Strona główna 0_Slider Było o krok od tragedii. Jakie działania podjęło miasto?

Było o krok od tragedii. Jakie działania podjęło miasto?

0

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego przekonuje, że stan drzew jest w tym miejscu kontrolowany na bieżąco. Jeśli tak, to prawdziwym pechem było przeoczenie kompletnie spróchniałego drzewa, które 3 października runęło na podwórze przy ul. Wrocławskiej 27 w Świdnicy. Dwie osoby uciekły w ostatniej chwili.

fot. Straż Miejska w Świdnicy

Dłubałem przy samochodzie i wtedy z góry zaczęło spadać wielkie drzewo – mówił mieszkaniec posesji przy ul. Wrocławskiej 27. Na podwórzu był jeszcze sąsiad i to on pierwszy zauważył zagrożenie. Obaj mężczyźni na szczęście zdążyli uciec, ale uszkodzony został  jeden samochód. Kompletnie spróchniała robinia akacjowa spadła z parku, znajdującego się powyżej podwórza.

Park, nazywany wrocławskim, rozciąga się wąskim pasem równolegle do ulicy Wrocławskiej na wysokim wzniesieniu. W 2019 roku prowadzone były tutaj prace, które skoncentrowały się głównie na alejkach. Utwardzono 1000 m2 nawierzchni, zostały ustawione ławki i wysiano trawę. Zadanie kosztowało ponad 200 tysięcy złotych i było współfinansowane ze środków miejskich oraz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

Czy w ostatnich latach stan drzew w tym parku był kontrolowany? Jakie zostaną podjęte decyzje po dzisiejszym incydencie? Te pytania skierowaliśmy 3 października do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Odpowiedź nadeszła 13 października.

– Ocena stanu drzew w świdnickich parkach przeprowadzana jest na bieżąco przez pracowników Urzędu Miejskiego i wykonawcę w ramach umowy na  bieżące utrzymanie, pielęgnację parków miejskich i utrzymanie chodników do nich przylegających – twierdzi Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy. – Korekcja, usuwanie posuszu  i wycinka drzew wykonywane są na bieżąco, w zależności od oceny stanu drzew. Robi to wykonawca w porozumieniu z zamawiającym. Drzewa wytypowane do wycinki są usuwane na podstawie decyzji Starostwa Powiatowego w Świdnicy. W Parku Wrocławskim odbyła się wizja lokalna, wytypowano kilka drzew, które zostaną poddane korekcji, a 3 przeznaczono do wycinki. Nastąpi to po otrzymaniu decyzji zezwalającej.

/red./

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułJak urządzić pokój dla dziecka?