Strona główna 0_Slider Ponad 120 pustostanów w Świdnicy. Na mieszkania komunalne i socjalne czeka 330...

Ponad 120 pustostanów w Świdnicy. Na mieszkania komunalne i socjalne czeka 330 rodzin

0

W 2020 roku w budynku przy ul. 1 Maja 3 w Świdnicy przy udziale dotacji unijnej została wyremontowana elewacja. Jest ładnie z zewnątrz, a w środku pusto. Mieszkania do dziś stoją niezagospodarowane. Takich pustostanów w mieście jest 125. Dlaczego nie ma w nich lokatorów?

Niezagospodarowany budynek przy ul. 1 Maja 3

Na lokale mieszkalne w Świdnicy w tej chwili oczekują 133 rodziny (z listy mieszkalnej, wykwaterowań i zamian oraz w programie remontowym) – podaje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Znacznie dłuższa kolejka jest do mieszkań najtańszych, socjalnych. Czeka na nie 197 rodzin, w tym 55 z listy socjalnej i 142 z wyrokami eksmisyjnymi.

Skoro potrzeby są tak duże, dlaczego nie zagospodarowano choćby mieszkań w budynku z odnowioną elewacją przy ul. 1 Maja 3? Czy nie można było ich przekazać lokatorom, którzy mogliby na własny koszt wykonać remont lub wystawić na sprzedaż? – W budynku przy ul. 1 Maja 3, gdzie w 2020 roku wyremontowana została elewacja, planowana jest przebudowa obu lokali mieszkalnych (w budynku są tylko 2), o pow. 44,32 m2 i 47,50 m2. Pierwotnie realizacja tej inwestycji planowana była z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego, jednak z pozyskanych przez tut. Wydział Inwestycji Miejskich informacji wynikało, że środki przyznane byłyby dopiero w 2023 roku, a wniosek planowano złożyć w połowie 2022 roku. Plany te zostały zmienione, ze względu na pojawienie się dofinansowania dotyczącego wsparcia mieszkańców z Ukrainy i podjęto decyzję o realizacji zadania w ramach tego programu. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest już opracowana, przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Ponadto informuję, że ze względu na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, w ramach którego wykonany był m.in. remont elewacji i wymiana stolarki okiennej budynek, ani mieszkania znajdujące się w nim, nie mogą być przeznaczone do sprzedaży w trakcie okresu trwałości projektu, który obowiązuje przez 5 lat – odpowiada Dzwonkowska.

Rzeczniczka wylicza, jakie lokale z miejskich zasobów miejskich w tej chwili nie są wynajmowane: wyremontowane lokale z najmem socjalnym i pomieszczenia tymczasowe przekazane komornikom do wykonania eksmisji, wyremontowane lokale proponowane osobom z list do oglądania przed zawarciem umowy najmu, lokale w trakcie remontu wykonywanego przez zarządcę, lokale oczekujące na wyłonienie wykonawcy remontu, lokale przeznaczone do programu remontowego (remont wykonują przyszli najemcy), lokale przeznaczone do sprzedaży w przetargach nieograniczonych oraz lokale we wspólnych przedpokojach przeznaczone do sprzedaży bez przetargu na polepszenie warunków, lokale w budynkach przeznaczonych do wykwaterowania, pustostany odzyskane w ostatnim czasie, gdzie nie podjęta została jeszcze decyzja o ostatecznym przeznaczeniu.

Przez ostatnie trzy lata zostało wyremontowanych 71 pustostanów, co kosztowało miasto prawie 1,4 miliona złotych. – 71 wyremontowanych lokali w latach od 2020 do września 2022 gmina przeznaczyła dla 71 rodzin z list oczekujących na lokal mieszkalny lub z najmem socjalnym oraz dla osób objętych wyrokami eksmisyjnymi. Kilka lokali, których remont zakończył się w ostatnich dniach nie ma jeszcze zawartych umów najmu, ale zostały zaproponowane rodzinom uprawnionym do wynajmu lokalu z komunalnego zasobu gminy – informuje Dzwonkowska.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński

Na zdjęciach kamienica przy ul. 1 Maja 3:

Poprzedni artykułSejm przyjął ustawę o przedłużeniu kadencji samorządu
Następny artykułRadny „destabilizuje” prace, to trzeba dołożyć kolejnego? Kombinacje przy Komisji Rewizyjnej