Strona główna Wydarzenia Świdnica Ponownie zabiorą mieszkańców w podróż do przeszłości. Książę Bolko II odwiedzi świdnicki...

Ponownie zabiorą mieszkańców w podróż do przeszłości. Książę Bolko II odwiedzi świdnicki Rynek

0

Po astronomce Marii Kunic, poliglocie Emilu Krebsie, legioniście Mieczysławie Kozarze-Słobódzkim i księżniczce Annie świdnickiej kolejna historyczna postać pojawi się najpierw na balkonie Muzeum Dawnego Kupiectwa, a potem pospaceruje po Rynku. Za sprawą Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” miasto „odwiedzi” książę Bolko II Świdnicki.

To już szóste spotkanie w ramach projektu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele” Założone i prowadzone przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina stowarzyszenie w ubiegłym roku prezentowało postaci astronomki Marii Kunic oraz legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, a w tym roku Emila Krebsa, poligloty, władającego setką języków, czy też księżniczki Anny świdnickiej. Prezentacje przygotowywane są na dzień, w którym Rynek wypełniają goście świdnickiej Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości, by jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w podróży w czasie. Stowarzyszenie ogromną wagę przykłada do wiarygodności historycznej, a liczy się każdy detal – od butów, po fryzurę i dodatki. Widzowie mogą nie tylko oglądać, ale także poznać historię prezentowanych postaci oraz zapytać o każdy szczegół stroju i rekwizytów.

Bohaterem zaplanowanego na 2 października na godzinę 12.00 spotkania będzie książę Bolko II Świdnicki. Władca nazywany jest ostatnim, niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Za jego rządów Świdnica nie tylko znacząco się rozbudowała. – Miasto zawdzięczało mu szerokie uprawnienia sądownicze, prawo bicia monety oraz prawo mili, prawo magdeburskie, z którego mogły brać wzór inne miasta, wreszcie tzw. prawo małżeńskie, regulujące prawa spadkowe i obowiązujące jeszcze przez długie stulecia – wyliczała Agnieszka Dudzińska w „Encyklopedii Świdnicy”. Bolko był także fundatorem katedry świdnickiej. Zasłużony dla miasta i regionu władca zmarł w 1368 roku.

/opr. mn/

Poprzedni artykułBez większych kłopotów na inaugurację ligi [FOTO]
Następny artykułJak dobrać kolor na elewację?