Strona główna 0_Slider Mural dedykowany astronomce Marii Kunic gotowy. Miasto przygotowało questy szlakiem świdnickich murali

Mural dedykowany astronomce Marii Kunic gotowy. Miasto przygotowało questy szlakiem świdnickich murali

0

Maria Kunic, urodzona w Świdnicy XVII-wieczna astronomka, w Rynku ma swoją ławeczkę, a na budynku Wrocławska 33. imponujących rozmiarów mural. To kolejna praca, która dołączyła do bogatej świdnickiej galerii pod chmurką.

Świdnica słynie z murali, a autorem większości z nich jest świdnicki artysta Robert Kukla. Tym razem zagospodarowanie dużej ściany prywatnego budynku zostało powierzone twórcy z Bydgoszczy. – Znajdujemy się na ul. Wrocławskiej 33, to na tej kamienicy powstaje mural poświęcony Marii Kunic. Właścicielka kamienicy zwróciła się do mnie poprzez projektantkę, z którą współpracuje, aby wykonać mural. Nie mieliśmy tematu, szukałem ciekawych wydarzeń, osobistości i trafiłem na Marię Kunic, która w Polsce jest mało znana, ale to ważna postać, dobrze znana np. w zachodniej Europie. Jej nazwiskiem nazwano krater na Wenus i planetoidę. To ona udoskonaliła astronomiczne tablice Kepplera. Nie można obok takiej postaci przejść obojętnie – mówił na początku września w rozmowie ze Swidnica24.pl Julian Nowicki, artysta z Bydgoszczy.

Ponieważ nie zachował się żaden wizerunek astronomki, artysta postanowił sięgnąć po symbole. Jest więc Urania, muza astronomii, cyrkiel, fragmenty z dzieła Marii Kunic „Urania propitia” i Układ Słoneczny. Akcentem humorystycznym stał się mały pies, który porywa podczas zabawy cyrkiel. To ukłon w stronę inwestorki, która zleciła wykonania muralu. Całą pracę w pełnej krasie będzie można zobaczyć po zakończeniu remontu elewacji budynku.

Jak liczy urząd miejski, w Świdnicy jest już 30 murali. Ich szlakiem można przejść, biorąc udział w nowej grze edukacyjnej. „Quest „Szlakiem świdnickich murali” przygotował Świdnicki Ośrodek Kultury we współpracy z Wydziałem Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Fundacją Calamita. Wyprawa rozpoczyna się przed wejściem do Dworca Autobusowego w Świdnicy przy ul. Kolejowej. Do przejścia jest 3,6 km, a na spacer trzeba sobie zarezerwować około 70 minut.

Quest można przemierzać na dwa sposoby:

  • z ulotką papierowąwydrukuj ulotkę ze strony: https://questy.org.pl/quest/szlakiem-swidnickich-murali
  • odbierz ulotkę w jednym z punktów: Świdnicki Ośrodek Kultury (ul. Rynek 43), Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (ul. Rynek 39-40), Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (ul. Rynek 37), Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy (ul. Franciszkańska 18)
  • z bezpłatną aplikacją mobilną „Questy – Wyprawy Odkrywców”, dostępną dla systemu Android i iOS (zainstaluj aplikację, załóż konto użytkownika i wyszukaj Quest)

Aby przejść quest, należy uważnie czytać zawarte w nim wskazówki i rozwiązywać zagadki. Zebrane na trasie wyprawy litery lub cyfry będą niezbędne do uzyskania hasła końcowego i otrzymania questowego skarbu.” – informuje świdnicki magistrat.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułAKS cały czas w mocnym kryzysie
Następny artykułKierowcy alarmują o korku w Pszennie. Kierowca uszkodził rogatkę