Strona główna 0_Slider Kamery mają pojawić się na kolejnych przejazdach kolejowych. Będą rejestrować wykroczenia

Kamery mają pojawić się na kolejnych przejazdach kolejowych. Będą rejestrować wykroczenia

0

PKP Polskie Linie Kolejowe planuje zainstalować monitoring na kilku przejazdach kolejowych na terenie powiatu świdnickiego. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o dwóch przejazdach w Świdnicy. Teraz kolejowa spółka chce, aby również w Piotrowicach Świdnickich oraz Mrowinach pojawiły się kamery rejestrujące wykroczenia popełniane przez kierowców i umożliwiające ukaranie sprawców poprzez przekazanie wykonanych nagrań policji.

Kamery pojawią się m.in. na przejeździe w Piotrowicach Świdnickich, gdzie 10 stycznia 2021 roku doszło do śmiertelnego potrącenia (zdjęcie archiwalne)

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła zamówienie na zaprojektowanie i wykonanie robót związanych z modernizacją stacji Świdnica Miasto, zakładającą m.in. budowę nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym. – Głównym celem zadania „Modernizacja stacji Świdnica Miasto” w ramach projektu „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów etap 3” jest zwiększenie możliwości obsługi pociągów na stacji Świdnica Miasto i lepsze dostosowanie do przejazdów na linii Wrocław – Świdnica Miasto oraz na przygotowywanej linii Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój. Dzięki wykonanym pracom przejazdy będą sprawniejsze i wyeliminowane będą ograniczenia, które mogą wpływać na rozkład jazdy – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK.

W ramach inwestycji PKP PLK przewidziało również budowę systemu monitoringu na przejazdach kolejowych na ulicach Komunardów oraz Wałbrzyskiej. – W zakresie zadania uwzględniono na przejazdach kolejowo-drogowych monitoring, który posiada wykrywanie wykroczeń drogowych. Z takiego rozwiązania PLK korzystają już na kilku przejazdach w okolicy Wałbrzycha m.in. przy stacji Wałbrzych Miasto – potwierdza Siemieniec.

Kamery mają zapewnić dyżurnemu ruchu podgląd na bieżącą sytuację na przejazdach, natomiast sam system monitoringu ma posiadać funkcję automatycznego wykrywania wykroczeń w postaci wjazdu na strefę przejazdu kolejowego przy włączonych sygnalizatorach, opuszczonych rogatkach lub też w trakcie ich zamykania. Zbierane dane, które później będą mogły zostać przekazane policji, mają zawierać datę i godzinę zdarzenia, nagranie samego wykroczenia, a także ogólne zdjęcie przejazdu i zbliżenie na tablicę rejestracyjną pojazdu.

Wiadomo już, że pod nadzorem kamer znajdą się nie tylko dwa przejazdy w Świdnicy. Na początku listopada PKP PLK rozpoczęło poszukiwania firm, które zajęłyby się budową systemu monitoringu na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec. Kamery umożliwiające automatyczne wykrywanie wykroczeń mają pojawić się na dwóch przejazdach w Piotrowicach Świdnickich, a także na przejazdach w Mrowinach oraz Kątach Wrocławskich. W każdej z lokalizacji przewidziano montaż co najmniej 4 kamer. Jak wskazano w dokumentacji przetargowej, zalecaną funkcją jest „generowanie raz na dobę automatycznego zgłoszenia na policję, zawierającego dane pojazdu i godzinę wykroczenia”.

Przewiduje się, że prace związane z modernizacją stacji Świdnica Miasto zostaną zrealizowane w ciągu 25 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kamery na pozostałych wymienionych przejazdach miałyby pojawić się do 23 grudnia 2022 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUwaga na gęste mgły. Synoptycy wydali ostrzeżenie
Następny artykułŚwidnickie Czwartki Lekkoatletyczne zakończone. Znamy zwycięzców! [WYNIKI]