Koncert laureatów konkursu organowego, wernisaż wystawy numizmatów przedstawiających dzieje reformacji, a także prezentacja okolicznościowej monety zainaugurowały cykl wydarzeń związanych z 370-leciem świdnickiego Kościoła Pokoju.
3 września 1652 roku król Ferdynand IV Habsburg podpisał dekret zezwalający na budowę w Świdnicy kościoła ewangelickiego. Miał on być zbudowany poza murami miejskimi, na wolnym terenie położonym na wschód od zabudowy miejskiej, a przy tym „kościół, plebania i dom dzwonnika wzniesione miały być jedynie z drewna i gliny”. 23 września 1652 roku starosta krajowy księstw świdnickiego i jaworskiego baron Otto von Nostitz odczytał przedstawicielom władz miejskich i ewangelikom pismo cesarskie. Tego dnia wymierzono plac przyznany ewangelikom – kwadrat o bokach długości 200 kroków, na którym miały stanąć kościół i domy mieszkalne dla duchownych i służby kościelnej oraz miał zostać założony cmentarz. Odmierzono również plac pod sam kościół, 100 na 50 kroków, a w miejscu gdzie miał powstać ołtarz, starosta wbił pal.
Jeszcze we wrześniu 1652 roku rozpoczęto zbiórkę na budowę świątyni. Jak przywoływał świdnicki historyk Edmund Nawrocki, początkowo nabożeństwa ewangelickie odprawiano pod gołym niebem na placu przeznaczonym pod budowę, a później – w okresie od 29 listopada do 23 grudnia 1652 roku – wzniesiono tam prowizoryczną kaplicę. Pięć lat później powstała w jej miejscu obecna świątynia, zwana Kościołem Pokoju.
Nawiązując do pamiętnego września 1652 roku, od którego zaczęła się historia placu Pokoju, Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. św. Trójcy w Świdnicy zorganizowała jubileuszowe uroczystości, w ramach których zaplanowano koncerty, wernisaże, spektakl, spotkanie autorskie, uroczyste nabożeństwo, spacery realne i wirtualne.
Jubileuszowy tydzień rozpoczął się w niedzielę, 4 września od koncertu laureatów konkursu organowego dla młodych organistów. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył 14-letni Bartosz Wesołek z Gniezna. Zwycięzcy otrzymali z rąk Zuzanny Bator i ks. Pawła Melera dyplomy i upominki.
W poniedziałek w Hali Chrztów odbył się z kolei wernisaż wystawy „Liber apertus est qui est vitae – reformacja w numizmatach od XVII do XXI w.”. – To wyjątkowa kolekcja tematyczna medali, plakiet i monet, która pokazuje dzieje reformacji. Tworzące ją numizmaty powstały w XVII, XVIII, XIX, XX i XXI wieku w związku z kolejnymi jubileuszami reformacji, Sejmu Rzeszy w Wormacji, przetłumaczenia Pisma Świętego, Sejmu Rzeszy w Spirze, Konfesji Augsburskiej czy pokoju w Augsburgu. Wykonane z brązu, brązu srebrzonego i pozłacanego, srebra, złota, cyny, miedzioniklu, a nawet z biskwitu i kamionki z manufaktury porcelany w Miśny, upamiętniają postacie związane z reformacją i kościoły – opisuje Magdalena Karnicka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kurator wystawy.
Kolekcja jest prywatnym zbiorem, w depozycie parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy. – Jesteśmy bardzo wdzięczni, że te zbiory zostały nam dane w depozyt, jako wyraz zaufania, że nie zostaną one rzucone w niebyt, ale że wiele osób będzie mogło je zobaczyć. Jest to wyjątkowa wystawa – nagromadzenie pamiątek z okazji reformacji, ale też pamiątek związanych z jubileuszami Kościoła Pokoju. To jest bezcenne i za to jestem szalenie wdzięczny – podkreśla ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i gospodarz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Poniedziałkowemu wydarzeniu towarzyszyła prezentacja monety wydanej z racji tegorocznego jubileuszu. – Nie chcieliśmy być tymi, którzy tylko patrzą i zbierają. Chcieliśmy również wydać własną monetę. Tak też się stało. Z okazji 370-lecia Kościoła Pokoju parafia wydała jubileuszową monetę – dodaje bp Pytel.
Program 370-lecia Kościoła Pokoju w Świdnicy
6 września, Kościół Pokoju, godz. 17.00 — koncert kameralny, Duo Grzesiak – skrzypce / Zuzanna Bator i Maciej Bator – organy
7 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — spektakl „Sami obcy” (tekst w języku ukraińskim będzie wyświetlany na ekranie)
8 września, plebania — VR, czyli wirtualne zwiedzanie kościoła z Karoliną Wójtowicz [zapisy mailowe]
8 września, Kościół Pokoju — zwiedzanie kościoła (miejsca na co dzień niedostępne) z głównym konserwatorem Ryszardem Wójtowiczem [zapisy mailowe]
8 września, Teatr Miejski, godz. 19.00 — muzyczny wieczór autorski Tomasza Żółtko
9 września, Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 18.00 — spotkanie autorskie z ks. Sławomirem Sikorą, prowadzenie Mariola Mackiewicz
10 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — koncert jubileuszowy, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus, „Drogi do Bacha, kantaty przedbachowskie”
11 września, Kościół Pokoju, godz. 10.00 — uroczyste nabożeństwo jubileuszowe z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Na spacery 8 września należy wcześniej się zapisać:
– o godz. 17.00 spacer z Ryszardem Wójtowiczem, głównym konserwatorem Kościoła Pokoju. Dowiecie się Państwo jak wyglądają najbardziej niedostępne zakamarki kościoła, wejdziecie do lóż i na empory. Porozmawiamy o sposobach konserwacji i utrzymania zabytku. Mailowe zapisy ruszają od 01.09.2022. adres: [email protected] (ilość miejsc ograniczona).
– w godz. 15.-17.30 wirtualny spacer z Karoliną Wójtowicz, która przedstawi aplikację na platformę Oculus VR stworzoną specjalnie dla Kościoła Pokoju, kody QR do obsługi modeli 3D w AR (Augmented Reality na smartfony), wydruki 3D elementów wnętrza, a także tyflomapy (mapy dotykowe) dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Porozmawiamy o nowym spojrzeniu na odbiór i naukę obiektów zabytkowych. Zapisy na wirtualny spacer ruszają od 01.09.2022. czekamy na zgłoszenia pod adresem: [email protected] Spacer, z uwagi na jego specyfikę, jest dedykowany dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Zapraszamy także osoby z Ukrainy, będzie tłumacz!
/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński