Strona główna 0_Slider Startuje rok szkolny 2022/2023. Co z HiT-em, kiedy ferie?

Startuje rok szkolny 2022/2023. Co z HiT-em, kiedy ferie?

0

Po raz pierwszy od dwóch lat bez ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa uczniowie rozpoczynają dzisiaj naukę. W świdnickich publicznych podstawówkach w ławkach zasiądzie ponad 4 tysiące uczniów, w szkołach ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat świdnicki ponad 5 tysięcy uczniów.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdnicy

W roku szkolnym 2022/2023 naukę w publicznych szkołach podstawowych w Świdnicy rozpocznie 4183 uczniów w 171 oddziałach.466 pierwszoklasistów uczyć się będzie w 20 oddziałach. Do publicznych podstawówek uczęszczać będzie 308 ukraińskich uczniów.

W szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki 1 września 2022r. naukę rozpocznie łącznie we wszystkich klasach dla młodzieży 5534 uczniów.

Co z podręcznikiem do HiT?

Pierwszoklasistów w liceach i technikach czeka zmiana. Dotychczasowy przedmiot „wiedza o społeczeństwie” zostanie zastąpiony przez „historię i teraźniejszość”. Zarówno podstawa programowa, jak i zaaprobowany przez ministerstwo edkacji podręcznik wzbudziły ogromne kontrowersje i protesty. Do użytku szkolnego dopuszczony został podręcznik Wydawnictwa Biały Kruk „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979”, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Ze strony środowiska naukowego pojawiły się zastrzeżenia dotyczące zawartości książki, a niektóre treści zawarte w podręczniku wzbudziły szczególne kontrowersje. Dotyczy to między innymi fragmentu dotyczącego płodności i planowania rodziny, a zwłaszcza zapisów o dzieciach poczętych metodą in vitro. Ministerstwo nie wycofało podręcznika, w opublikowanej dzisiaj informacji o nowościach w roku szkolnym 2022/2023 nie ma żadnego komentarza do protestów. – Szukałem tej lektury w formie pdf, bo pieniędzy nie zamierzam wydawać, ale nie znalazłem. Rozmawiałem z dyrektorami szkół, jednak nie zamierzam niczego narzucać, bo nie mam też takich możliwości prawnych – mówi starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. W spisach dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat rubryka podręcznika do HiT jest albo pusta, albo znajduje się adnotacja, by wstrzymać się z zakupem. – Czekamy na zaakceptowanie podręcznika Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Ostateczną decyzję podejmie nauczyciel przedmiotu – mówi Robert Kaśków, dyrektor I LO w Świdnicy.

– Wszyscy, co chcą, mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości. Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. W poniedziałek wyjdzie zgoda na podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako drugi, bo został zgłoszony jako drugi pod koniec czerwca. Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa – poinformował minister Przemysław Czarnek w rozmowie w Polskim Radiu w minioną niedzielę. Na razie na oficjalnej liście podręczników jest tylko jeden, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.

Na wszelki wypadek

Dzieci i młodzież w tym roku nie będą w szkołach nosić maseczek. – Nadal zastosowanie mają przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach oraz placówkach, które umożliwiają dyrektorom szkół elastyczne reagowanie w przypadku wystąpienia zakażenia u ucznia lub nauczyciela. Przepisy te sprawdziły się od 2020 r. Praktyka pokazała, że pozostawienie dyrektorom szkół decyzyjności w tym obszarze, przy jasno określonych warunkach koniecznych do spełnienia (zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego), umożliwia podjęcie najwłaściwszych działań w danej sytuacji – zaznacza ministerstwo.

Kiedy ferie i wakacje?

Ferie zimowe potrwają od 16 stycznia do 26 lutego 2023 r. Uczniowie będą odpoczywali od zajęć szkolnych w czterech turach. Pierwsi wypoczynek zimowy zaczną uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego (od 16 do 29 stycznia 2023 r.). W kolejnej turze – od 23 stycznia do 5 lutego 2023 r. – ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. będą odpoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 13 do 26 lutego 2023 r. z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Zajęcia w szkołach zakończą się 23 czerwca 2023 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 r.

/MEN, red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdnicy:

Poprzedni artykułŚwidniccy seniorzy zapraszają na moc atrakcji. Zbliżają się XVII Dni Seniora [PROGRAM]
Następny artykułRada Powiatu uhonorowała Pawła Fajdka