Strona główna 0_Slider „Witajcie. Jestem Franek”. Trzecie dziecko przy wsparciu świdnickiego programu in vitro

„Witajcie. Jestem Franek”. Trzecie dziecko przy wsparciu świdnickiego programu in vitro

0

„Witajcie. Jestem Franek, urodziłem się dziś o godzinie 2 w nocy. Ważę 3200 i 58cm długi. Czujemy się z mamą znakomicie” – wpis tej treści zamieściła 31 sierpnia Fundacja EndoMama, założona przez świdniczankę Annę Gromek. To dzięki jej uporowi i determinacji świdniccy radni dwa lata przyjęli program finansowego wspierania par, które chcą skorzystać z metody leczenia niepłodności metodą in vitro.

Zdjęcie udostępnione przez Fundację EndoMama w mediach społecznościowych

11 lutego 2020 roku do Urzędu Miejskiego w Świdnicy skierowana została petycja dotycząca wdrożenia miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro, pod którą podpisało się 842 mieszkańców. – Leczenie bezpłodności jest coraz większym zjawiskiem. Osoby dotknięte tą chorobą mogą korzystać jedynie z leczenia komercyjnego, które jest dla wielu mieszkanek i mieszkańców zbyt kosztowne. Osoby te czują się osamotnione w swoim problemie, pozbawione wsparcia, a przede wszystkim realnie nie mają szans na powiększenie rodziny. Dlatego uzasadnione jest wdrożenie programu, który zapewni równy dostęp mieszkanek i mieszkańców Świdnicy do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności i wsparcie niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – tłumaczyła Anna Gromek, inicjatorka wprowadzenia miejskiego programu in-vitro.

Według różnych źródeł, problem niepłodności dotyczy ok 10-15% populacji kraju. Można więc przyjąć, że w analogicznych proporcjach problem ten dotyka populację Świdnicy. Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, dla populacji mieszkańców Gminy Miasto Świdnica w wieku 25-40 lat w liczbie ok. 12500 osób (dane GUS na 30 czerwca 2019 r.), wielkość niepłodnej populacji można szacować na ok. 15% (tj. 1875 osób). Z tego, około 2% par będzie kwalifikowało się do podjęcia leczenia metodami wspomagania rozrodu IVF/ICSI, czyli jest to około 38 par. Możliwość skorzystania z Programu będą miały osoby posiadające miejsce zamieszkania na terenie Gminy Miasto Świdnica (są zameldowane na terenie Gminy Miasto Świdnica od min. 12 m-cy w chwili zgłoszenia do Programu) – wyliczono w programie polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”.

25 września ubiegłego roku Rada Miejska w Świdnicy większością głosów opowiedziała się za przyjęciem programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”, z kolei 2 listopada rozstrzygnięty został konkurs na wybór realizatora programu odpowiadającego za m.in. przeprowadzenie kwalifikacji par chcących skorzystać z programu, wykonanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, zapewnienie pomocy i wsparcia psychologicznego uczestnikom programu, czy też prowadzenie dokumentacji medycznej i finansowo-księgowej z realizacji programu.

Na realzatora programu została wybrana Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA została wybrana na realizatora programu. Pary mieszkające na terenie Gminy Miasto Świdnica mogą skorzystać z dofinansowania w placówce INVICTA we Wrocławiu. Z dofinansowania zabiegu in vitro w Gminie Miasto Świdnica mogą skorzystać pary u których stwierdzono przyczynę niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Kobieta ubiegająca się o dofinansowanie in vitro nie może przekroczyć 40 roku życia, a mężczyzna 50 lat.

Przygotowanie do projektu dofinansowania in vitro rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem. Na wizytę można umówić się poprzez formularz na stronie www.klinikainvicta.pl lub telefonicznie: +48 (58) 58 58 801. Program finansowany jest do 5 tysięcy złotych.

Jak podaje Fundacja EndoMama, Franek jest trzccim dzieckiem w Świdnicy, urodzonym dzięki miejskiemu wsparciu finansowemu programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

/red./

Poprzedni artykułDo kogo skierowane jest ubezpieczenie transportowe CARGO?
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19