Strona główna 0_Slider Ponad 3700 interwencji, ponad 100 nietrzeźwych kierujących. Policjanci podsumowali weekend na dolnośląskich...

Ponad 3700 interwencji, ponad 100 nietrzeźwych kierujących. Policjanci podsumowali weekend na dolnośląskich drogach

0

Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. Od 28 października na terenie całego kraju prowadzona jest akcja policyjna akcja „Wszystkich Świętych 2022”. Dolnośląscy funkcjonariusze podsumowali właśnie pierwsze trzy dni swoich działań.

Za nami ostatni weekend października, a już jutro pierwszy dzień listopada i zarazem święto, podczas którego wielu mieszkańców Dolnego Śląska będzie odwiedzać groby swoich najbliższych. W tych dniach policjanci prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy przebywają na terenie naszego województwa. Funkcjonariusze z Dolnego Śląska już podczas pierwszych dni tzw. długiego weekendu przeprowadzili ponad 3700 interwencji oraz działali m.in. na miejscu 21 wypadków drogowych. Zatrzymali również ponad 100 kierujących, którzy wykazali się skrajną nieodpowiedzialnością i wsiedli za kierownicę mimo alkoholu krążącego w żyłach – informuje mł. asp. Krzysztof Marcjan z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policyjna akcja potrwa do 2 listopada. – Funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizować czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z Dolnego Śląska wzmogą intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa – wskazują wojewódzcy mundurowi.

Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży – apelują policjanci.

Jak dodają, również piesi, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych, muszą swoim zachowaniem zadbać o własne bezpieczeństwo. – Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach. W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze słabo oświetlonej, dla własnego bezpieczeństwa używajmy elementów odblaskowych, niezależnie czy jest to obszar zabudowany, czy nie. Na pewno „odblaski” sprawią, że będziemy bardziej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo – przypominają.

Pewne elementy związane z ruchem drogowym znajdą się pod szczególnym policyjnym nadzorem podczas zbliżających się świąt. Funkcjonariusze zapowiadają, że będą bezwzględnie egzekwować m.in. przestrzegania ograniczeń prędkości zwłaszcza na obszarze zabudowanym, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, od kierowców trzeźwości za kierownicą, właściwego używanie świateł zewnętrznych pojazdów, stosowania przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Oczywiście policjanci obejmą również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby mundurowi będą ręcznie kierować ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Należy zaznaczyć, że ogół czynności podejmowanych przez policjantów będzie miał przede wszystkim charakter pomocowy. Funkcjonariusze będą informować, doradzać i objaśniać wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć. W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także komunikację zbiorową – wskazują funkcjonariusze KWP Wrocław.

Aby nadchodzące dni przebiegły spokojnie, policjanci apelują o rozsądek, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej z domu:

 • odłącz źródło gazu,
 • wyłącz odbiorniki energii elektrycznej (z wyjątkiem tych pracujących stale),
 • zamknij wszystkie okna i drzwi,
 • poproś sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby zwracali uwagę na puste mieszkanie,
 • pozostaw sąsiadom numer telefonu i poinformuj kiedy zamierzasz wrócić,
 • jeżeli posiadasz alarm – uaktywnij go.

Jeżeli na cmentarz wybierasz się samochodem:

 • zwróć uwagę na zmiany w organizacji ruchu na drogach, wprowadzone okresowo w rejonie cmentarzy.
 • miejsca dla niepełnosprawnych – jeżeli nie jesteś osobą uprawnioną, nie zajmuj miejsca parkingowego przeznaczonego dla niepełnosprawnych. Fakt, że jest to ostatnie wolne miejsce na całym parkingu nie sprawia, ze możesz tam pozostawić pojazd;
 • uwaga na pieszych – w okolicach cmentarzy oraz przystanków komunikacji publicznej, będzie występował zwiększony ruch pieszych w szczególności osób starszych. Zwolnij i zachowaj ostrożność – zwłaszcza po zmroku;
 • kierowanie ruchem – stosuj się do poleceń wydawanych przez Policjantów lub funkcjonariuszy i innych służb pełniących służbę w rejonach nekropolii;
 • tłok na parkingach – w rejonie cmentarzy samochód należy zaparkować w miejscu do tego wyznaczonym, oświetlonym. W przypadku braku wyznaczonego parkingu, należy zaparkować pojazd w sposób nie naruszający przepisów prawa o ruchu drogowym;
 • włamania do samochodu – nie zostawiaj w samochodzie dokumentów i kluczy, nie umieszczaj w widocznym miejscu wnętrza pojazdu żadnych wartościowych przedmiotów np. telefonów, laptopów, bagaży. Zawsze zamykaj drzwi.

Na cmentarzu:

 • Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów bez kontroli na grobach, ławkach, alejkach, gdyż może to ułatwić zadanie złodziejom.
 • Jeżeli na cmentarz wybierasz się z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę! W sytuacji zagubienia dziecka, ale też zagubienia się osoby starszej – należy natychmiast powiadomić policjantów.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Spotykamy osoby, które spalają co popadnie”. Interwencje strażników miejskich
Następny artykuł27-latek poszukiwany listem gończym za rozbój