Strona główna 0_Slider Sześć lat Krajowej Mapy Zagrożeń. Jakie problemy najczęściej zgłaszają mieszkańcy powiatu?

Sześć lat Krajowej Mapy Zagrożeń. Jakie problemy najczęściej zgłaszają mieszkańcy powiatu?

0

Już od sześciu lat działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki internetowemu serwisowi każdy może wskazać miejsca, w których nagminnie dochodzi do alkoholowych libacji, nieprawidłowego parkowania, przekraczania prędkości lub też powstają dzikie wysypiska śmieci. Od początku jej funkcjonowania, za pośrednictwem interaktywnej mapy, w całym kraju dokonano blisko 2,5 mln zgłoszeń.

Mija 6 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym czasie ponad 3 mln ludzi naniosło blisko 2,5 mln zagrożeń, które w ponad 51% zostały potwierdzone przez Policję, w następstwie czego podjęto działania zmierzające do ich wyeliminowania. Każdego dnia mieszkańcy wskazują ponad tysiąc zagrożeń, które w ich ocenie mają istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, zamieszkania czy wypoczynku – wskazują przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości czy niewłaściwa infrastruktura drogowa. Kategorie te stanowią ponad 60% wszystkich naniesionych na mapę zagrożeń. W omawianych kategoriach ponad 800 tys. zagrożeń w wyniku podjętych przez Policję działań zostało skutecznie wyeliminowanych. Należy przy tym podkreśli, iż użytkownicy, wybierając zagrożenie korzystają z całego dostępnego katalogu. Zatem nie ma kategorii, która nie byłaby wykorzystywana. Dzięki temu znikają dzikie wysypiska śmieci, odławiane są bezpańskie psy, poprawia się stan bezpieczeństwa na obszarach wodnych, a osobom żebrzącym i pozostającym w kryzysie bezdomności udzielana jest niezbędna pomoc. Łącznie zostało wyeliminowanych 1 131 554 różnego rodzaju zagrożeń – wyliczają funkcjonariusze.

W powiecie świdnickim w ciągu sześciu lat funkcjonowania mapy dokonano ponad 6 tys. zgłoszeń, z czego w 2020 roku było ich 1383, a w roku 2021 – 1241. Jakie problemy najczęściej zgłaszali mieszkańcy do września bieżącego roku? – Od początku 2022 roku w Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odnotowano łącznie 706 zgłoszeń dotyczących zagrożeń, gdzie w 323 (tj. 48,3%) przypadkach fakt zaistnienia zagrożenia został potwierdzony, w tym w 175 zgłoszeń wyeliminowano. Najczęściej oznaczano kategorie dotyczące: przekraczania dozwolonej prędkości (275 przypadków), nieprawidłowego parkowania (122 przypadki), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (115 przypadków). Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie i w zależności od zgłoszenia podjęto dalsze jednorazowe, bądź długofalowe działania w celu eliminacji zgłoszonego zagrożenia – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Jak dokonać zgłoszenia?

Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w prosty sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Dostęp do KMZB jest możliwy poprzez portal policja.pl jak też przez strony internetowe jednostek organizacyjnych Policji. Bezpośredni odnośnik: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Proces naniesienia zagrożenia na mapę jest anonimowy i nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Użytkownik po wybraniu jednego z 24 zagrożeń dostępnych w katalogu wskazuje kursorem lokalizację, w której ono występuje, a następnie przyciskiem „ZGŁOŚ” dokonuje naniesienia zagrożenia na mapę. Zgłaszający może dodatkowo wskazać datę i czas wystąpienia zagrożenia. Może również dodać opis tekstowy sytuacji (do 500 znaków), jak też ma możliwość dołączenia załączników do 5 MB w formatach: jpg, pdf, 3gp, mov, doc, txt). Warto podkreślić, że podczas zgłoszenia wyświetlany jest komunikat informujący użytkownika, że nie jest to zgłoszenie alarmowe. W przypadku potrzeby pilnego kontaktu z Policją należy korzystać z telefonu alarmowego 112. Aplikacja na urządzeniu mobilnym umożliwia skorzystanie z funkcjonalności aktualnej lokalizacji. Użytkownik również może świadomie wybrać inny punkt na mapie, różny od obecnego miejsca przebywania – informują policjanci.

/Biuro Prewencji KGP, KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułMilicjant zginął od strzałów. Nigdzie niepublikowane zdjęcia i materiały ujrzały światło dzienne
Następny artykułCel osiągnięty, ale fajerwerków brak [WYNIKI PUCHARU POLSKI]