Strona główna 0_Slider Dożywocie dla zabójcy 10-latki. Minister komentuje: „kara nie jest adekwatna do skali...

Dożywocie dla zabójcy 10-latki. Minister komentuje: „kara nie jest adekwatna do skali bestialstwa”

0

Czekam na przepis o dożywociu bez możliwości zwolnienia – stwierdził Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odnosząc się do wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy, który skazał Jakuba A. na dożywocie za zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin.

Przypomnijmy, we wtorek zapadł wyrok w sprawie 25-letniego Jakuba A., oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Do zbrodni doszło 13 czerwca 2019 roku. Wracająca ze szkoły w Mrowinach dziewczynka wsiadła do samochodu znajomego rodziny, który wywiózł ją do lasu oddalonego około 5 km od jej miejsca zamieszkania, gdzie następnie dokonał jej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Prokurator oskarżył Jakuba A. także o podżeganie innej osoby do zabójstwa 10-latki.

– Wyrokiem z dnia 11 października 2022 roku Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał oskarżonego za winnego dwóch zarzucanych mu czynów i za pierwszy z nich wymierzył mu karę dożywotniego pozbawienia wolności, za drugi czyn sąd wymierzył oskarżonemu karę piętnastu lat pozbawienia wolności. Sąd połączył obie kary wymierzając karę łączna dożywotniego pozbawienia wolności, a także pozbawiał Jakuba A. praw publicznych na okres lat 10. Sąd zastrzegł, że warunkowe przedterminowe zwolnienie Jakuba A. nie może nastąpić wcześniej jak po odbyciu przez niego trzydziestu lat kary – informował Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Wyrok nie jest prawomocny.

W środę głos w sprawie wyroku zabrał minister w Kancelarii Premiera, Michał Wójcik. – Kara dożywocia dla zabójcy 10-letniej dziewczynki z Mrowin nie jest adekwatna do skali bestialstwa, ale jedyna z obecnie możliwych. Przypomnę tylko, że policja była atakowana za to, że bandyta był skuty i wyprowadzany nago. Czekam na przepis o dożywociu bez możliwości zwolnienia – stwierdził minister za pośrednictwem mediów społecznościowych.

/PAP, mn/

Poprzedni artykułCinema3D w Świdnicy zmienia się w Multikino
Następny artykułJechał slalomem na rowerze. Miał ponad 3 promile