Strona główna 0_Slider To był wstyd dla Świdnicy. W końcu czyszczą Pomnik Zwycięstwa

To był wstyd dla Świdnicy. W końcu czyszczą Pomnik Zwycięstwa [FOTO]

0

Z okazji Dnia Niepodległości, Święta Wojska Polskiego i Święta Pracy samorządowcy, kombatanci, parlamentarzyści składali tu wieńce i kwiaty, płyną płomienne przemowy, a przykrą prawdę ukrywała omotana na tarczy biało-czerwone tkanina. Pokrywający się rdzą Pomnik Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w Świdnicy doczekał się nareszcie prac naprawczych.

„Pomnik Zwycięstwa nad faszyzmem”, bo tak brzmi jego pełna nazwa, stanął na placu Grunwaldzkim w 35. rocznicę zakończenia wojny światowej. Został odsłonięty 9 maja 1980 roku. Charakterystyczny kształt tarczy i dwóch mieczów grunwaldzkich zna każdy świdniczanin. Od lat tarcza nie była odnawiana. – Pomnik jest w opłakanym stanie i daje nam bardzo złe świadectwo – mówił pod koniec listopada 2020 roku podczas sesji Rady Miejskiej radny Krzysztof Lewandowski i apelował do prezydent miasta o jak najszybszą naprawę.

– Mam taką propozycję, że rewitalizację placu Grunwaldzkiego wraz z remontem chodnika zrealizujemy z Funduszu Odbudowy – odpowiedziała radnemu PiS Beata Moskal-Słaniewska, podając przy tym przybliżoną kwotę potrzebną na ten celu – 2,5 miliona złotych.

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego, Magdalena Dzwonkowska, pytana w grudniu 2020r. o stan pomnika i plany naprawy, przekonywała, że prace przy pomniku były wykonywane na bieżąco i że „Dokonana zostanie bieżąca naprawa tarczy.” Śladu „wykonywanych na bieżąco prac” nie było widać, a zapowiedź naprawienia tarczy realizowana jest dopiero teraz, po dwóch latach od zapowiedzi.

Umowę dotyczącą  realizacji zadania: ,,Renowacja pomnika ,,Zwycięstwa nad faszyzmem” znajdującego się na placu Grunwaldzkim w Świdnicy” miasto podpisało ze świdnicką firmą PHU ,,LM Pas-Gal” s. c. Ewa Mrzygłód, Robert Mrzygłód. Koszt to 29 622,73 zł, a parce mają się zakończyć do 10 listopada, na dzień przed narodowym świętem. Jest więc szansa, że po raz pierwszy od lat nie trzeba będzie wstydliwie osłaniać pomnika.

Czekamy na informację, jaki jest zakres prac.

Zamiast odpowiedzi na pytania zadane 17 października, rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska dzisiaj przesłała zawiadomienie o informacji na stronie Urzędu Miejskiego, w której podaje m.in., że wykonana zostanie m.in.: reparacja okładziny kamiennej cokołów i posadzki, malowanie znaków, liter i cyfr, czyszczenie powierzchni zewnętrznych pomnika, jego odtłuszczanie, oczyszczanie z rdzy elementów konstrukcyjnych oraz gruntowanie powierzchni zewnętrznej.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTrenowali pod okiem utytułowanego szkoleniowca [FOTO]
Następny artykułW czwartek kolejna runda zmagań z „królową sportu”