Strona główna 0_Slider Świdniczanie wspólnie czytali „Ballady i romanse” Mickiewicza. Był też teatr, film i...

Świdniczanie wspólnie czytali „Ballady i romanse” Mickiewicza. Był też teatr, film i fireshow [FOTO]

0

Po 200 latach od pierwszego wydania wybrzmiały inspirujące do dziś „Ballady i romanse” wybitnego twórcy polskiego romantyzmu Adama Mickiewicza. Na skwerze z dzikami świdniccy bibliotekarze odczytali „Lilie” i „Romantyczność”. Publiczność zobaczyła także teatralną scenę spotkania Twardowskiego z diabłem w wykonaniu młodych alchemików. Zaprezentowano również romantyczną i mroczną etiudę filmową Dariusza Miziarskiego. Był też żywiołowy pokaz tańca z ognia. Wielowymiarowe wydarzenie przygotowano w ramach 11. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”.

Świdnicka Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiego „Narodowego Czytania”. Tym razem lekturą społecznej akcji – prezentującej dzieła klasyki polskiej literatury – zostały słynne „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które w tym roku obchodzą 200. rocznicę swojego wydania. To wyjątkowy i mający wielką wartość zbiór poezji, który wyznaczył początek polskiemu romantyzmu. Jak nadal poezja Mickiewicza jest inspirująca można było przekonać się w piątek, 2 września na skwerze z dzikami, przy ul. Franciszkańskiej.

W Świdnicy dzieła romantyczne wybrzmiały w wielu artystycznych formach. Wydarzenie rozpoczęła etiuda „Pani Twardowska” w wykonaniu grupy młodzieżowej projektu Alchemii Teatralnej. Młodzi alchemicy zaprezentowali teatralną scenkę negocjacji Twardowskiego z diabłem. W pokazie z wykorzystaniem teatru lalek wystąpili – Dorota Dron, Natalia Chojnacka, Hanna Piasecka, Marcjanna Stencel, Miłosz Stolpiński i Liwia Żak. Instruktorką była – Karolina Warzecha, absolwentka Alchemii teatralnej, obecnie studentka III roku wydziału lalkarstwa AST.

Na skwerze z dzikami wybrzmiały też dwie słynne ballady – „Lilie” i „Romantyczność”. Odczytali je pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Zaraz po tym publiczność miała okazję zobaczyć żywiołowy pokaz tańca z ogniem.

Na zakończenie w świdnickiej bibliotece odbył się krótki seans filmowy z dodatkowymi efektami wizualnymi. Z elementami gry świateł i pary wyświetlono etiudę inspirowaną utworem „Świtezianka” przygotowaną przez lokalnego artystę, autora projektów multimedialnych, muzyka Dariusza Miziarskiego. – Od początku wiedziałem, że chce przygotować „Świteziankę”. To wdzięczny temat, określany dzisiaj mianem thrillera romantycznego. Można w nim zawrzeć wiele pięknych rzeczy – mówił po pokazie Dariusz Miziarski. Romantyczny i mroczny film zostanie udostępniony m.in. na facebooku artysty.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Celem ogólnopolskiej inicjatywy społecznej jest propagowanie znajomości literatury narodowej. Mogą włączyć się do niej wszystkie chętne osoby prywatne i instytucje publiczne w kraju i za granicą. Co roku publicznie odczytywane są fragmenty innego wybranego dzieła literackiego.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZagramy ze spadkowiczem z III ligi [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułPolicjanci apelują do grzybiarzy o rozwagę