pierwszych dniach listopada wszystko wróci do normy. I owszem wróciło, ale na parę dni. W dniu wczorajszym tj. 10.11.2022 tuż przed godziną 13.30 my pracownicy zostaliśmy poinformowani, iż dostaniemy wynagrodzenie za miesiąc październik W wysokości 36% wynagrodzenia, a resztę życia w ciągu 2 tygodni, z tego co się orientuję to większość ludzi dostało 822 zł. A w dobie inflacji jak mamy przeżyć za takie pieniądze. O tym, że jest na działach, szatniach zimno już nie wspomnę. Prosimy Waszą Redakcję o pomoc i dziękujemy – napisał jeden z pracowników. Mimo wielu prób, nie udało się porozmawiać ani z prezesem, ani z szefem związków zawodowych, ani z burmistrzem Jaworzyny Śląskiej. Czekamy na odpowiedzi wysłane pocztą elektroniczną do zakładu.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy mówi wprost – niepokojące sygnały docierają, ale żaden pracodawca nie zgłosił dotychczas zwolnień grupowych. Nie zwiększa się także liczba rejestracji nowych osób bezrobotnych. – W październiku przyrost był o 22 osoby, gdy zwykle w tym miesiącu to 150-200 osób, co wiąże się z zakończeniem prac sezonowych. W tej chwili zarejestrowanych jest 2913 bezrobotnych, a stopa bezrobocia na koniec września wynosi dla naszego powiatu 5%. Dla Polski to 5,1% – wylicza Tadeusz Kotlarski dodając, że dopiero niedawno po raz pierwszy od wielu lat liczba bezrobotnych w powiecie świdnickim spadła poniżej 3 000.

– Myślę, że pracodawcy czekają na decyzje rządu w sprawie osłon, zwłaszcza jeśli chodzi o energię. Dla wielu to na pewno ogromny wysiłek, ale starają się utrzymać swoje firmy – dodaje dyrektor.

/asz/

Poprzedni artykułŚwiebodziczanie sięgają w Hiszpanii po dwa medale
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą