Strona główna 0_Slider Jak nie zgubić się podczas wyprawy na grzyby?

Jak nie zgubić się podczas wyprawy na grzyby?

0

Utrata orientacji w terenie może zakończyć się tragicznie. Co zrobić, by wyprawa do lasu na grzyby była bezpieczna, radzą policjanci.

„Ogromny leśny obszar i beztroskie z pozoru spacerowanie może spowodować, że oddalimy się od samochodu na tyle daleko, że nie będziemy potrafili odnaleźć drogi powrotnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie tylko policjanci, ale też wszyscy specjaliści od survivalu na pierwszym miejscy wymieniają najcenniejszą poradę: po pierwsze nie panikuj. Nerwy nie sprzyjają podejmowaniu dobrych decyzji. Spokojnie przeanalizuj swoją sytuację i zastanów się, co robić dalej.

Jeśli masz telefon, możesz włączyć nawigację i sprawdzić, gdzie dokładnie jesteś. Warto też wcześniej zaznaczyć na niej tzw. pinezką miejsce rozpoczęcia leśnego spaceru lub parking, na którym został samochód. Jeśli jednak nie posiadamy w telefonie odpowiedniej aplikacji z mapami, wówczas zadzwoń na numer alarmowy, bądź do znajomych. Spróbuj określić swoje położenie względem jakiegoś charakterystycznego miejsca. Odszukaj kamienne słupki z oznaczeniami numerycznymi tzw. granice kwater. Dysponent numeru alarmowego 112 szybko będzie mógł określić twoje położenie. Stosy ze ściętym drewnem mogą okazać się tak samo użyteczne. Każda kłoda posiada czerwoną tabliczkę z numerem i właśnie po tym niepowtarzalnym numerze, leśnik będzie mógł zlokalizować położenie stosu drewna. Oprócz tego radzimy, aby do lasu zabrać ciepłą odzież, najlepiej w jaskrawym kolorze oraz naładowany telefon komórkowy. Nie idźmy też do lasu sami. Miejmy na uwadze również to, że jesienią wcześniej robi się ciemno.

Szczególną uwagę podczas wycieczek w lesie powinnyśmy zwrócić na dzieci, które w euforii przebywania na świeżym powietrzu, mogą się oddalić od rodziców. Niektórzy rozdają dzieciom gwizdki i zakładają odblaskowe kamizelki, ale absolutnie najważniejsze jest to, aby nie pozwalać dzieciom oddalać się od nas. Cały czas muszą one przebywać w zasięgu naszego głosu i wzroku. To właśnie na opiekunach ciąży moralny i ustawowy obowiązek opieki nad dziećmi i muszą oni zrobić wszystko, aby uchronić swoich podopiecznych przed możliwymi niebezpieczeństwami.

Niemniej uwagi wymagają osoby starsze. Seniorzy, pomimo swojego ogromnego życiowego doświadczenia, mogą mieć już w pewnym wieku problemy z orientacją przestrzenną. Dolnośląscy policjanci dobrze o tym wiedzą, ponieważ wielokrotnie poszukiwali zagubione osoby starsze i pomagali im później dotrzeć do domu.

Ważne jest też to, aby zbierać wyłącznie jadalne okazy. W razie nawet małych wątpliwości, lepiej jest taki grzyb zostawić i nie ryzykować. Zawsze też możemy poradzić się u pracowników punktu sanepidu.

Warto również pamiętać o tak prozaicznych sprawach, jak wybranie odpowiedniego miejsca na pozostawienie samochodu. Przy kompleksach leśnych można znaleźć specjalne przygotowane parkingi, z których mogą korzystać amatorzy grzybobrania. Pozostawianie samochodów na drogach leśnych czy pożarowych może skończyć się wysokim mandatem i nieprzyjemną niespodzianką po powrocie do auta. Przypominamy, aby zawsze zamykać drzwi i okna pojazdu oraz nie pozostawiać w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą skusić potencjalnego złodzieja.”

/Informacja ze strony KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykułZ Zamkiem o trzecie z rzędu zwycięstwo [RELACJA LIVE]
Następny artykułPomarańczowe Święto Dyni przyciągnęło tłumy! Rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu