Strona główna 0_Slider Był pawilon handlowy, powstały mieszkania, nowa filia biblioteki i klub seniora

Był pawilon handlowy, powstały mieszkania, nowa filia biblioteki i klub seniora [FOTO/VIDEO]

0

Bogaty księgozbiór, stanowiska komputerowe, strefy dla najmłodszych, młodzieży oraz graczy – to wszystko czeka na mieszkańców odwiedzających nowo otwartą filię Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida, która powstała w budynku Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Kozara-Słobódzkiego. We wtorek nastąpiło uroczyste otwarcie nowego obiektu biblioteki oraz klubu seniora, mieszczącego się tuż obok i działającego już od kilku dni.

Nowy budynek TBS został wybudowany w miejscu, w którym do grudnia 2018 roku znajdował się Domos – pawilon handlowy otwarty 17 czerwca 1974 roku. W październiku 2018 roku ruszyła rozbiórka dawnego obiektu handlowego i porządkowanie jego sąsiedztwa, w sierpniu 2019 roku ogłoszono przetarg na budowę nowego obiektu mieszkalno-usługowego, a w roku 2020 ruszyły właściwe prace budowlane. We wrześniu 2022 roku część mieszkalna nowego budynku przy Kozara-Słobódzkiego, w którym powstało 45 mieszkań (30 dwupokojowych, 12 trzypokojowych i trzy jednopokojowe) oraz 65 miejsc postojowych w garażu podziemnym, została oddana do użytku. Zamieszkało w nim w sumie 90 lokatorów. Realizacja inwestycji pochłonęła ponad 17,3 mln złotych.

W ramach inwestycji, na parterze budynku przewidziano utworzenie biblioteki. Do nowego obiektu przeniosła się filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, działająca na Osiedlu Młodych od 15 maja 1970 roku. – Nowa filia to bardzo bogaty księgozbiór liczący blisko 30 tys. książek, wspaniała strefa dla najmłodszych, strefa dla młodzieży, stanowiska komputerowe, strefa gracza. Oprócz tego mamy jeszcze salę warsztatową, która jest wygrodzona mobilną ścianą – umożliwiającą prowadzenie spokojniejszych lekcji bibliotecznych i warsztatów. Ponadto, z myślą o każdym, w tym o osobach niepełnosprawnych powstało zaplecze sanitarne. Jesteśmy przygotowani na każdego czytelnika – opisywała Ewa Cuban, dyrektor świdnickiej biblioteki, podczas wtorkowej uroczystości.

Na parterze budynku przy Kozara-Słobódzkiego ulokował się również klub seniora. – Ten klub został zaprojektowany i urządzony z myślą seniorach. Myślę, że miejsce to – świetnie wyposażone w sprzęt komputerowy, salę do ćwiczeń i rehabilitacji, salę do zajęć manualnych – będzie stwarzało możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Mury i wyposażenie to bardzo ważna rzecz, natomiast najważniejsi są ludzie. Wprawdzie oficjalne otwarcie jest dzisiaj, ale klub już funkcjonuje od kilku dni. Widząc atmosferę, jaka panuje, zaangażowanie uczestników oraz moich współpracowników, jestem przekonana, że to miejsce będzie świetnym miejscem spotkań, gdzie państwo będą mogli dzielić się swoimi radościami, ale też w trudniejszych momentach otrzymać wsparcie od fachowców. Mam nadzieję, że będzie tu można rozwijać swoje pasje i zainteresowania – mówiła Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSpotkanie z pisarką Joanną Chwistek w Pszennie
Następny artykułWinobranie w Strzegomiu. Pierwszy plon zebrany [FOTO]