Strona główna 0_Slider Siedziba MZN przejdzie remont. Prace pochłoną ponad 900 tys. złotych

Siedziba MZN przejdzie remont. Prace pochłoną ponad 900 tys. złotych

0

Do końca roku przewidywane jest zakończenie prac związanych z remontem elewacji budynku Miejskiego Zarządu Nieruchomości. W siedzibie miejskiej jednostki zostaną też wymienione okna.

W ramach remontu elewacji budynku przy ulicy Łukasińskiego 7, w którym mieści się siedziba Miejskiego Zarządu Nieruchomości, przewidziano uporządkowanie elewacji poprzez zdemontowanie wtórnych i nieoryginalnych elementów, szyldów reklamowych i informacyjnych niezgodnych z przyjętą przez miasto koncepcją reklamy wizualnej, a także nieużytkowanych przewodów. Wykonawca zajmie się również renowacją istniejącej stolarki drzwiowej, wyczyszczeniem i wyspoinowaniem cokołów granitowych remontowanego budynku, wymianą istniejących obróbek blacharskich oraz rynien, a przede wszystkim usunięciem istniejących, zawilgoconych, zmurszałych i odspojonych od podłoża partii tynku, oczyszczeniem pozostawionych partii tynku ze starych powłok malarskich, wykonaniem nowych tynków i ich malowaniem.

Ostateczna kolorystyka elewacji budynków zostanie określona w wyniku ustaleń komisji konserwatorskiej przeprowadzonej z udziałem przedstawicieli Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu – delegatura w Wałbrzychu, na podstawie próbnych wymalowań wykonanych na obiekcie w początkowej fazie robót budowlanych niezwłocznie po ustawieniu rusztowań i wstępnym oczyszczeniu elewacji. Dla celów projektowych, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, ustala się kolorystykę według projektu architektoniczno-budowlanego właściwie komponującą się z budynkami w bezpośrednim sąsiedztwie – stwierdzono w materiałach przetargowych. W ramach prac przeprowadzona zostanie też konserwacja detali architektonicznych.

Projekt renowacji elewacji budynku przy Łukasińskiego 7, który ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków, pozytywnie zaopiniował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ustalono jednak kilka warunków dla realizacji inwestycji. – Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu w trakcie prowadzonych robót winna odbyć się komisja konserwatorska z udziałem inwestora, wykonawcy oraz pracownika Urzędu w celu okazania postępu prac oraz omówienia szczegółów realizacji w tym renowacji detalu architektonicznego oraz stolarki drzwiowej. Zobowiązuje się inwestora do uzgodnienia z pracownikiem tut. Urzędu kolorystyki elewacji w oparciu o okazane próbne wymalowania, wykonane na obiekcie – wyliczyła Anna Nowakowska, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Umowę na remont elewacji podpisano kilka dni temu z Zakładem Ogólnobudowlanym Piotr Zając z Makowic. Na wykonanie prac przeznaczono blisko 615 tys. złotych, a realizacja powierzonych robót powinna zakończyć się do 15 grudnia 2022 roku. W podobnym terminie planowane jest zakończenie wymiany okien w siedzibie MZN. W ramach oddzielnego przetargu prace te powierzono firmie Decor ze Świdnicy, przeznaczając na ten cel 299 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKoncerty w Świdnicy. Kto wystąpi w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych? [TERMINY]
Następny artykułOd dzisiaj nowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu w Żarowie. Urzędnicy przypominają o zmianach