Strona główna Artykuł sponsorowany Terapia poznawczo-behawioralna – jak zacząć?

Terapia poznawczo-behawioralna – jak zacząć?

0

Coraz więcej osób przykłada należytą wagę do troski o zdrowie psychiczne swoje oraz bliskich. Stąd znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu korzystamy z usług takich specjalistów jak psycholog psychoterapeuta czy lekarz psychiatra. W działaniu na rzecz naszego zdrowia psychicznego warto jednak wiedzieć, gdzie szukać profesjonalnej porady.

Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin psychologii oraz psychiatrii. Nie każdy wie, czym zajmuje się np. psychoterapeutka psychodynamiczna albo czy studia magisterskie to wymóg do prowadzenia praktyki zajmującej się zdrowiem psychicznym. Dowiedz się, jak rozeznać się w zawodzie psychoterapeuty.

Konsultacja psychologiczna – obiektywne wymogi wobec pomocy psychologicznej

Wraz ze wzmożonym zainteresowaniem usługami lekarza psychiatry czy w zakresie psychoterapii, na rynku oprócz faktycznych fachowców, pojawiają się także pseudospecjaliści. Historia dobrze zna takie przypadki, czego bardzo dobrym przykładem może być coaching. Specjalizacja, która w dużej mierze opiera się na kompetencjach miękkich, szybko została opanowana przez domorosłych fachowców, którzy nierzadko bardziej szkodzili, niż pomagali. Zatem bez względu na to, czy doskwierają nam zaburzenia odżywiania czy jakiekolwiek inne objawy, przy których wskazana jest konsultacja psychologiczna, warto szukać pomocy u osób, które spełniają następujące, obiektywne kryteria:

  • 5-letnie studia magisterskie, zazwyczaj na psychologii. Zdarza się, że za praktykę biorą się studenci, ale należy pamiętać, że to wciąż tylko ewentualny przyszły psychoterapeuta.
  • 4-letnie szkolenie. Psycholog pomoże nam z wieloma problemami, jednak prowadzenie terapii to żmudny i złożony proces. Warto powierzyć go osobie, która poza studiami na wydziale psychologicznym, kształciła się również jako psychoterapeuta.
  • posiadanie certyfikatu psychoterapeuty – te powinno być wystawione przez renomowaną instytucję, czyli zazwyczaj Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

Takie wykwalifikowane osoby możemy znaleźć na stronie poradni lekarskich Sanitatis: https://sanitatis.com.pl/.

W przypadku psychiatrii, kluczowy jest fakt, aby pomagał nam lekarz medycyny, który posiada staże kliniczne, a także doświadczenie w zakresie leczenia farmakologicznego.

Praktyczne porady przy poszukiwaniu psychologa

Psycholog to często bardzo ważna osoba, która może mieć spory wpływ na swoich pacjentów. Dlatego psycholog pracujący z nami powinien być nie tylko kompetentny, ale po prostu odpowiadać nam, jako klientom. Jak zatem zadbać o to, żeby psychoterapeuta i spotkania z nim były pozytywnym doznaniem? Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy pracować z mężczyzną czy kobietą. Czy psycholog ma być osobą starszą, czy łatwiej nam będzie porozumieć się z kimś młodszym. Jak już wspomnieliśmy, psychoterapia to długi proces, a psychoterapeuci odgrywają wówczas ważną rolę w naszym życiu, nawet jeśli doskwierają nam tylko zaburzenia snu. Warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty jak dobry kontakt, uwaga psychologa w trakcie zajęć czy poczucie akceptacji. Wtedy współpraca z psychoterapeutą i ta forma leczenia będą znacznie skuteczniejsze.

Przychodnie lekarskie Sanitatis

Oddział w Obornikach Wlkp.

Piłsudskiego 64, 64-600 Oborniki Wlkp.

Telefon: +48 602 626 000

Oddział w Przeźmierowie

Rynkowa 73B, 62-081 Przeźmierowo

Telefon: +48 662 092 100

Strona WWW:

https://sanitatis.com.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUdana zabawa podczas pikniku sportowego na zakończenie sezonu
Następny artykułZakłady Porcelany „Karolina” wstrzymały produkcję. Ma być przywrócona w listopadzie