Strona główna 0_Slider Miała zaledwie 25 lat. Powstaje mural pamięci utalentowanej plastyczki Joanny Girej

Miała zaledwie 25 lat. Powstaje mural pamięci utalentowanej plastyczki Joanny Girej [FOTO]

0

Delikatność łączyła z ostrym rysem czarnego tuszu, a klimat jej prac przypomina atmosferę z niezwykle popularnego serialu „Stranger Things”. Joanna Girej zmarła w wieku zaledwie 25 lat w 2015 roku. – Była wyjątkową osobą, chcemy, by o niej pamiętano – mówi brat Tomasz. Z inicjatywy Świdnickiego Ośrodka Kultury i rodziny artystki powstaje mural, inspirowany jej pracami.

Urodzona 11 września 1989 roku w Świdnicy Joanna Girej była absolwentką Studium Grafiki Reklamowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych. Kochała muzykę i rysunek. Swoje prace prezentowała od 2008 roku na 14 wystawach zbiorowych i 4 indywidualnych, angażowała się w promocję młodych zespołów muzycznych. Była stypendystką prezydenta Świdnicy.

„Zakaz wstępu kolorystyce! Tu dominuje czerń, biel i odcienie szarości. Ten wernisaż to miejsce i ukłon dla smutku, mroku, ciarkotwórczej tajemnicy, rozpaczy i przepięknej czerni, których tak wszyscy się boją” – tak Joanna Girej pisała o swojej ostatniej wystawie „Ukryty wymiar”, która została zaprezentowana w nieistniejącej już Galerii 44 w Świdnicy w 2014 roku. Sama Joanna była pełna kontrastów: „przez otoczenie odbierana jako postać mroczna, o przeszywającym spojrzeniu, wewnątrz piękna dusza, o wielkim sercu” – napisał brat w ulotce do wystawy, zorganizowanej przez bliskich po śmierci Joanny.

Nieprzypadkowo mural poświęcony Joannie powstaje na ścianie budynku przy ul. Różanej. – W swoje prace siostra często wplatała motyw róży, zwykle oplecionej na starej ramie obrazu czy lustra i taki właśnie motyw, nawiązujący do nazwy ulicy, pojawi się na muralu. W całość wkomponowany będzie portret Joanny. Ona sama była bardzo skromna, nigdy, mimo że ja namawiałem, nie narysowała swojego wizerunku. Teraz będzie go miała – mówi Tomasz Girej.

– W tej pracy wykorzystuję grafikę Joanny, będzie tylko lekko zmodyfikowana – mówi Robert Kukla, świdnicki artysta plastyk, autor wielu murali w całej Polsce. – Praca powstaje za zgodą wspólnoty mieszkaniowej na prywatnym budynku, a jest to wspólna inicjatywa Świdnickiego Ośrodka Kultury i rodziny Joanny Girej.

Młoda artystka wciąż jest obecna w przestrzeni wirtualnej. Nadal można odwiedzać jej blog „Pani Nożownik”. Jej sylwetka została upamiętniona także przez Barbarę Elmanowską w książce „Czarny Pegaz, poświęconej artystom pochowanym na świdnickich cmentarzach.

/asz/
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułMłodzi Alchemicy zapraszają na pokaz do świdnickiego teatru
Następny artykułMłodzi piłkarze uczczą na boisku pamięć Ryszarda Dudkowskiego