Strona główna 0_Slider 50 lat przy sztalugach i z dłutem w dłoni. Jubileusz Franciszka Jowika,...

50 lat przy sztalugach i z dłutem w dłoni. Jubileusz Franciszka Jowika, artysty i sportowca [FOTO]

0

– Inspiruje mnie świat, wszystko, co nas otacza – mówi Franciszek Jowik, pełen pasji mieszkaniec powiatu świdnickiego. Odnosił sukcesy w kolarstwie, a miłości do sportu towarzyszy miłość do sztuki. W sobotę, 19 listopada świętował 50-lecie pracy artystycznej. Widzom w świdnickiej wieży ratuszowej zaprezentował prace składające się na wystawę „W oceanie barw. Abstrakcja”.

Rozwijana od młodości artystyczna pasja Franciszka Jowika objawia się w malarstwie, choć w latach 80-tych zaczął tworzyć także rzeźby w drewnie. Kilka swoich ostatnich rzeźb zaprezentował w Świdnicy. Inspirowane sztuką afrykańską postacie hebanowych kobiet zaskoczyły widzów. – To taka moja dłubanina – mówi skromnie artysta, ale to właśnie te prace znalazły nabywców w kilku europejskich krajach.

Na płótnie artysta posługuje się farbami olejnymi w technice własnej. W swoich pracach stosował również metodę zapożyczoną ze Stanów Zjednoczonych – acrylic pouring, czyli malowanie obrazów poprzez wylewanie. Na jubileuszową wystawę złożyło się około 30 prac, wykonanych w ostatnim roku. Są wśród nich pejzaże, portrety, obrazy marynistyczne i abstrakcyjne. Różnorodność barw, nastroju i technik pokazuje ogromną skalę zainteresowań artysty. – Cały czas poszukuję, zawsze interesowały mnie nowe formy i nowe środki techniczne, za pośrednictwem których można komunikować się z widzami. Cały czas pracuję nad swoim warsztatem – podkreśla. – Inspiruje mnie świat, który nas otacza, który cały czas poznajemy, ale też ludzie, zdarzenia.

Franciszek Jowik ma 68 lat, urodził się w Szczawnie Zdroju, jest absolwentem klasy sportowej IV LO w Wałbrzychu. Służył w elitarnej jednostce niebieskich beretów, zawodowo uprawiał kolarstwo szosowe, zdobył uprawnienia trenerskie. Przez kilkanaście lat mieszkał w Pszennie, a obecnie jest mieszkańcem Śmiałowic w gminie Marcinowice, gdzie bardzo aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności.

Jubileuszową wystawę można oglądać na I piętrze wieży ratuszowej w Świdnicy.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSpłonęło zamieszkane pomieszczenie gospodarcze
Następny artykułNajnowsze dane o zakażeniach