Strona główna Artykuł sponsorowany Trening uważności, czyli jak radzić sobie ze stresem

Trening uważności, czyli jak radzić sobie ze stresem

0

26 października w Świdnicy rozpocznie się kolejny trening uważności. Ośmiotygodniowy kurs poprowadzi psycholog i nauczyciel uważności z Oxford Mindfulness Centre. Zainteresowani mogą wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym połączonym z praktyką mindfulness – 12 i 19 października.

DLACZEGO UWAŻNOŚĆ JEST POTRZEBNA?
Uważność pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, lękiem, czy wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym. Bardzo skutecznie zapobiega depresji lub jej nawrotom po kilku epizodach.  Z drugiej strony zwiększa poczucie radości i satysfakcji z życia, ponieważ rozwija postawę otwartości i życzliwego zainteresowania w miejsce automatycznego krytycyzmu.

Najprościej zdefiniować uważność  jako „świadomość bieżącego doświadczenia” – umiejętność widzenia, jak się sprawy mają naprawdę – w nas i wokół nas. Dzięki temu możemy na nie umiejętnie odpowiadać. Najpierw musimy jednak wiedzieć, jak zatrzymać się i obserwować w sposób nieoceniający – czyli jak wyłączyć  tryb działania na automatycznym pilocie.

Trening uważności i redukcji stresu jest połączeniem psychologii i świeckiej medytacji.  Skuteczność technik mindfulness testowana jest od 1979r. w ośrodkach akademickich i medycznych. Obecnie wyniki ponad 4 tysięcy badań na gruncie psychologii i neuronauki potwierdzają możliwość zmiany jakości życia za pomocą uważności.

JAK POWSTAJE SPIRALA STRESU, NEGATYWNYCH MYŚLI I EMOCJI
Warto wiedzieć, że gdy jesteśmy zestresowani, reagujemy automatycznie pod wpływem pojawiających się myśli i emocji oraz reakcji z ciała. W psychologii te nawykowe reakcje nazywamy „walką”,  „ucieczką” lub „zamrożeniem”. Często pchają nas one w kolejne tarapaty, nakręcając dodatkowo spiralę stresu i zwiększając dyskomfort emocjonalny. Efekt jest taki, że nie dość, że życie nam dopiekło, to dodatkowo cierpimy, bo np. przesadnie zareagowaliśmy lub odwrotnie – byliśmy zbyt ulegli i pozwoliliśmy komuś przekroczyć własne granice.

Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Wraz z regularnymi praktykami uważności, zmniejsza się nasze ciało migdałowate, a więc obniża się także nasza reaktywność. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom, patrzeć na sprawy z szerszej perspektywy oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje.

SZCZĘŚCIE JEST W TWOICH RĘKACH TU I TERAZ
Uważna obecność uwalnia także od tak zwanego „życia we własnej głowie”, czyli od przesadnego koncentrowania się na rzeczach przeszłych lub przyszłych – nasze życie dzieje się właśnie teraz, dlatego tak ważne jest, byśmy umieli w szczególny sposób skupić uwagę na tym, co dzieje się w chwili bieżącej. To jak przeżywamy chwilę obecną wpływa na jakość naszego życia, nasze relacje, a nawet na naszą przyszłość.

Z JAKICH POWODÓW LUDZIE BIORĄ UDZIAŁ W KURSIE UWAŻNOŚCI?

 • stres związany z pracą i życiem osobistym
 • poczucie przytłoczenia lub przemęczenia
 • natłok myśli
 • obniżony nastrój lub nakręcanie się emocjami
 • problemy ze snem
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • bóle głowy, napięcia w ciele
 • potrzeba rozwoju osobistego, umiejętności dystansu, zaangażowania się w to, co „tu i teraz”

EFEKTY TRENINGU

 • trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu
 • uwolnienie się od presji niepokojących myśli
 • odzyskanie kontroli i równowagi emocjonalnej
 • wzrost umiejętności relaksowania się
 • redukcja poziomu bólu oraz lepsze radzenia sobie z chronicznym bólem
 • większy entuzjazm i energia do życia
 • wzrost pewności siebie i poczucia sprawczości
 • rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych

ORGANIZACJA KURSU

Najbliższa edycja kursu odbędzie się w terminie od 26 października do 14 grudnia (8 spotkań po ok. 2 godziny oraz 5-godzinny dzień uważności w wybrany weekend. Uczestnicy spotykają się w środy o godz. 18.45 (Świdnicka Szkoła Jogi, ul. Lelewela 26). Bezpłatne spotkanie informacyjne połączone z medytacją mindfulness – 12 i 19 października, godz. 19.00.

Zajęcia prowadzi Agnieszka Trzyna – psycholog z wieloletnim doświadczeniem, w trakcie certyfikacji w Oxford Mindfulness Centre. Zgłoszenie na kurs można wysyłać na adres: [email protected] oraz dzwoniąc pod nr: 535 410 986.

Koszt treningu 900 zł. Możliwa płatność w ratach.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora kursu: www.mindfulpresence.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułGłośno wołała o pomoc [Aktualizacja]
Następny artykułBiało-zieloni w kratkę… [PODSUMOWANIE]