Strona główna 0_Slider Wybrała się na grzyby, znalazła stos odpadów samochodowych

Wybrała się na grzyby, znalazła stos odpadów samochodowych [VIDEO]

0

Czytelniczka Swidnica24.pl była tak poruszona znaleziskiem, że ze zdenerwowania dostała ataku astmy. Niedzielna wyprawa na grzyby zakończyła się znalezieniem wysypiska odpadów samochodowych.

– Pojechałam do lasu na spacer i troszkę poszukać grzybów, a znalazłam to pomiędzy wioskami Kruków-Zastruże – opisuje pani Małgorzata i załącza nagranie. O znalezisku natychmiast powiadomiła policję, funkcjonariusze przyjechali na miejsce.

Niestety, takich wysypisk z częściami samochodowymi jest coraz więcej. Stanowią także ogromny problem dla leśników i właścicieli terenów, gdzie są porzucane. Tego typu odpady przyjmują tylko wyspecjalizowane firmy, nie można ich oddać na komunalne wysypiska śmieci komunalnych.

Wytwarzanie odpadów, które ma miejsce w każdym serwisie, obliguje nas do prawidłowego ich przekazywania poprzez karty przekazania odpadów podmiotom posiadającym odpowiednie decyzje administracyjne na odbiór odpadów danego rodzaju – sprawdzajmy czy dana firma na pewno może odbierać od nas dane odpady (poprośmy o decyzję na gospodarowanie odpadami) – przypomina właścicielom warsztatów samochodowych i blacharskich portal motofaktor.pl.

Prowadząc serwis jesteśmy też zobowiązani do prowadzenia ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów zgodnie z katalogiem odpadów przyjętym przez Ministra Środowiska. Musimy także do 15 marca następującego po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie złożyć zbiorcze zestawienie o ilości wytworzonych odpadów. Podstawą do złożenia zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości wytworzonych odpadów jest prawidłowo i systematycznie prowadzona ich ilościowa i jakościowa ewidencja. Wzory dokumentów stosowanych na potrzeby bieżącej ewidencji odpadów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów – podaje serwis. Sprawozdania składa się do Urzędów Marszałkowskich.

Niestety, koszty wywozu odpadów są coraz wyższe, a kary za wyrzucanie odpadów do lasów symboliczne. Grzywna za zaśmiecanie lasu wynosi od 20 do 5 tysięcy złotych.

Pytania o system kontroli warsztatów samochodowych i plany podniesienia kar skierowaliśmy do ministerstwa klimatu i środowiska, do Urzędu Marszałkowskiego oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Do tematu wrócimy.

/asz/

Poprzedni artykułZ telefonem wśród parowych kolosów. Muzeum Kolejnictwa z nową formą zwiedzania
Następny artykułNadłamane drzewo w Parku Sikorskiego